Evropští poslanci schválili rozpočet

  • 3
Poslanci Evropského parlamentu se shodli na rozpočtu pro léta 2007 až 2013. Na zemědělství nebo na rozvojové projekty by se mělo rozdělit 1,07 procenta hrubého národního produktu, což je zhruba 883 miliard eur během sedmi let.

O budoucím financování budou ještě příští týden rozhodovat šéfové států a vlád, které by ale měli vzít v úvahu dokument schválený parlamentem.

"Hledali jsme cestu k rovnováze mezi přidanou hodnotou a subsidiaritou," řekl k rozpočtu Reimer Böge, který návrh připravoval.

Za priority nového rozpočtu parlament označil soudržnost regionů, hospodářský růst, zvýšení zaměstnanosti a udržitelný vývoj unie.

Rozpočet je nástrojem přerozdělování v Unii. To znamená, že jeho prostřednictvím například přispívají bohatší země na rozvoj v chudších zemích, financuje se z něj také společná zemědělská politika.

Europoslankyně Jana Bobošíková k rozpočtu už dříve uvedla, že Unie by nyní neměla vzhledem k odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemí hlasovat o dlouhodobých plánech. "Odmítnutí ústavy nelze arogantně přehlédnout," řekla.

Přijatý návrh zohlednil požadavky šesti nejbohatších zemí EU, které jsou čistými přispěvateli - Německa, Francie, Británie, Nizozemska, Švédska a Rakouska. Ty původně požadovaly srazit výdaje na jedno procento národního produktu.

Komise proti tomu argumentuje výdaji nutnými na rozšíření bloku o deset nových členů, včetně České republiky. Také Böge při debatě v parlamentu upozornil, že "nelze mít víc Evropy za méně peněz".

Miliardy pro farmáře
Značná část rozpočtu každoročně padne na dotace pro zemědělce. Podíl farmářů na výdajích přesto každoročně klesá. Zatímco na sklonku 80. let dostávali ze společné evropské pokladny přes 60 procent, v polovině 90. let to byla asi polovina.

V současnosti míří do zemědělství čtyřicet procent rozpočtu, v letech 2007 až 2013 se podíl dál sníží zhruba na třetinu. Nejvíce inkasují Francouzi, pak Němci, Španělé, Italové a Britové.

Česko loni bralo 186,4 milionu eur. Suma se bude každoročně zvyšovat a letos budou mít čeští farmáři nárok na 225,8 milionu eur. V roce 2013 se přímé podpory vyšplhají na 752,6 milionu eur.

Blair: Rabat si necháme
V souvislosti se schvalováním rozpočtu se znovu objevila i otázka takzvané "britské slevy". To je kompenzace, kterou v roce 1984 vyjednala Margaret Thatcherová. Z unijního rozpočtu se zemi každoročně vrací tři až čtyři miliardy eur.

To kritizuje řada členských států Unie, které by rády toto privilegium Británii vzaly.

Současný premiér Tony Blair ale ve středu prohlásil, že o této otázce vyjednávat nebude. "Britský rozpočet zůstane, jak je, a nebudeme o něm jednat. Tečka," citovala ho agentura AP.

ČISTÍ PŘISPĚVATELÉ DO ROZPOČTU
Německo, Nizozemsko, Švédsko, Rakousko, Británie, Francie
ČISTÍ PŘÍJEMCI
Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Irsko (do roku 2006)
Ostatní země mají příjmy a odvody v rovnováze.

,