Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

  5:00aktualizováno  5:00
Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu energie. Požadavky na nové stavby v posledních letech postupně zpřísňují kromě ČR také další země Evropské unie. Důvodem je evropská směrnice, podle které by se do roku 2020 měla spotřeba energií v novostavbách výrazně omezit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

To si v praxi žádá konstrukční řešení, které v zimě sníží potřebu vytápění a v létě naopak nutnost klimatizovat. Spotřeba energie by měla být navíc ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů.

Unie si od toho slibuje například snížení emisí skleníkových plynů o 20 procent. V popisu realizace záměrů je však evropská legislativa poměrně vágní a konkrétní řešení nechává na členských zemích.

Snižování energetické náročnosti budov

Jde o postupné zpřísňování energetických požadavků na nové budovy. „Téměř nulovou spotřebu“ musejí mít:

Od 1. ledna 2016

veřejné* budovy větší než** 1 500 m²

Od 1. ledna 2017

veřejné budovy větší než 350 m²

Od 1. ledna 2018

všechny veřejné budovy a ostatní budovy větší než 1 500 m²

Od 1. ledna 2019

všechny budovy větší než 350 m²

Od 1. ledna 2020

všechny budovy

* budovy, jejímž vlastníkem a uživatelem bude orgán veřejné moci nebo subjekt zřízený orgánem veřejné moci

** součet ploch všech podlaží počítaný podle vnějších rozměrů budovy

Pramen: zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb.

Česko postupně zavádí povinnost úsporných novostaveb od roku 2016. Opatření nejdříve zasáhlo státní budovy, od 1. ledna 2018 se pak dotklo i ostatních. Od příštího roku pak jakýkoli stavební projekt, který nesplní požadavek „téměř nulové spotřeby energie“, nedostane povolení. V současném systému klasifikace energetických tříd budov A–G to znamená budování především domů nejvyšších kategorií A a B, případně C.

Mnozí stavebníci se přísnějším pravidlům přizpůsobili s předstihem. „Dnešní nabídka energeticky úsporného bydlení je neporovnatelná se stavem, který na trhu panoval před pěti a více lety. V roce 2013 spadalo do energetických tříd A, B nebo C jen necelých 10 procent všech nabízených bytů,“ uvádí Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema. Loni se už podle analýz Trigemy podílely byty s energetickou třídou B na celkovém počtu z více než poloviny.

Zdražení? Jak u koho

Central Group již v tuto chvíli nabízí u všech bytových domů energetickou náročnost B. Tento standard držíme i u projektů, které jsou momentálně v přípravě,“ potvrzuje mluvčí developera Central Group Marcela Fialková.

Energetickou třídu B mají i projekty Trigemy, která tento standard podle Poláka garantuje už více než pět let. „Část developerů a stavebníků s novými podmínkami počítá, a nejspíš se proto ani aktuální požadavek na energetickou náročnost do jejich cen výrazně nepromítne. U ostatních, kteří nebyli na změny tolik připraveni, ale může skokové zdražení dosáhnout až stovek tisíc korun,“ tvrdí Polák.

Na zdražení bytů kvůli nové legislativě upozorňuje například Evžen Korec, generální ředitel developera Ekospol. „Ceny nových bytů se u staveb projektovaných podle nové směrnice zvýšily zhruba o deset procent. To v reálných cenách znamená stovky tisíc korun,“ míní Korec.

Srovnejte si ceny dodavatelů energií a vyberte toho nejvýhodnějšího.

Podle něj opatření v konečném důsledku nepřinese lepší kvalitu prostředí v bytech a domech. S tím však nesouhlasí například Martin Svoboda, výkonný ředitel developera JRD, který se na nízkoenergetické domy zaměřuje. „Jen environmentálně šetrná výstavba totiž zajišťuje zdravé vnitřní prostředí, velkou úsporu energií a minimální dopad na životní prostředí,“ uvádí Svoboda.

Kvalitnější architektura

Také mnoho architektů se shoduje, že přínosy opatření případná negativa vyváží, a to nejenom prostřednictvím ušetřených nákladů na vytápění či klimatizaci. „Pozitivem bude vznik kvalitnějších architektonických děl s respektem k životnímu prostředí. Dále zdravější prostředí v interiérech díky použití kvalitních materiálů a využití principů přirozeného stínění, větrání apod. V dlouhodobém horizontu pak vznik udržitelných projektů, které pokud je to možné preferují využívání přirozeně obnovitelných zdrojů,“ vyjmenovává architektka Gabriela Machovská ze studia Jestico + Whiles.

Upozorňuje však na nutnost vzdělávání uživatelů úsporných staveb, jak v budovách žít tak, aby podporovali principy udržitelnosti a využívali všech benefitů, které jim „neutrální“ domy mohou přinášet.

EU přišla v roce 2010 s konceptem budov s „téměř nulovou spotřebou energie“, aby snížila spotřebu energie kontinentu, na níž se budovy podílejí 40 procenty. Řada diskusí o výkladu tohoto pojmu však způsobila, že každá země si vytvořila vlastní definici, která není kompatibilní s ostatními.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Další z rubriky

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz