Podle ČEPS jsou nyní schváleny projekty solárních a větrných elektráren, které by dokázaly vyrábět asi 3 000 MW elektřiny. Ilustrační foto.

Podle ČEPS jsou nyní schváleny projekty solárních a větrných elektráren, které by dokázaly vyrábět asi 3 000 MW elektřiny. Ilustrační foto. | foto: AP

Distributoři přestali přijímat žádosti o připojení solárních elektráren

  • 384
Distribuční společnosti zastavují posuzování nových solárních elektráren. Požádal je o to ředitel státní společnosti ČEPS, která spravuje českou elektrizační soustavu. Současné mohutné připojování solárních a větrných elektráren může totiž přetížit síť.

"Úterní žádosti o rezervaci kapacity už odmítneme," řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Stejně se zachová i společnost E.ON.  "Sdílíme názor společnosti ČEPS, že další připojování výše uvedených zařízení značně ohrožuje stabilitu a bezpečnost dodávek celé rozvodné sítě v České republice," uvedl tiskový mluvčí skupiny Vladimír Vácha.

Společnost ČEZ už ČEPSu vyhověla a schvalování zastavila.

"Vedení společnosti ČEZ Distribuce rozhodlo s okamžitou platností vyhovět výzvě společnosti ČEPS," sdělila mluvčí Soňa Holingerová. Všechny tři distribuční společnosti zřejmě svůj postup sladily.

Vydávání takzvaných rezervací kapacity se zastaví kvůli varování ČEPS, podle kterého může současné živelné připojování solárních a větrných elektráren přetížit tuzemskou energetickou síť. Podle ředitele ČEPS Petra Zemana by taková situace mohla nastat už příští rok.

S obřími solárními parky zřejmě distributoři zmrazí i žádosti malých žadatelů, třeba majitelů rodinných domů, kteří chtějí solárními panely na střeše pokrývat vlastní spotřebu energie a přebytek vyrobené elektřiny dodávat do sítě. "Jak budeme přistupovat k jednotlivým kategoriím, si ještě ujasňujeme," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Úředníci E.ON podle něj posoudí všechny rozpracované žádosti o rezervaci kapacity na solární elektrárny. Nově doručené odmítnou.

Jak dlouho bude přijímání nových žádostí zmrazené, není jasné. Podle dopisu Zemana distribučním firmám se žádosti začnou znovu posuzovat až poté, co se všichni dohodnou na přísnějších pravidlech pro rezervaci kapacity. To by mohlo být už v březnu.

Přísnější podmínky mají mimo jiné zamezit obchodování s rezervacemi. Část rezervovaných kapacit totiž blokují spekulanti, kteří se snaží projekty prodat reálným investorům.

Nastavte roční limity, ale průhledně, říkají "solárníci"

Podle ČEPS jsou nyní schváleny projekty solárních a větrných elektráren, které by dokázaly vyrábět asi 3 000 MW elektřiny. To je asi jeden a půl výkonu Jaderné elektrárny Temelín.

Pokud by se podařilo všechny dokončit, stoupla by v českých domácnostech už příští rok cena elektřiny asi o deset procent.

Provozovatelé a stavitelé fotovoltaických elektráren považují číslo za zveličené. Tvrdí, že nehrozí ani výrazné zdražení elektřiny, ani přetížení sítě. Významná část schválených projektů se totiž podle nich vůbec nedokončí.

ČEPS i Energetický regulační úřad obviňují z tažení proti slunečním elektrárnám. "Zpracováváme si analýzu, jestli je zastavení posuzování v souladu se zákonem," uvedl předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

 Cena za slunce  
 Kolik stojí roční příspěvek na obnovitelné zdroje v Kč  
 2009  2010  * 2011
 Domácnost s malou spotřebou  
 130  415  1 275
 Domácnost s velkou spotřebou  
 780  2 490  7 650
 Malá firma  
 2 080  6 640  20 400
 Továrna  
 1,56 mil.  4,98 mil.  15,3 mil.
 * Odhad ERÚ při předpokládaném výkonu solárních elektráren 2 020 MW  
 Pramen: ERÚ  

Provozovatelé a stavitelé elektráren podle něj souhlasí s úpravou podmínek, které mají spekulativním projektům zabránit, ale nelíbí se jim generální stopka pro všechny projekty. "Souhlasíme s tím, aby se dojednal nějaký limit, který je možné ročně instalovat. Po jeho dosažení by mohlo být další připojování zastaveno. Je ale potřeba systém propracovat, aby to nepřinášelo korupční možnosti," uvedl Řehák.

Podle Energetického regulačního úřadu byly k 19. lednu v síti fyzicky připojeny fotovoltaické elektrárny s výkonem asi 470 MW. Na konci prosince by to mohlo podle odhadu úřadu být až 2 000 MW, což je přibližně výkon temelínské elektrárny. Dnešní stop stav toto číslo vůbec neovlivní, rozpracovaných projektů se totiž už nedotkne. Mohl by pomoci zpomalit rozmach fotovoltaických elektráren v dalších letech.

Klíčovým nástrojem, který může extrémní zájem investorů o sluneční energii zastavit, je výkupní cena. Poslanci měli už před dvěma týdny ve druhém čtení rozhodovat o tom, jakým způsobem dotovanou výkupní cenu snížit, aby kopírovala rychle klesající cenu solárních panelů.

Za nepříznivých okolností hrozí, že se zákon nepodaří změnit do letošního podzimu a výkupní cena příští rok klesne zase jen mírně. To by znamenalo, že domácnosti užívající elektřinu k topení a ohřevu vody by zaplatily na ekopoplatcích tisíce korun ročně navíc. A velké továrny až miliony.