Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

V Česku se loni ubytovalo 10,8 milionu turistů. Cizinců ubylo o tři čtvrtiny

  9:37aktualizováno  11:04
V loňském roce poznamenaném koronavirovou pandemií se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo méně o téměř tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informace zveřejnil Český statistický úřad.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Až do loňska návštěvnost ČR několik let nepřetržitě rostla. „Celosvětová pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let,“ uvedli statistici.

Tuzemských hostů se loni v ČR ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců byl úbytek přenocování téměř 73 procent.

Nejvíce zahraničních turistů loni přijelo opět z Německa, a to 819 000. Přesto to byl i v tomto případě meziroční pokles o více než 60 procent. Poláků dorazilo do Česka 287 000, zhruba o 57 procent méně. Slováků ubylo téměř o dvě třetiny na 274 000. „Příjezdy ze vzdálených destinací klesly nejvýrazněji, například turistů z Číny se ubytovalo pouze 6,4 procenta oproti roku 2019,“ sdělili statistici.

V posledním čtvrtletí loňského roku se v Česku ubytovalo 663 000 turistů, meziročně téměř o 86 procent méně. Počet přenocování klesl o čtyři pětiny na 2,1 milionu nocí. Českých turistů v posledním kvartále roku ubylo o téměř tři čtvrtiny, zahraničních turistů bylo meziročně méně dokonce o 96 procent.

Regionálně návštěvnost od října do prosince poklesla ve všech krajích republiky. Nejhlubší propad nastal v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně, což byl pokles o 93 procent. 

Úbytek turistů v jednotlivých krajích

Na Vysočině se vloni ubytovalo 389 409 lidí, v porovnání s předchozím rokem o 35,7 procenta méně. 
V Pardubickém kraji se loni v hotelech či penzionech ubytovalo 317 519 lidí. Nocujících hostů meziročně ubylo o 33,9 procenta. Hostů z ciziny ubylo o 60,9 procenta. 
V Královéhradeckém kraji se loni ubytovalo 996 357 hostů, meziročně o 30 procent méně. Výrazně převažovali domácí turisté, přijelo jich na 850 000. 
Do Zlínského kraje loni přijelo 496 819 hostů, což bylo o 38,5 procenta méně než v roce 2019. Kvůli pandemii koronaviru ubylo zejména hostů z ciziny, a to meziročně o 65,3 procenta, přijelo jich 42 912. 
Do ubytovacích zařízení v Moravskoslezském kraji loni přijelo 615 685 lidí. Bylo to o 400 061, tedy 39,4 procenta méně než v roce 2019. Cizinců ubylo 65,9 procenta, u tuzemských klientů představoval pokles 32,2 procenta. Počet přenocování klesl meziročně o 34,8 procenta na 1,855 milionu. 
Do Karlovarského kraje přijelo loni 682 879 návštěvníků, meziročně je to o 42,6 procenta méně. Propad byl hlavně u zahraničních turistů, kterých přijelo ve srovnání s rokem 2019 jen 35 procent. Hostů z Česka přijelo loni o 8,7 procenta méně než o rok dřív. 
Také v Libereckém kraji výrazně ubylo ubytovaných turistů. V loňském roce poznamenaném pandemií koronaviru jich přijelo 772.726. To je o 26,3 procenta méně než o rok dříve, kdy jejich počet překročil milion. 
Plzeňském kraji loni přespalo v hotelech, penzionech a kempech o 38,7 procenta turistů méně než o rok dříve, celkem jich bylo 534 587. Cizinců ubylo 61,9 procenta, přijelo jich 119 866. 
Do Zlínského kraje loni přijelo 496 819 hostů, což bylo o 38,5 procenta méně než v roce 2019. Kvůli pandemii koronaviru ubylo zejména hostů z ciziny, a to meziročně o 65,3 procenta, přijelo jich 42 912. 
Na jižní Moravě se loni ubytovalo 1,16 milionu lidí, což je v meziročním srovnání pokles téměř o polovinu.O 73 procent se snížil počet zahraničních hostů. 
jižních Čechách se loni ubytovalo 1,102 milionu turistů, což bylo o 38,4 procenta méně než v roce 2019. Více turistů bylo jen v Praze a na jihu Moravy. Domácích turistů se ubytovalo meziročně o 16,7 procenta méně, zatímco cizinců o 77,5 procenta méně. 
Loni výrazně ubylo turistů i v Ústeckém kraji. Loni se jich tam ubytovalo 378 035, to je o 42,7 procenta méně než v roce 2019. Méně přijelo zejména turistů z ciziny, o 64,9 procenta. 
V Olomouckém kraji se během loňského roku ubytovalo 464 762 lidí, to je o 39 procent méně než v roce 2019. Nejvýrazněji ubylo kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím omezením zahraničních návštěvníků, a to o víc než 68 procent, českých turistů přijelo o necelých 32 procent méně než předchozí rok. 

