COOP už několik let zachraňuje hlavně vesnické prodejny. (19. září 2023)

COOP už několik let zachraňuje hlavně vesnické prodejny. (19. září 2023) | foto: COOP

COOP otevře padesát nových automatizovaných obchodů, pomohou obce i banka

  • 6
Síť družstevních prodejen COOP má smělé plány a do konce příštího roku otevře padesát svých nových automatizovaných prodejen. S financováním pomohou nejen obce, ale také společnosti Mastercard a ČSOB.

Podle dat sítě COOP prodejny, které přešly do automatizovaného režimu, realizují kolem deset procent tržeb mimo standardní otevírací dobu. Podle Lukáše Němčíka, marketingové ředitele COOP se model osvědčil a dříve ztrátové obchody nyní vydělávají. „Chceme vytvořit největší síť automatizovaných prodejen a do konce roku 2024 jich přibude padesát,“ řekl.

Nejmenší fungující automatizovaný obchod má velikost jen 23 metrů čtverečních, ty největší pak formáty klasického supermarketu.

Už žádné krádeže. COOP nasazuje proti zlodějům umělou inteligenci

Automatizované prodejny nejsou žádnou novinkou a fungují i zahraničí. Prodejny GO provozuje Amazon či polská Žabka Nano.

„COOP není klasická firma, jsme svazem družstev. Máme více než stotisícovou členskou základnu a jsme hluboce zakořenění v regionech. Záleží nám proto na místech, kde působíme. Osobně jsem hrdý, že jsme dokázali přijít s takovou zásadní inovací jako první v Evropě. Je to důkaz, že i čistě regionální organizace může udávat moderní inovační trendy,“ říká Němčík.

S technologiemi pomáhají velcí hráči

Na rozšíření sítě automatizovaných prodejen se nyní začaly podílet také Mastercard a ČSOB, a to stejným dílem. Dohromady vyčlenily částku přes deset milionů korun. Cílem programu je urychlit zavedení automatizovaných prodejen v regionech.

Společnost Mastercard se dlouhodobě věnuje rozvoji moderních platebních metod a služeb a ČSOB poskytuje zdarma aplikaci DoKapsy jako vstupní klíč. Součástí aplikace je tak identifikace zákazníků a umožnění vstupu do automatizovaných prodejen COOP.

„Se sítí COOP spolupracujeme dlouhodobě a naším cílem je poskytovat služby, které lidem zjednodušují život, jako je výběr hotovosti na pokladně nebo platba složenek. V koncepci automatizovaných obchodů vidíme budoucnost, proto jsme se rozhodli přímo finančně podpořit vznik dalších prodejen,“ říká Michala Bauer, členka představenstva ČSOB.

Novinka v polských obchodech. Všechny účtenky najdou zákazníci v jediné aplikaci

První automatizovaná prodejna COOP a zároveň první prodejna tohoto druhu v České republice se otevřela v polovině března loňského roku ve Strakonicích a další pak přibývaly. Nyní má COOP takových vlastních prodejen deset, v několika dalších pak působí jako partner, přičemž tyto prodejny jsou provozovány obcemi.

Obchody fungují v hybridním režimu, v běžné otevírací době si v nich mohou zákazníci nakoupit jako v klasickém obchodě, mimo tuto dobu je nákup podmíněný využitím aplikace v telefonu, platební karty a bankovní identity. Tu má prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví.

„V těchto prodejnách si zákazníci mohou díky využití moderních technologií nakoupit v kteroukoliv denní či noční hodinu,“ doplňuje Němčík.

Finanční injekce od obce

Podle místopředsedy Svazu místních samospráv Tomáše Dubského je zachování obchodů v regionech klíčovou podmínkou pro zajištění kvality života místních obyvatel. Venkovských obchodů přitom přes podporu státu, krajů i obcí stále ubývá. „Technologie automatizovaného prodeje se ukazuje být poměrně zásadní pro zachování těchto prodejen. COOP ukázal cestu i pro další subjekty, které do vlaku automatizace prodejen nyní naskakují,“ říká Tomáš Dubský.

Podpora prodejen v nejmenších obcích nezůstává ani stranou zájmu státu, obcí a krajů. Obce často tyto prodejny přímo dotují nebo jim poskytují prostory k provozování obchodů zdarma. Celkově se podpora v posledních letech zvyšuje a například prakticky každý kraj má pro ně dotační program.

Podobně k věci přistupuje i stát prostřednictvím programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+, který je určen na podporu malých prodejen v obcích do tisíce obyvatel, kde zároveň nefunguje žádný jiný obchod. Ministerstvo podpořilo již více než tisíc prodejen. V rámci projektu Česko platí kartou MPO poskytlo více než čtyřicet tisíc terminálů a skoro tisíce tisíce bran. Jde téměř o polovinu všech nově instalovaných platebních terminálů.

Obchodníci slíbili, že promítnou nižší DPH na potraviny do cen, řekl Fiala

Automatické prodejny nemá nyní jen COOP, ale také společnost Super zoo s potřebami pro zvířata. První se otevřela na konci roku 2022 v Týně na Vltavou. Cílem podle provozního ředitele Luboše Rejchrta byla optimalizace nákladů. Další automatická prodejna bude v Pardubicích, otevře tam začátkem letošního října, doplnil.

„Živá zvířata jsou mimo běžnou otevírací dobu, kdy není k dispozici personál, schována za bezpečnostní neprůhlednou roletou,“ uvedl. V Bítovanech na Chrudimsku v Pardubickém kraji už také dříve začala s pomocí hejtmanství fungovat prodejna nazvaná Fééér samoobslužný obchůdek.

,