Boj politiků o daně přibrzdil zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc

  6:10aktualizováno  14:15
Rodiny s malými dětmi si na potvrzení zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun ještě musí počkat. Může za to přetahování vlády s opozicí. Vláda trvá na tom, že nejdříve musí být schválen daňový balíček, který má zajistit příjmy pro rozpočet. V pátek to ale prosadit nedokázala. Opozice chce, aby se dříve hlasovalo o rodičovském příspěvku.
Ministyni financí Alenu Schillerovou vybídl poslanec ODS Vojtěch Munzar, aby v průběhu debaty před schvalováním daňového balíčku reagovala na argumenty opozice.

Ministyni financí Alenu Schillerovou vybídl poslanec ODS Vojtěch Munzar, aby v průběhu debaty před schvalováním daňového balíčku reagovala na argumenty opozice. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokračovat v přetahované o daňový balíček a zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun, budou poslanci ve středu dopoledne.

Poslanci ANO a ČSSD, spolu s komunisty, kteří jejich vládu tolerují. chtěli obojí prosadit již na páteční mimořádné schůzi. S vyššími příjmy z daní i zvýšenou rodičovskou totiž počítá i návrh rozpočtu na příští rok.

Jenže hlavně ODS dávala již od rána najevo, že si takový postup vlády nechce nechat líbit. V debatě k daním si nejčastěji brali slovo její poslanci. A do  čtrnácti hodin, do kdy se smí o zákonech ve středu a v pátek hlasovat, se Sněmovna k hlasování nedostala.  

Poslanec ODS Vojtěch Munzar v debatě vyčetl ministryni financí za ANO Aleně Schillerové, že s poslanci nediskutuje o jejich argumentech, ale jen glosuje jejich slova až před hlasováním o zákonech, kdy už poslanci bez přednostního práva nemají šanci vystoupit a na její slova reagovat. Skutečná diskuse se tak vlastně nekoná. „Vaše role, paní ministryně, není sedět v koutě,“ řekl Munzar Schillerové. Ministryni financí k reakci na to nevyprovokoval.

Hlasování bude o zdanění alkoholu, cigaret i nabytí nemovitosti

„Mohlo by se to jmenovat návrh o zvýšení daní,“ řekl o daňovém balíčku vlády šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Balíček, jímž chce vláda více zdanit alkohol či cigarety, a má přinést do státního rozpočtu 8,5 miliardy korun navíc, přiměl poslance k desítkám pozměňovacích návrhů, jímž by záměr vlády změnili k nepoznání.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek například navrhl zrušení superhrubé mzdy. Další poslanci usilují o zvýšení slevy na dani či vyjmout z plánů vlády zdanění rezerv na životní pojištění.

ODS se pokouší o zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti a o zvýšení hranice pro přihlášení k DPH z jednoho milionu na dvojnásobek. „Daň z nabytí nemovitosti považujeme za nejabsurdnější část daňového systému,“ řekl Munzar. První místopředsedkyně strany Alexandra Udženija daň z nabytí nemovitosti označila za „výpalné“ pro stát.

Poslanci kritizují plán zdanit rezervy na životní pojištění

Schvalování daňových změn bude znamenat hlasování o pěti desítkách pozměňovacích návrhů.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová kritizovala to, že vláda navrhuje zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Spolu s Pirátem Mikulášem Ferjenčíkem a lidovcem Janem Bartoškem to zkouší zrušit. Kovářová vyčetla vládě i plán vybrat víc zdaněním technických rezerv pojišťoven na životní pojištění občanů. „Vládním návrhem dojde ke snížení výnosů na životní pojištění,“ řekla Kovářová.

Rozpočtový výbor k nelibosti ministryně Schillerové podpořil, aby tato pasáž z vládního návrhu zmizela. „Je to bezesporu nejhorší návrh, dopadlo by to na klienty,“ uvedl Stanjura. Zdanění rezerv pojišťoven kritizoval i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík a další poslanci

Vláda si od balíčku slibuje, že díky němu dokáže získat potřebné miliardy do státního rozpočtu. Od ledna se má asi o desetinu zvýšit spotřební daně z cigaret a tabáku, což by krabičku cigaret zdražilo v průměru o třináct korun, a o 13 procent má kvůli daňovému balíčku vzrůst spotřební daň z lihu.

Sazba daně u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a totalizátorových her by měla podle vládního návrhu vzrůst z 23 na 25 procent, u loterií, bing a živých her z 23 procent na 30 procent. Osvobozena od daní nemá být ani účtenková loterie spojená s elektronickou evidencí tržeb.

„Rozhodně ten návrh jako celek nepodpoříme,“ řekl Pirát Mikuláš Ferjenčík. Navrhl přerušit mimořádnou schůzi o daní, schválit nejdřív vyšší rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, a pak se případně k daňovému balíčku vrátit. To ale poslanci ANO, ČSSD a KSČM nepřipustili. Návrh zamítli, s opozicí v tu chvíli hlasovala jen jedna poslankyně ANO, Iva Kalátová.

Po zvýšení daní má dojít i na vyšší rodičovský příspěvek

Po hlasování o daňovém balíčku se podle představ vlády mělo v pátek na mimořádné schůzi jednat i o zvýšení rodičovského příspěvku od ledna příštího roku z 220 na 300 tisíc korun. V případě vícerčat se má příspěvek zvýšit ze 330 na 450 tisíc korun.

Vláda navrhla, aby na příspěvek dosáhly rodiny s dětmi do čtyř let, které budou v lednu 2020 stále dávku od státu pobírat. Opoziční poslanci se ještě při konečném hlasování pokusí prosadit, aby na vyšší rodičovský příspěvek měly nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let bez výjimky. To je vábnička směrem k levicovým poslancům, protože právě o tuto věc marně usilovala ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Vládní koalice se ale dohodla na kompromisu, který bude stát 8,6 miliardy korun. Kdyby na vyšší rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny s dětmi do čtyř let, i ty, které si již částku 220 tisíc korun stihly vybrat, bylo by to pro státní kasu o 2,6 miliardy korun dražší. 

Kvůli zvyšování rodičovského příspěvku vyvolala mimořádnou schůzi, která se má uskutečnit za týden v pátek, také opoziční ODS. Už to byl jasný signál, že schvalování daňového balíčku vlády se může protáhnout.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Školáci povinně na akci na Letnou? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

Stávka u Karolina. Studenti bojující za klima i proti Zimovi možná zůstanou

U vchodu do budovy chtějí být studenti minimálně do dvou odpoledne, ale můžou okupaci atria ještě protáhnout. Jejich...

Pominul mráz, nastupuje vichřice. V pohotovosti musejí být v šesti krajích

Východ Čech zasáhne v pátek silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Poryvy větru...

Podváděl jste, náš titul nepoužívejte, vzkázala univerzita Ondráčkovi

Zdeněk Ondráček by neměl používat titul PhD., který získal na Univerzitě Palackého podvodem. Po přezkoumání jeho...

Najdete na iDNES.cz