Mariánské Lázně

Poskytovatelé ubytování přišli o zisky

Poskytovatelům služeb v roce 2020 poznamenaném koronavirovou pandemií klesly neočištěné tržby meziročně o 11,7 procenta. Je to nejvyšší pokles za posledních 20 let, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvýrazněji klesly tržby v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Tržby cestovních kanceláří a agentur se propadly zhruba o 75 procent, v letecké dopravě o 69 procent a v ubytování o 56 procent. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Pokles se však nevyhnul ani dalším odvětvím. Výjimku tvořily poštovní a kurýrní služby, kterým se tržby zvýšily o 13 procent. Růst tržeb zaznamenaly ještě činnosti spojené s poskytováním telekomunikačních a informačních služeb,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Poskytovatelé služeb v ubytování, stravování a pohostinství zaznamenali loni zhruba čtyřicetiprocentní pokles tržeb. Hůře na tom byly hotely či penziony, tržby za ubytovací služby nedosáhly ani poloviny tržeb roku 2019. Ve stravování a pohostinství byl pokles zhruba třetinový.

Více než čtvrtinové snížení tržeb postihlo oblast administrativních a podpůrných činností, kam statistici zahrnují právě cestovní kanceláře. Vedle jejich výrazného propadu, se nedařilo ani agenturám práce, jejich tržby se snížily asi o pětinu. Nižší tržby zaznamenaly rovněž administrativní a kancelářské činnosti nebo činnosti související se stavbami a úpravou krajiny.

Tržby v dopravě a skladování klesly o necelých 13 procent. V pozemní a potrubní dopravě se snížily o 12 procent a ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě o zhruba deset procent. Vedle letecké dopravy se nedařilo ani vodní dopravě, u níž činil pokles téměř 39 procent.

Klid a žádní turisté. Noční starosta v Praze končí, není koho usměrňovat

Tržby v profesních, vědeckých a technických činnostech vykázaly meziroční pokles o asi sedm procent a v činnostech v oblasti nemovitostí klesly o dvě procenta.

Tržby informačních a komunikačních činností meziročně stagnovaly. V této sekci klesly tržby nejvíce takzvanému filmovému a hudebnímu průmyslu, a to o 39 procent. Nižší tržby zaznamenaly činnosti v oblasti informačních technologií, kam patří například programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT. Tržby se snížily také vydavatelským činnostem. Naopak o něco málo vyšší tržby oproti předchozímu roku vykázala tvorba programů a vysílání a telekomunikační činnosti. Nejvíce vzrostly tržby informačním činnostem, které vykázaly růst tržeb ve všech čtvrtletích loňského roku.

Z jednotlivých čtvrtletí loňského roku ovlivnila výši tržeb nejvíce vládní opatření nařízená ve druhém čtvrtletí, kdy poskytovatelům služeb klesly tržby meziročně o 20 procent. Ve třetím čtvrtletí to pak bylo o 12,7 procenta a v posledním o 11,1 procenta. Na začátku roku byl pokles ještě mírný, a to 2,6 procenta.

Vedle neočištěných tržeb evidují statistici také tržby očištěné o kalendářní vlivy. Za celý loňský rok meziročně klesly o 11,9 procenta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Přejmenujte hostinec, hrozil žalobou módní časopis. Majitelé se mu vysmáli

Společnost Condé Nast, vlastník značky mezinárodního módního časopisu Vogue, pohrozila právními kroky malému hostinci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od...

Rubl je nyní nejvýkonnější měnou světa. K euru je nejsilnější za sedm let

Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během pondělí dostal dokonce na své sedmileté maximum....

Třikrát víc. Zdražení energií je jako náraz do zdi, není před ním úniku

Premium Účty za energie řítící se na české domácnosti překonávají nejhorší představy. Ceny za elektřinu a plyn postupně rostou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Euro a zdražení? Nesmysl. Podniky už spontánně přecházejí k euru, říká Špicar

Premium Ohledně přijetí eura panuje řada nesmyslů, uvádí v rozhovoru viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Firmy...

Solární boom Česko zaspalo, před námi jsou Poláci i Maďaři, říká expert

Vysíláme Návratnost střešních solárních panelů je v současnosti velmi rychlá, podle šéfa Solární asociace Jana Krčmáře je kratší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Příliš mnoho regulací = podnikatelova smrt

Premium Je běžné, že se podnikatelé neztotožňují s nějakou platnou nebo chystanou regulací, ať je to povinnost, nebo třeba výše...

Stát řeší, jak rozeběhnout inflací pozastavené stavební zakázky

Vytvoření zvláštního fondu, ze kterého by stát vyplácel stavební firmy, snížení DPH, nebo naopak zvýšení limitu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....