Děti chtějí tvrdé dárky, oblečení je zajímá až v pubertě

  11:20aktualizováno  11:20
Jeden z nejradostnějších rituálů, ohmatávání a rozbalování vánočních dárků, má své tiché vítěze a poražené. U dětí vítězí jasně tvrdé dárky, tedy věci v pevných obalech jako kostky, auta a elektronika. Naopak měkké dárky jako oblečení jsou častým zdrojem zklamání, které si děti pamatují celý život.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S přibývajícím věkem radost z měkkých dárků roste s jednou výjimkou – bačkory nemají v oblibě ani šedesátníci, vyplývá z průzkumu výzkumné společnosti Perfect Crowd pro obchod s módou Zoot.cz.

Platí to napříč věkovými kategoriemi, od patnácti do pětašedesáti. "V dětství v lidech měkké dárky vyvolávaly spíše zklamání, v dospělém věku oblíbenost těchto dárků stoupá," vysvětluje Jaroslav Cír, jeden z autorů průzkumu. Čím starší byli dotazovaní, tím častěji měli z měkkých dárků radost, naopak u nich klesá pocit nudy a zklamání. Podle Círa se v tom odráží i historické zkušenosti s Vánocemi za socialismu. "Myslím, že obecně platí, že starší generace jsou skromnější, mají radost i z drobností a nejsou tak naočkované reklamou."

I mezi "měkkouši" jsou vítězové a poražení. Podle průzkumu je jako dárek oblíbenější ten na horní polovinu těla – svetry, mikiny, bundy, saka. Naopak z ponožek a bačkor oči nezasvítí. S ponožkami se obdarovaní s rostoucím věkem smiřují, ale bačkory vnitřně nevydýchá čtvrtina lidí ani ve věku 56 až 65 let.

"Je jasné, že dítě v osmi letech nové kalhoty pod stromečkem tolik nepotěší," zamýšlí se dětská psycholožka Marie Nesrstová. "Dá se mu to vysvětlit, ale je pochopitelně potřeba to doplnit nějakým hodnotnějším tvrdým dárkem, třeba autem na ovládání," říká. Podle ní se averze vůči měkkým dárkům láme v období puberty. "Zejména dívky se už rády pěkně oblékají. Je tak ideální vzít dceru do obchodu, aby si vybrala, a pak jí to třeba nadělit. V tomto věku už to pochopí i ocení," myslí si psycholožka.

Podle Jaroslava Cícera z Perfect Crowd se výsledky podobného průzkumu v budoucnu budou lišit. Rozdíly ve vnímání tvrdých a měkkých dárků se vyhladí, nebudou takové mezigenerační rozdíly. "Souvisí to s rostoucí nabídkou, vyšší dostupností nových značek," říká.

Obdarovávat je umění

Podle psycholožky Marie Nesrstové by rodiče měli dávat pozor, aby to s obdarováváním svých ratolestí nepřeháněli. Vánoční seznam přání je totiž někdy příliš dlouhý. "Rodiče by měli zvážit, jestli všechny uvedené dárky dítě skutečně chce a využije, někdy totiž může jít o náhlý rozmar," říká. Jako smutný příklad uvádí přesun darovaných štěňat do útulků po Novém roce.

Pokud si rodič určitý vysněný dárek nemůže či nechce dovolit, měl by to dítěti vysvětlit. "Pokud je starší, řekněme od druhé třídy výše, je namístě mu vysvětlit hodnotu peněz," vysvětluje psycholožka. Pokud je mladší a vyhlíží dárky od Ježíška, je nejschůdnější vysvětlovat přes historky. "Typově Ježíšek nemůže splnit vše, protože jsou děti, které potřebují dárky více. Dítěti do šesti let lze takto vysvětlovat," dodává.

Z průzkumu také vyplývá, jak se nadšení, radost i pociťované zklamání z dárků hluboko vrývá do dětské paměti. Jasné a ostré vymezení se k vytouženým i méně chtěným dárkům v dětství je patrné ve všech věkových skupinách.

"Vždy jsem chtěl autodráhu. Nejdřív jsem na ni byl moc malý, potom už moc velký," říká Oldřich Bajer, sedmatřicetiletý spolumajitel "měkkého" obchodu s módou Zoot.cz. "Takže letos ji dostane můj syn."

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

Pokladní systém Dotykačka.

V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz