Poslanci zkouší přepsat vládě daňový balíček, boj bude o životní pojištění

  10:11aktualizováno  17:23
Daňový balíček, jímž se vláda snaží více zdanit alkohol či cigarety, vyprovokoval poslance k desítkám návrhů, jímž by záměr vlády změnili k nepoznání. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl zrušení superhrubé mzdy, další poslanci usilují o zvýšení slevy na dani či vyjmout z plánů vlády zdanění rezerv na životní pojištění. ODS se znovu pokouší o zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Ministryně financí Alena Schillerová a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: ČTK

Vláda si od daňového balíčku slibuje, že díky němu dokáže získat potřebné miliardy do státního rozpočtu. Od ledna se má asi o desetinu zvýšit spotřební daně z cigaret a tabáku a o 13 procent spotřební daň z lihu.

Sazba daně u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a totalizátorových her by měla podle vládního návrhu vzrůst z 23 na 25 procent, u loterií, bing a živých her z 23 procent na 30 procent. Osvobozena od daní nemá být ani účtenková loterie spojená s elektronickou evidencí tržeb.

Projednávání návrhu daňového balíčku nebylo ve středu pro vládní koalici bez komplikace. Musela kvůli němu v průběhu dne měnit program, když ho nestihla projednat dopoledne. ANO plus ČSSD a KSČM, která jejich vládu toleruje, neměly v tu chvíli dost hlasů.

„Máme ambici vládní balíček stihnout. I za cenu toho, že bychom iniciovali mimořádné schůze,“ řekla pak ministryně financí Alena Schillerová a odpoledne už si koalice prosadila přednostní projednání daňového balíčku, na kterém závisí i návrh státního rozpočtu na příští rok.

Není to boj se závislostí, kritizoval Kalousek plán zdražit alkohol

„Není to boj se závislostí,“ kritizoval vládu šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Vláda by podle něj měla přiznat, že jí jde hlavně o peníze. Bojem se škodlivými závislostmi totiž argumentovala ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

„Jediný cílem je zdanit úplně všechno,“ vyčetl vládě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Vy ty daně stále zvyšujete a dobře víte, že společnost je už na hraně,“ kritizoval kabinet ANO a ČSSD poslanec Václav Klaus mladší, který si po vyloučení z ODS založil vlastní hnutí Trikolóra.

Zákon ve středu projednávala Sněmovna ve druhém čtení, kdy mohou poslanci vznášet pozměňovací návrhy. Kalousek navrhl zrušení superhrubé mzdy i solidární daňové přirážky pro lidi s vysokými příjmy. Chce zdanění hrubé mzdy sazbou daně z příjmů 19 procent.

Poslanec ODS Jan Skopeček navrhl zvýšit roční daňovou slevu na poplatníka z 24 840 na 30 tisíc korun. Pirát Mikuláš Ferjenčík chce stejnou slevu i pro manželku poplatníka, pokud nemá vlastní příjmy. A Jan Hrnčíř z SPD navrhl roční slevu na poplatníka i na manželku bez vlastních příjmů zvýšit na 27 400 korun.

Opozice zkouší vyjmout z plánů vlády životní pojištění

„Vláda slibovala, že nebude zvyšovat daně, a daně zvyšuje,“ vyčetla kabinetu místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Ohledně návrhu vlády zdanit technické rezervy pojišťoven navrhla poslankyně vyloučit ze zdanění rezervy na životní pojištění. „Vláda chce projíst životní pojištění občanů,“ řekla Kovářová. Za přijatelný kompromis označil vynětí zdanění rezerv na životní pojištění šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Jde podle něj zhruba o čtyři miliardy korun.

Kovářová navrhuje také zachovat tisícikorunový poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Vláda ho chce zdvojnásobit.

ODS chce znovu zkusit zrušit daň z nabytí nemovitostí. To přitom Sněmovna v úterý odmítla. „Cílem je snaha o snížení nákladů při pořízení vlastnického bydlení,“ uvedl poslanec občanských demokratů Vojtěch Munzar.

Poslanci chtějí udržet daňovou výjimku pro domovní kotelny

Rozpočtový výbor už také doporučil zachovat daňové osvobození plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách a navrhl úpravy ve zdanění hazardu, včetně výher.

Plyn pro domovní kotelny je nyní od daně osvobozený a vláda navrhla toto osvobození zrušit. „Naprosto nepřípustné je pro nás zdražení topení plynem pro více než 400 tisíc domácností zrušením osvobození zemního plynu spotřebovaného domovními kotelnami od daně za plyn,“ kritizoval za to vládu Stanjura už na červencové schůzi Sněmovny, když prošel vládní daňový balíček prvním čtením.

Rozpočtový výbor chce zdanit až výhry nad milion korun

Poslanci rozpočtového výboru chtějí zabránit návrhu vlády, podle nějž by lidé museli nově zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun. Ve výboru získal podporu návrh Miloslavy Vostré z KSČM, aby se zdaňovaly až výhry nad milion korun.

Opoziční strany nemají ve Sněmovně dostatečnou sílu, aby přijetí vládního daňového balíčku zabránily, dokud budou ANO, ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu Andreje Babiše toleruje, dál spolupracovat.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Politická korektnost, cenzura, AI. V Rozstřelu promluví ekonomka Šichtařová

S androidkou v posteli. Tak zní název nejnovější knihy blogerky a ekonomky Markéty Šichtařové. Její témata se však...

Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Sazenic bude dost, nářadí se chopím i já, zve šéf Lesů ČR na veřejné sázení

Lesy České republiky vůbec poprvé ve své historii připravily společné sázení stromků ve všech krajích. Výsledkem má být...

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz