Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Evropa je bez ruského plynu, RWE už varuje odběratele

  7:15aktualizováno  17:42
Dodávky plynu do Česka i zbytku Evropy z Ruska byly v noci zcela zastaveny. Rusko z omezení viní Ukrajinu. Nyní navíc ruský premiér Vladimir Putin nařídil, aby dodávky do Evropy byly zastaveny už na rusko-ukrajinské hranici. Množství plynu v Česku je nahrazováno zásobami i jinými zdroji.

Putin vzkázal českému premiérovi Mirku Topolánkovi, že Gazprom obnoví dodávky plynu přes Ukrajinu jen za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů. Podle Putina dále posílat plyn přes Ukrajinu ztrácí smysl, protože evropští spotřebitelé jej stejně nedostávají.

Přestože výpadek ruského plynu je nahrazován, firma RWE Transgas některým odběratelům odeslala dopis, že v krizovém případě může dojít k omezení sjednané dodávky pro velké odběratele. Společnost ale ujišťuje, že k tomuto kroku může dojít jen v nejkrizovějších případech.

Dopis RWE Transgas odběratelům

Vážený zákazníku,

v rámci naší vzájemné spolupráce Vás upozorňujeme na možnost, že z důvodu aktuálního snížení dodávek zemního plynu do České republiky může dojít k omezení sjednané dodávky plynu do vašich odběrných míst podle vyhlášky MPO č.375/2005 o stavech nouze v plynárenství.

O případném vyhlášení příslušného odběrového stupně budete bezprostředně informováni prostřednictvím zástupců plynárenské společnosti a prostřednictvím veřejnoprávních médií. Žádáme Vás proto o přijmutí potřebných opatření.

Odbor dispečinku

RWE Distribuční služby, s.r.o.

Tel.: 1239

Česko má prý dostatek zásob. "Dopis jsme rozeslali, ale jde o případ, kdyby dodávky byly zastaveny na delší dobu nebo by se snížila teplota," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Případné omezení dodávek by se netýkalo domácností, ale velkých odběratelů. Mezi ně patří například cementárny, výrobce autoskel AGC nebo třeba hutnicko-strojírenská skupina Vítkovice. Firmám by mohly vzniknout až stamilionové škody.

Podle zástupců RWE Transgas ale omezení dodávek zatím nehrozí ani největším zákazníkům. "Očekávám, že situace zůstane stejná i v nejbližších dnech a nebudeme muset začít omezovat dodávky plynu největším odběratelům v Čechách," řekl předseda představenstva firmy Martin Herrmann.

Problémy v České republice i dalších evropských zemích zapříčinil dlouhodobý spor mezi Ruskem a Ukrajinou o placení dodávek plynu. Rusko kvůli tomu o silvestrovské půlnoci přerušilo dodávky na Ukrajinu. Včera potom výrazně zkrátilo dodávky do Evropy, včetně České republiky. - více o úterním vývoji čtěte zde

"Na předávací stanici mezi ČR a Slovenskem neprotéká tranzitním systémem žádný plyn. Společnost RWE Transgas plynule zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících," sdělil Chalupský.

Dodal, že se podařilo zajistit větší dodávky zemního plynu také severní cestou. RWE Transgas získal část dodávek pro Česko z trhu v západní Evropě, kde skupina RWE působí. Závislost dalších zemí, včetně Německa, na ruském plynu totiž není tak velká jako u nás, proudí do nich mnohem více plynu z Norska, Nizozemska, Alžírska, vlastní těžbu má i Německo.

"V rámci dlouhých vyjednávání se nám pro Českou republiku podařilo z Německa zajistit poměrně dost velké objemy dodávek zemního plynu, které od dnešního rána proudí do ČR přes předávací stanici Hora Svaté Kateřiny," uvedl Chalupský.

"Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali včera tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů m3 denně," dodal Chalupský.

