Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa je bez ruského plynu, RWE už varuje odběratele

  7:15aktualizováno  17:42
Dodávky plynu do Česka i zbytku Evropy z Ruska byly v noci zcela zastaveny. Rusko z omezení viní Ukrajinu. Nyní navíc ruský premiér Vladimir Putin nařídil, aby dodávky do Evropy byly zastaveny už na rusko-ukrajinské hranici. Množství plynu v Česku je nahrazováno zásobami i jinými zdroji.

Putin vzkázal českému premiérovi Mirku Topolánkovi, že Gazprom obnoví dodávky plynu přes Ukrajinu jen za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů. Podle Putina dále posílat plyn přes Ukrajinu ztrácí smysl, protože evropští spotřebitelé jej stejně nedostávají.

Přestože výpadek ruského plynu je nahrazován, firma RWE Transgas některým odběratelům odeslala dopis, že v krizovém případě může dojít k omezení sjednané dodávky pro velké odběratele. Společnost ale ujišťuje, že k tomuto kroku může dojít jen v nejkrizovějších případech.

Dopis RWE Transgas odběratelům

Vážený zákazníku,

v rámci naší vzájemné spolupráce Vás upozorňujeme na možnost, že z důvodu aktuálního snížení dodávek zemního plynu do České republiky může dojít k omezení sjednané dodávky plynu do vašich odběrných míst podle vyhlášky MPO č.375/2005 o stavech nouze v plynárenství.

O případném vyhlášení příslušného odběrového stupně budete bezprostředně informováni prostřednictvím zástupců plynárenské společnosti a prostřednictvím veřejnoprávních médií. Žádáme Vás proto o přijmutí potřebných opatření.

Odbor dispečinku

RWE Distribuční služby, s.r.o.

Tel.: 1239

Česko má prý dostatek zásob. "Dopis jsme rozeslali, ale jde o případ, kdyby dodávky byly zastaveny na delší dobu nebo by se snížila teplota," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Případné omezení dodávek by se netýkalo domácností, ale velkých odběratelů. Mezi ně patří například cementárny, výrobce autoskel AGC nebo třeba hutnicko-strojírenská skupina Vítkovice. Firmám by mohly vzniknout až stamilionové škody.

Podle zástupců RWE Transgas ale omezení dodávek zatím nehrozí ani největším zákazníkům. "Očekávám, že situace zůstane stejná i v nejbližších dnech a nebudeme muset začít omezovat dodávky plynu největším odběratelům v Čechách," řekl předseda představenstva firmy Martin Herrmann.

Problémy v České republice i dalších evropských zemích zapříčinil dlouhodobý spor mezi Ruskem a Ukrajinou o placení dodávek plynu. Rusko kvůli tomu o silvestrovské půlnoci přerušilo dodávky na Ukrajinu. Včera potom výrazně zkrátilo dodávky do Evropy, včetně České republiky. - více o úterním vývoji čtěte zde

"Na předávací stanici mezi ČR a Slovenskem neprotéká tranzitním systémem žádný plyn. Společnost RWE Transgas plynule zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících," sdělil Chalupský.

Dodal, že se podařilo zajistit větší dodávky zemního plynu také severní cestou. RWE Transgas získal část dodávek pro Česko z trhu v západní Evropě, kde skupina RWE působí. Závislost dalších zemí, včetně Německa, na ruském plynu totiž není tak velká jako u nás, proudí do nich mnohem více plynu z Norska, Nizozemska, Alžírska, vlastní těžbu má i Německo.

"V rámci dlouhých vyjednávání se nám pro Českou republiku podařilo z Německa zajistit poměrně dost velké objemy dodávek zemního plynu, které od dnešního rána proudí do ČR přes předávací stanici Hora Svaté Kateřiny," uvedl Chalupský.

"Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali včera tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů m3 denně," dodal Chalupský.

