Dluhy státu rostou nejrychleji v historii

  • 102
Ve stejné chvíli, kdy jeho úřad zveřejnil varovná data, že dluhy státu rostou nejrychleji v novodobé historii, vystoupil ministr financí Bohuslav Sobotka s razantním plánem, jak s nimi skoncovat. "Bez reformy státních financí není možné udržet v zemi vzestup ekonomiky a zaručit fungování sociálního státu," prohlásil včera Sobotka, poté co předložil své představy o reformě ostatním ministrům.

Přísnější nemocenská, sociální dávky striktně jen pro ty, kdo je opravdu potřebují, majetková přiznání, vzestup daní z nemovitostí, zvýšení spotřebních daní a růst DPH u telefonů, internetu, méně velkorysá podpora stavebního spoření.

Cenu za zbrzdění hrozivě se rozrůstajících státních dluhů bude muset zaplatit téměř každý člověk.

Jen loni se státní dluhy rozrostly o více než 100 miliard korun. Z 295 na 406 miliardy. Celkový dluh vlády tak na konci třetího čtvrtletí představuje už 18 procent hrubého domácího produktu.

Sobotka zdůraznil, že bez reformy bude hrozivé tempo pokračovat. Letos navíc ještě zadlužování brzdily mimořádné příjmy z privatizace a dobytí části starého ruského dluhu.

Pro příští rok se naopak po krachu prodeje Českého Telecomu žádné velké privatizační příjmy již nerýsují.

Sobotka navrhl dvě verze reformy: razatní a mírnější. Obě počítají s tím, že na daních by se mělo vybrat v letech 2004 až 2006 zhruba o 25 miliard ročně navíc. Liší se však ve škrtech výdajů, především v sociální oblasti.

Ostřejší varianta navrhuje škrty 214 miliard korun, mírnější verze počítá s úsporami 121 miliard korun během tří let. Všechny zmíněné zásahy do peněz, které putují ze státní pokladny k lidem, se však odehrají při obou variantách reformy.

Ministr navíc včera naznačil, že se jen velmi těžko budou hledat peníze na plnění vládních slibů o plošných přídavcích na děti či příspěvku na vzdělání. Pokud bude chtít kabinet uvést do života, musí podle Sobotky ušetřit jinde.

Vláda včera k Sobotkovým plánům, jak zbrzdit dluhy, nezaujala žádné stanovisko.
"O materiálu se intenzivně začne jednat lednu. Rozhodnutí o konkrétních zákonech by měla padnout v první polovině roku 2003 a do konce roku by měla být většina zákonů schválena," řekl Sobotka.

Mezi členy vlády má reforma šanci na úspěch. Premiér Vladimír Špidla však zatím své stanovisko k návrhu neřekl. Podle dostupných informací vyčkává, jak dopadne klání o post prezidenta.

Pokud by na Hrad přišel bývalý předseda vlády Miloš Zeman, výrazně by posílilo křídlo ČSSD, které je proti reformě.

Ve vládě je ve výrazné opozici proti Sobotkovým plánům jedině ministr práce Zdeněk Škromach. V poslaneckém klubu ČSSD je však takových lidí více.