Čtěte, jak by vypadal stav nouze

Německý list Die Welt s odvoláním na mluvčí koncernu Rannveig Stangelandovou oznámil, že norský státní energetický koncern StatoilHydro nemůže vyrovnat výpadek dodávek ruského plynu do Evropy, protože již nyní pracuje na plnou kapacitu. Expert Vratislav Ludvík tvrdí, že by Česko mělo bez problémů získat nasmlouvanou část.

Náhradní plyn začal během noci shánět také Vemex, tuzemská dcera ruského Gazpromu. Ten má na českém trhu s plynem podíl zhruba 10 procent a jeho dodávky plynu především velkým a středním podnikům dosahují zhruba 2 milionů kubíků denně.

"Jednáme s londýnskou dcerou Gazpromu GMT a německou společností VNG o náhradních dodávkách plynu, které by se do země dostaly plynovody ze západní Evropy," uvedl Hugo Kysilka, viceprezident Vemexu.

Gazprom podle něj také jedná o zvýšení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, vedoucím přes Bělorusko a Polsko do Německa. "Není to ale asi zřejmě řešení dnešního dne," dodal Kysilka. 

Slovensko krátí dodávky velkoodběratelům

Spolu s rezervami, které Česku stačí na několik týdnů, to bude podle Transgasu stačit na pokrytí poptávky. Firma nepředpokládá, že by zastavení dodávek z Ruska mělo dopad na české domácnosti. Při velkých problémech budou dodávky kráceny nejdříve velkoodběratelům.

Taková situace už nastala na Slovensku, kde byl vyhlášen nouzový stav. Slovenská distribuce dnes brzy ráno vyhlásila omezující odběrový stupeň č. 8. To znamená, že průmysloví odběratelé se smluvně dohodnutým množstvím plynu nad 60 tisíc m3 musí snížit odběr na úroveň bezpečnostního minima.

Spotřebu plynu po dobu nouzového režimu by měla od dnešního dne omezit asi tisícovka slovenských podniků. Pokud by firmy, které mají dohodnutý roční odběr nad 60 tisíc krychlových metrů plynu, omezení nedodržely, mohou být ohroženy dodávky pro východní Slovensko.

Podle televizní stanice TA3 a agentury Reuters zastavil kvůli nedostatku plynu výrobu jeden z největších podniků na Slovensku, ocelárny US Steel.

Mluvčí hutnické společnosti Ján Bača informace blíže nekomentoval. "Toto je mimořádná situace a my jsme učinili kroky, které jsou logické, pokud bereme v úvahu náš výrobní tok," sdělil agentuře ČTK Bača.

Dodávky pro slovenské domácnosti pokračují bez omezení.

Kromě Slovenska přišlo o plyn i Německo a další evropské země, které jsou na stejném vedení. Nejhůře je na tom zřejmě Balkán. Bez tepla jsou desítky tisíc lidí a vlády hledají alternativní zdroje energie.

Putin: Plyn pro Evropu by měl skončit na rusko-ukrajinských hranicích

Zatímco Ukrajina svádí omezení dodávek na Rusko, u Gazpromu je to naopak. Gazprom podle svého mluvčího Sergeje Kuprijanova krátí dodávky plynu o množství, které si Ukrajina nezákonně přisvojila.

Ruský premiér Vladimir Putin nařídil ukončení dodávek do Evropy na návrh šéfa ruské plynárenské firmy Gazprom Alexeje Millera, podle něhož "Ukrajina krade ruský plyn".

Miller ve středu premiéra v Petrohradu informoval o tom, že koncern pokračuje v dodávkách plynu k ukrajinským hranicím, ačkoliv Kyjev během dnešní noci a rána uzavřel všechny plynovody do Evropy. Miller proto dodávky plynu na rusko-ukrajinskou hranici navrhl přerušit.

Říman: Chceme vážné jednání

O kritické situaci bude dnes v Praze jednat také česká vláda, která předsedá Evropské unii, se členy Evropské komise. Ta přijíždí do metropole na první velké zasedání v rámci českého předsednictví.