Čtěte, jak by vypadal stav nouze

Německý list Die Welt s odvoláním na mluvčí koncernu Rannveig Stangelandovou oznámil, že norský státní energetický koncern StatoilHydro nemůže vyrovnat výpadek dodávek ruského plynu do Evropy, protože již nyní pracuje na plnou kapacitu. Expert Vratislav Ludvík tvrdí, že by Česko mělo bez problémů získat nasmlouvanou část.

Náhradní plyn začal během noci shánět také Vemex, tuzemská dcera ruského Gazpromu. Ten má na českém trhu s plynem podíl zhruba 10 procent a jeho dodávky plynu především velkým a středním podnikům dosahují zhruba 2 milionů kubíků denně.

"Jednáme s londýnskou dcerou Gazpromu GMT a německou společností VNG o náhradních dodávkách plynu, které by se do země dostaly plynovody ze západní Evropy," uvedl Hugo Kysilka, viceprezident Vemexu.

Gazprom podle něj také jedná o zvýšení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, vedoucím přes Bělorusko a Polsko do Německa. "Není to ale asi zřejmě řešení dnešního dne," dodal Kysilka. 

Slovensko krátí dodávky velkoodběratelům

Spolu s rezervami, které Česku stačí na několik týdnů, to bude podle Transgasu stačit na pokrytí poptávky. Firma nepředpokládá, že by zastavení dodávek z Ruska mělo dopad na české domácnosti. Při velkých problémech budou dodávky kráceny nejdříve velkoodběratelům.

Taková situace už nastala na Slovensku, kde byl vyhlášen nouzový stav. Slovenská distribuce dnes brzy ráno vyhlásila omezující odběrový stupeň č. 8. To znamená, že průmysloví odběratelé se smluvně dohodnutým množstvím plynu nad 60 tisíc m3 musí snížit odběr na úroveň bezpečnostního minima.

Spotřebu plynu po dobu nouzového režimu by měla od dnešního dne omezit asi tisícovka slovenských podniků. Pokud by firmy, které mají dohodnutý roční odběr nad 60 tisíc krychlových metrů plynu, omezení nedodržely, mohou být ohroženy dodávky pro východní Slovensko.

Podle televizní stanice TA3 a agentury Reuters zastavil kvůli nedostatku plynu výrobu jeden z největších podniků na Slovensku, ocelárny US Steel.

Mluvčí hutnické společnosti Ján Bača informace blíže nekomentoval. "Toto je mimořádná situace a my jsme učinili kroky, které jsou logické, pokud bereme v úvahu náš výrobní tok," sdělil agentuře ČTK Bača.

Dodávky pro slovenské domácnosti pokračují bez omezení.

Kromě Slovenska přišlo o plyn i Německo a další evropské země, které jsou na stejném vedení. Nejhůře je na tom zřejmě Balkán. Bez tepla jsou desítky tisíc lidí a vlády hledají alternativní zdroje energie.

Putin: Plyn pro Evropu by měl skončit na rusko-ukrajinských hranicích

Zatímco Ukrajina svádí omezení dodávek na Rusko, u Gazpromu je to naopak. Gazprom podle svého mluvčího Sergeje Kuprijanova krátí dodávky plynu o množství, které si Ukrajina nezákonně přisvojila.

Ruský premiér Vladimir Putin nařídil ukončení dodávek do Evropy na návrh šéfa ruské plynárenské firmy Gazprom Alexeje Millera, podle něhož "Ukrajina krade ruský plyn".

Miller ve středu premiéra v Petrohradu informoval o tom, že koncern pokračuje v dodávkách plynu k ukrajinským hranicím, ačkoliv Kyjev během dnešní noci a rána uzavřel všechny plynovody do Evropy. Miller proto dodávky plynu na rusko-ukrajinskou hranici navrhl přerušit.

Říman: Chceme vážné jednání

O kritické situaci bude dnes v Praze jednat také česká vláda, která předsedá Evropské unii, se členy Evropské komise. Ta přijíždí do metropole na první velké zasedání v rámci českého předsednictví.

