Evropa je bez ruského plynu, RWE už varuje odběratele

  7:15aktualizováno  17:42
Dodávky plynu do Česka i zbytku Evropy z Ruska byly v noci zcela zastaveny. Rusko z omezení viní Ukrajinu. Nyní navíc ruský premiér Vladimir Putin nařídil, aby dodávky do Evropy byly zastaveny už na rusko-ukrajinské hranici. Množství plynu v Česku je nahrazováno zásobami i jinými zdroji.

Putin vzkázal českému premiérovi Mirku Topolánkovi, že Gazprom obnoví dodávky plynu přes Ukrajinu jen za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů. Podle Putina dále posílat plyn přes Ukrajinu ztrácí smysl, protože evropští spotřebitelé jej stejně nedostávají.

Přestože výpadek ruského plynu je nahrazován, firma RWE Transgas některým odběratelům odeslala dopis, že v krizovém případě může dojít k omezení sjednané dodávky pro velké odběratele. Společnost ale ujišťuje, že k tomuto kroku může dojít jen v nejkrizovějších případech.

Dopis RWE Transgas odběratelům

Vážený zákazníku,

v rámci naší vzájemné spolupráce Vás upozorňujeme na možnost, že z důvodu aktuálního snížení dodávek zemního plynu do České republiky může dojít k omezení sjednané dodávky plynu do vašich odběrných míst podle vyhlášky MPO č.375/2005 o stavech nouze v plynárenství.

O případném vyhlášení příslušného odběrového stupně budete bezprostředně informováni prostřednictvím zástupců plynárenské společnosti a prostřednictvím veřejnoprávních médií. Žádáme Vás proto o přijmutí potřebných opatření.

Odbor dispečinku

RWE Distribuční služby, s.r.o.

Tel.: 1239

Česko má prý dostatek zásob. "Dopis jsme rozeslali, ale jde o případ, kdyby dodávky byly zastaveny na delší dobu nebo by se snížila teplota," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Případné omezení dodávek by se netýkalo domácností, ale velkých odběratelů. Mezi ně patří například cementárny, výrobce autoskel AGC nebo třeba hutnicko-strojírenská skupina Vítkovice. Firmám by mohly vzniknout až stamilionové škody.

Podle zástupců RWE Transgas ale omezení dodávek zatím nehrozí ani největším zákazníkům. "Očekávám, že situace zůstane stejná i v nejbližších dnech a nebudeme muset začít omezovat dodávky plynu největším odběratelům v Čechách," řekl předseda představenstva firmy Martin Herrmann.

Problémy v České republice i dalších evropských zemích zapříčinil dlouhodobý spor mezi Ruskem a Ukrajinou o placení dodávek plynu. Rusko kvůli tomu o silvestrovské půlnoci přerušilo dodávky na Ukrajinu. Včera potom výrazně zkrátilo dodávky do Evropy, včetně České republiky. - více o úterním vývoji čtěte zde

"Na předávací stanici mezi ČR a Slovenskem neprotéká tranzitním systémem žádný plyn. Společnost RWE Transgas plynule zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících," sdělil Chalupský.

Dodal, že se podařilo zajistit větší dodávky zemního plynu také severní cestou. RWE Transgas získal část dodávek pro Česko z trhu v západní Evropě, kde skupina RWE působí. Závislost dalších zemí, včetně Německa, na ruském plynu totiž není tak velká jako u nás, proudí do nich mnohem více plynu z Norska, Nizozemska, Alžírska, vlastní těžbu má i Německo.

"V rámci dlouhých vyjednávání se nám pro Českou republiku podařilo z Německa zajistit poměrně dost velké objemy dodávek zemního plynu, které od dnešního rána proudí do ČR přes předávací stanici Hora Svaté Kateřiny," uvedl Chalupský.

"Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali včera tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů m3 denně," dodal Chalupský.

Čtěte, jak by vypadal stav nouze

Německý list Die Welt s odvoláním na mluvčí koncernu Rannveig Stangelandovou oznámil, že norský státní energetický koncern StatoilHydro nemůže vyrovnat výpadek dodávek ruského plynu do Evropy, protože již nyní pracuje na plnou kapacitu. Expert Vratislav Ludvík tvrdí, že by Česko mělo bez problémů získat nasmlouvanou část.

Náhradní plyn začal během noci shánět také Vemex, tuzemská dcera ruského Gazpromu. Ten má na českém trhu s plynem podíl zhruba 10 procent a jeho dodávky plynu především velkým a středním podnikům dosahují zhruba 2 milionů kubíků denně.

"Jednáme s londýnskou dcerou Gazpromu GMT a německou společností VNG o náhradních dodávkách plynu, které by se do země dostaly plynovody ze západní Evropy," uvedl Hugo Kysilka, viceprezident Vemexu.

Gazprom podle něj také jedná o zvýšení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, vedoucím přes Bělorusko a Polsko do Německa. "Není to ale asi zřejmě řešení dnešního dne," dodal Kysilka. 

Slovensko krátí dodávky velkoodběratelům

Spolu s rezervami, které Česku stačí na několik týdnů, to bude podle Transgasu stačit na pokrytí poptávky. Firma nepředpokládá, že by zastavení dodávek z Ruska mělo dopad na české domácnosti. Při velkých problémech budou dodávky kráceny nejdříve velkoodběratelům.