"Pokud nynější situace bude trvat déle než další dva dny, žádá si vážné jednání na nejvyšší úrovni, řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman s tím, že by Unie poté chtěla jednat s prezidenty a premiéry všech dotčených zemí.

Prezident Václav Klaus se dopoledne sešel s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem. Premiér Mirek Topolánek má podle ČT mluvit s ruským premiérem Vladimirem Putinem. - více o postoji evropských i českých politiků čtěte zde

Problémy jednotlivých zemí

Slovensko
Včera naše sousední země vyhlásila nouzový stav. Dnes ráno k tomu přidala omezení dodávek pro velkoodběratele.

Rakousko
Dodávky jsou kompletně omezeny. Včera Rakousko dostávalo pouze deset procent. Nedostatek plynu země řeší rezervami a domácí produkcí.

Maďarsko
Země omezila odběr plynu velkým odběratelům. První omezení největším odběratelům byla již ohlášena v úterý večer. Ve středu ráno se tento okruh omezení rozšířil na větší množství společností.
Letiště v Budapešti přešlo na vytápění naftou místo plynem.

Rumunsko
Z Ruska do Rumunska neproudí žádný plyn. V úterý šlo do Rumunska zhruba o 75 procent plynu méně. Nedostatek plynu pokryjí podzemní zásoby a produkce Romgazu a Petromu.

Bulharsko
Dodávky do Bulharska byly kompletně omezeny už v úterý. Tisíce lidí kvůli tomu zůstaly bez topení. Podobné problémy hlásí i další balkánské země.

Srbsko
Země je bez ruských dodávek plynu stejně jako Bulharsko, Turecko, Makedonie, Řecko a Chorvatsko už od včerejška. Všichni velcí odběratelé jsou podle mluvčího srbského plynárenského monopolu Dušana Bajatoviče odpojeni.

Turecko
Země zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj.

Francie
Včera země oznámila mírný pokles dodávek, dnes má stejně jako další státy přerušeny veškeré dodávky z Ruska. Pro dodavatele však garantuje úplné množství dodávek.

Německo
Německé energetické firmy varují, že pokud budou dodávky dále kráceny a teploty budou stále klesat, může vzniknout velký nedostatek plynu.

Polsko
Polsko potvrdilo úplné omezení dodávek.

Znepokojuje vás moc, jakou má Rusko v oblasti dodávek ropy a zemního plynu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 21. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 11634

Ne
Ne 1911

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alza vyřídí reklamaci zboží od Mall a CZC. Je to na hraně etiky, míní expertka

Největší e-shop s elektronikou v Česku Alza.cz vyřídí zákazníkům reklamaci zboží, které do 30. září zakoupí na...

Zrušte jednotné dva měsíce prázdnin, vybízejí cestovky. Ušetřilo by to tisíce

Premium Cestovní kanceláře navrhují řešení, jak si užít prázdniny bez tlačenice na plážích a u stánků se zmrzlinou. V létě by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štítky hanby. Francouzský Carrefour polepil výrobky, jejichž cena se mu nezdá

Francouzský řetězec supermarketů Carrefour začal dávat na produkty některých značek cenová varování. Jde o výrobky, u...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

S dotacemi přibývají i­ nepoctivé firmy. Na co pozor při rekonstrukci domu

Premium Do rekonstrukcí se v poslední době pustila většina domácností. Pomáhají jim k tomu hlavně vypsané státní dotační...

Konsolidační balík i reforma pomohou. Změn musí být víc, říká rozpočtová rada

České veřejné finance se podle Národní rozpočtové rady stále nacházejí ve významné nerovnováze. Zvrátit situaci, která...

HalfPrice míří vysoko. Svou šestou pobočku otevírá přímo v centru Prahy

Obchod módního oblečení značky HalfPrice otevírá svou šestou prodejnu v Česku. Módní řetězec opustil zázemí velkých...

Billa zezelenala. Řetězec vsadil na nový moderní design i širší uličky

Řetězec supermarketů BILLA otevírá pilotní prodejnu v novém konceptu. První taková prodejna se nachází v Říčanech u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...