Film, kino - ilustrační foto

Film, kino - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Filmařům zaplatí kina i televize

  • 21
Kameňák 4, Princezna ze mlejna 3 nebo Jak umírají básníci mají jako hypotetické české filmy příštích let šanci získat více peněz na svůj vznik. V konečném součtu je však zaplatí zákazníci a filmoví fanoušci úplně jiných žánrů.

Se sérií nových poplatků určených do kasy Fondu na podporu kinematografie počítá návrh ministerstva kultury, který má MF DNES k dispozici. Vzhledem k řadě připomínek, které se na něj snesly, však zřejmě nejde o poslední verzi.

Ta počítá s tím, že více by odváděli do fondu kina distributoři filmů, ale i všechny televize. Dohromady by od nich měli úředníci vybrat na 160 milionů ročně a stejně tolik by měl přihodit stát přímo ze své kasy.

Pokud by byl zákon schválen v této podobě, znamenalo by to další tlak na dražší ceny lístků do kin, ale i filmů prodávaných v obchodech.

Z koruny může být procento
Nynější poplatek pro kina by se například změnil z jedné koruny na jedno procento z ceny lístků. Běžná vstupenka do pražského multiplexu přitom zpravidla stojí 169 korun.

"Otázku případného navýšení ceny budeme řešit až v okamžiku platnosti nového zákona,“ říká šéf Village Cinemas Tomáš Palička s tím, že poplatek se nutně v ceně projevit nemusí. Ale například vyšší DPH letos od ledna velké multiplexy do cen promítly.

O novém zákonu se divoce diskutuje
Nově by musely platit i společnosti živící se distribucí filmů, jako Warner Bros. či Bontonfilm. Ty by přispívaly za distribuci filmů do kin, ale i do obchodů či videopůjčoven.

"Každé zvýšení daňové zátěže, a tento poplatek je daní, se promítne do nákladů a samozřejmě i do konečné ceny pro spotřebitele,“ varuje šéf Bontonfilmu Ladislav Hrabě.

O nový zákon o kinematografii se v branži vedou divoké diskuse již mnoho let. Poslední návrh, v řadě poplatků podobný tomu nynějšímu, dorazil v roce 2006 až k prezidentu Václavu Klausovi, který jej však smetl.

Filmaři si následně na festivalu v Karlových Varech vymohli mimořádný peněžní příspěvek a slib, že úředníci připraví zákon nový. Ale i nynější verze budí mezi jednotlivými stranami filmařské obce rozpaky.

„Pokud bude zaveden systém zvýhodňující zahraniční distributory, jak navrhlo ministerstvo, může to být pro některé subjekty likvidační,“ říká například Aleš Danielis za Unii filmových distributorů.

Výhrady má i ministerstvo financí
Navrhovaná norma neuspokojila ani televize - pro ně totiž chystá poplatek za reklamu. Mluvčí České televize Ladislav Šticha připomíná, že už nyní odvádí do Fondu kinematografie 150 milionů korun a dalších více než 120 milionů korun investují do koprodukcí. "Považujeme tuto vysoce nadstandardní investici za více než dostatečnou,“ říká.

Výhrady k návrhu netají ani ministerstvo financí. Sumu peněz vybranou na poplatcích by měl totiž ve stejné výši každý rok doplnit i stát, a to dotací z rozpočtu. S tím, jak porostou příjmy filmových distributorů a kin, by tak vzrostla i suma vybraná na poplatcích. A kvůli tomu by musela stále více přihazovat i vláda.

Tady budou muset úředníci na ministerstvu kultury zapracovat a zatím není jasné, jestli se změní i navržené poplatky. „Konečnou verzi zákona nyní nelze předjímat,“ říká jeho mluvčí Marcela Žižková. Jasné tak proto zatím ani není, kdy by mohl nový zákon platit. Nicméně pro letošní rok si mezitím filmaři u vlády vymohli přilepšení sto milionů korun.

Jaký dopad by případné schválení zákona mělo na filmovou tvorbu, si netroufá nikdo odhadnout. „Obávám se situace, kdy přinese jen více českých filmů, ale nikoli kvalitních,“ říká Palička z Village Cinemas.


Nové poplatky

Kdo bude platit a kolik

1. Poplatek z videokazety, DVD a dalších kopií filmů - zaplatí distributoři filmů ve výši jednoho procenta z výnosů z poskytnutí práv na film kinu, prodejně či půjčovně

2. Poplatek z vysílání reklamy a teleshoppingu - zaplatí televize ve výši tří procent z těchto příjmů

3. Poplatek z filmového představení - zaplatí kina ve výši jednoho procenta z ceny lístku. Dnes platí jednu korunu z prodaného lístku.

4. Poplatek z podnikatelské činnosti televizí - zaplatí televize ve výši tří procent z těchto příjmů po odečtení příjmů z reklamy.

5. Poplatek z převzatého televizního vysílání - zaplatí provozovatel vysílání ve výši jednoho procenta z výnosů Dohromady by měl Fond na podporu kinematografie z těchto poplatků získat 160 milionů korun.

Pozn.: Jde o příklady poplatků Pramen: Návrh zákona o kinematografii