Taková situace už nastala na Slovensku, kde byl vyhlášen nouzový stav. Slovenská distribuce dnes brzy ráno vyhlásila omezující odběrový stupeň č. 8. To znamená, že průmysloví odběratelé se smluvně dohodnutým množstvím plynu nad 60 tisíc m3 musí snížit odběr na úroveň bezpečnostního minima.

Spotřebu plynu po dobu nouzového režimu by měla od dnešního dne omezit asi tisícovka slovenských podniků. Pokud by firmy, které mají dohodnutý roční odběr nad 60 tisíc krychlových metrů plynu, omezení nedodržely, mohou být ohroženy dodávky pro východní Slovensko.

Podle televizní stanice TA3 a agentury Reuters zastavil kvůli nedostatku plynu výrobu jeden z největších podniků na Slovensku, ocelárny US Steel.

Mluvčí hutnické společnosti Ján Bača informace blíže nekomentoval. "Toto je mimořádná situace a my jsme učinili kroky, které jsou logické, pokud bereme v úvahu náš výrobní tok," sdělil agentuře ČTK Bača.

Dodávky pro slovenské domácnosti pokračují bez omezení.

Kromě Slovenska přišlo o plyn i Německo a další evropské země, které jsou na stejném vedení. Nejhůře je na tom zřejmě Balkán. Bez tepla jsou desítky tisíc lidí a vlády hledají alternativní zdroje energie.

Putin: Plyn pro Evropu by měl skončit na rusko-ukrajinských hranicích

Zatímco Ukrajina svádí omezení dodávek na Rusko, u Gazpromu je to naopak. Gazprom podle svého mluvčího Sergeje Kuprijanova krátí dodávky plynu o množství, které si Ukrajina nezákonně přisvojila.

Ruský premiér Vladimir Putin nařídil ukončení dodávek do Evropy na návrh šéfa ruské plynárenské firmy Gazprom Alexeje Millera, podle něhož "Ukrajina krade ruský plyn".

Miller ve středu premiéra v Petrohradu informoval o tom, že koncern pokračuje v dodávkách plynu k ukrajinským hranicím, ačkoliv Kyjev během dnešní noci a rána uzavřel všechny plynovody do Evropy. Miller proto dodávky plynu na rusko-ukrajinskou hranici navrhl přerušit.

Říman: Chceme vážné jednání

O kritické situaci bude dnes v Praze jednat také česká vláda, která předsedá Evropské unii, se členy Evropské komise. Ta přijíždí do metropole na první velké zasedání v rámci českého předsednictví.

"Pokud nynější situace bude trvat déle než další dva dny, žádá si vážné jednání na nejvyšší úrovni, řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman s tím, že by Unie poté chtěla jednat s prezidenty a premiéry všech dotčených zemí.

Prezident Václav Klaus se dopoledne sešel s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem. Premiér Mirek Topolánek má podle ČT mluvit s ruským premiérem Vladimirem Putinem. - více o postoji evropských i českých politiků čtěte zde

Problémy jednotlivých zemí

Slovensko
Včera naše sousední země vyhlásila nouzový stav. Dnes ráno k tomu přidala omezení dodávek pro velkoodběratele.

Rakousko
Dodávky jsou kompletně omezeny. Včera Rakousko dostávalo pouze deset procent. Nedostatek plynu země řeší rezervami a domácí produkcí.

Maďarsko
Země omezila odběr plynu velkým odběratelům. První omezení největším odběratelům byla již ohlášena v úterý večer. Ve středu ráno se tento okruh omezení rozšířil na větší množství společností.
Letiště v Budapešti přešlo na vytápění naftou místo plynem.

Rumunsko
Z Ruska do Rumunska neproudí žádný plyn. V úterý šlo do Rumunska zhruba o 75 procent plynu méně. Nedostatek plynu pokryjí podzemní zásoby a produkce Romgazu a Petromu.

Bulharsko
Dodávky do Bulharska byly kompletně omezeny už v úterý. Tisíce lidí kvůli tomu zůstaly bez topení. Podobné problémy hlásí i další balkánské země.

Srbsko
Země je bez ruských dodávek plynu stejně jako Bulharsko, Turecko, Makedonie, Řecko a Chorvatsko už od včerejška. Všichni velcí odběratelé jsou podle mluvčího srbského plynárenského monopolu Dušana Bajatoviče odpojeni.

Turecko
Země zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj.

Francie
Včera země oznámila mírný pokles dodávek, dnes má stejně jako další státy přerušeny veškeré dodávky z Ruska. Pro dodavatele však garantuje úplné množství dodávek.

Německo
Německé energetické firmy varují, že pokud budou dodávky dále kráceny a teploty budou stále klesat, může vzniknout velký nedostatek plynu.

Polsko
Polsko potvrdilo úplné omezení dodávek.

Znepokojuje vás moc, jakou má Rusko v oblasti dodávek ropy a zemního plynu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 11634

Ne 1911

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Toman zavádí mimořádná opatření na dovoz polského hovězího masa kvůli salmonele

Ministr zemědělství Miroslav Toman

Asi 700 kilo polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách, obsahovalo salmonelu, uvedli...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz