Vloni firmy vyplatily jen dvacet tři miliard. Ilustrační foto

Vloni firmy vyplatily jen dvacet tři miliard. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MF DNES

Firmy z burzy dají v Česku přes 46 miliard na dividendy

  • 49
Z ekonomické kondice České republiky bohatě těží i akcionáři. Firmy se dostávají z dluhů a zisk stále více rozdělují mezi své majitele. Z údajů, které zveřejnila agentura Čekia vyplývá, že na dividendy letos dají společnosti z kapitálového trhu rekordních 46,34 miliard korun.

Vloni přitom vyplatily jen dvacet tři miliard. Dividendy vyplácejí i společnosti, s jejichž cennými papíry se neobchoduje. Je však těžké zjistit, kolik to bude dohromady.

"Naše odhady se pohybují kolem osmdesáti miliard," říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Už polovina této částky odplynula za období leden až červen do zahraničí," podotýká analytik České spořitelny David Navrátil.

Na burze vyplatí dividendy bezmála každá druhá společnost, konkrétně jde o 27 z 68 firem. "Ekonomice se mimořádně daří, a to se odráží na ziscích firem, které je potom mohou rozdělit mezi akcionáře," říká Petra Doležalová z Čekie.

"Více než sedmdesát procent celkové částky přitom vyplatí pouze tři společnosti – Telefónica O2, Komerční banka a ČEZ," upřesňuje.

Dividendy míří za hranice
Většina peněz míří do zahraničí. Jak už bylo uvedeno: nejvíc miliard vyplatí Telefónica O2, což je bývalý Český Telecom a Eurotel, a pošle je vlastníkům do Španělska. Druhá v pořadí je Komerční banka vlastněná Francouzi.

"Jen španělská Telefónica získá více než deset miliard, což společně s dividendami pro majoritního vlastníka Komerční banky, francouzskou Société Générale, dělá zhruba třetinu všech vyplacených dividend," říká Doležalová.

Až třetí je nejziskovější česká firma – energetická skupina ČEZ. Nejvýnosnější jsou akcie Severomoravských vodovodů a kanalizací. O něco méně vynesly akcie Stavby silnic a železnic. Trojici uzavírá tabákový koncern Philip Morris, jakkoliv se tato firma aktuálně potýká s poklesem obchodů.

Ke každé akcii, která teď stojí přes dvanáct tisíc korun, letos dostane akcionář 1112 korun k dobru za to, že ji vlastní. I když vloni to bylo 1606 korun, jsou dividendy cigaretářů, které v mnoha případech zbyly lidem z kuponové privatizace, stále ještě výnosné.

Ve chvíli, kdy dividendy odplouvají za hranice, koruna oslabuje. Akcionáři se totiž zbavují korun za cizí měny. Letos však jde koruna proti proudu a kácí rekordy jak k euru, tak k dolaru. Akcionáři si samozřejmě hledí především ceny akcie. Dividendy jsou pro ně spíše "polštářem", který je chrání proti výkyvům na burze.