"Pokud nynější situace bude trvat déle než další dva dny, žádá si vážné jednání na nejvyšší úrovni, řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman s tím, že by Unie poté chtěla jednat s prezidenty a premiéry všech dotčených zemí.

Prezident Václav Klaus se dopoledne sešel s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem. Premiér Mirek Topolánek má podle ČT mluvit s ruským premiérem Vladimirem Putinem. - více o postoji evropských i českých politiků čtěte zde

Problémy jednotlivých zemí

Slovensko
Včera naše sousední země vyhlásila nouzový stav. Dnes ráno k tomu přidala omezení dodávek pro velkoodběratele.

Rakousko
Dodávky jsou kompletně omezeny. Včera Rakousko dostávalo pouze deset procent. Nedostatek plynu země řeší rezervami a domácí produkcí.

Maďarsko
Země omezila odběr plynu velkým odběratelům. První omezení největším odběratelům byla již ohlášena v úterý večer. Ve středu ráno se tento okruh omezení rozšířil na větší množství společností.
Letiště v Budapešti přešlo na vytápění naftou místo plynem.

Rumunsko
Z Ruska do Rumunska neproudí žádný plyn. V úterý šlo do Rumunska zhruba o 75 procent plynu méně. Nedostatek plynu pokryjí podzemní zásoby a produkce Romgazu a Petromu.

Bulharsko
Dodávky do Bulharska byly kompletně omezeny už v úterý. Tisíce lidí kvůli tomu zůstaly bez topení. Podobné problémy hlásí i další balkánské země.

Srbsko
Země je bez ruských dodávek plynu stejně jako Bulharsko, Turecko, Makedonie, Řecko a Chorvatsko už od včerejška. Všichni velcí odběratelé jsou podle mluvčího srbského plynárenského monopolu Dušana Bajatoviče odpojeni.

Turecko
Země zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj.

Francie
Včera země oznámila mírný pokles dodávek, dnes má stejně jako další státy přerušeny veškeré dodávky z Ruska. Pro dodavatele však garantuje úplné množství dodávek.

Německo
Německé energetické firmy varují, že pokud budou dodávky dále kráceny a teploty budou stále klesat, může vzniknout velký nedostatek plynu.

Polsko
Polsko potvrdilo úplné omezení dodávek.

Znepokojuje vás moc, jakou má Rusko v oblasti dodávek ropy a zemního plynu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 21. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 11634

Ne
Ne 1911

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Z 8,5 hektarů zásobuje farmář půl roku jahodami celou republiku

Na to, že jahody na pultech obchodů už nejsou jenom sezonní záležitostí, která trvá šest týdnů před prázdninami, ale že si české jahody můžou zákazníci dopřát od konce dubna až skoro do začátku...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Velký rozmach výdejních boxů. V Česku jich je už před 9 tisíc a stále přibývají

Premium

Stačí projet jakýmkoli českým městem a po chvíli narazíte na výdejní schránky. Síť plechových krabic, kde si zákazník vyzvedne balík kdykoli ve dne nebo v noci, čítá už přes devět tisíc míst a nová...

15. července 2024

Ministerstvo chtělo překopat fungování ÚOHS, snesla se něj smršť kritiky

Oceňujeme snahu zkrátit přezkum výběrových řízení, ale váš návrh by mohl systém veřejných zakázek paralyzovat. Zhruba tak by se dala shrnout smršť připomínek, která se sesypala na návrh ministerstva...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Opravdu se daří vládě krotit dluhy? Je to hra s čísly

Premium

Veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Takže se o žádném výrazném zlepšení...

14. července 2024

Nákupy pro školáky už v červenci? Americké obchodníky straší Amazon

Američtí obchodníci se snaží přimět rodiče, aby nákupy školního vybavení posunuli z období před začátkem školního roku na začátek prázdnin. Nechtějí, aby se prodeje potřeb do školy a oblečení staly...

14. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...