Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Manželé vzkřísili kutnohorskou čokoládu. Teď Lidka sbírá na soutěžích triumfy

  20:00
Historie čokolády z Kutné Hory se psala již před sto lety, ovšem kvůli znárodnění proslulé továrny na čokoládu Lidka výroba zcela zanikla. O její vzkříšení se před téměř sedmi lety zasloužili manželé Bartošovi, kteří začali vyrábět i světově oceňovanou čokoládu. Otevřeli také Muzeum kutnohorské čokolády.

Celý čokoládový koncept od počátku stál na tom, že vznikne jen muzeum věnující se historii kutnohorské čokoládovny s prodejnou čokolád. „Potom se nás však začali zákazníci ptát, kdy začneme konečně vyrábět Lidku,“ vzpomíná Lada Bartošová.

Nejdříve receptury a výrobní technologie zkoušeli doma v kuchyni, aby pochopili i principy, jak to při výrobě funguje. Novými recepturami se snažili co nejvíce přiblížit originálu, ale není to zcela možné. „Například víme, že čokoláda Lidka se dlouhou dobu mísí a tím se stává typicky hladkou a jemnou. Výroba je stejná jako před sto lety, a to hlavně díky dodržování postupu i kombinací vzpomínek pamětníků,“ říká Bartošová.

„V roce 2018 se nám konečně podařilo získat ochrannou známku Lidka a při příležitosti výročí 100 let od založení republiky jsme vyrobili naši první čokoládu. A po šedesáti letech let po uzavření čokoládovny se nám výrobu čokolády Lidka v Kutné Hoře podařilo opět obnovit,“ popisuje začátky Lada Bartošová.

V současné době malá kutnohorská čokoládovna vyrábí devatenáct druhů čokolády a limitované edice – velikonoční, vánoční s pomerančem, různě procentní horké čokolády.

„Pustili jsme se také do mléčných čokolád nejenom z kravského mléka, ale také z velbloudího, ovčího i oslího. Rádi experimentujeme,“ dodává provozovatelka muzea a čokoládovny.

O tom, že kutnohorská čokoláda je nejlepší ve své kategorii, dokazuje několik triumfů získaných na mezinárodních soutěží. Pouhého půl roku od obnovení výroby vyhráli první bronzovou medaili na Academy of Chocolate v Londýně.

Největší úspěchy však sklidili v loňském roce na soutěži International Chocolate Awards Europe, kde získali zlatou medaili za stoprocentní čokoládu a řadu dalších medailí. Nyní mají na svém kontě téměř třicet ocenění.

Od prokrastinace do muzea

Lada Bartošová je vystudovaný divadelní historik, a než se začala věnovat čokoládě, psala disertační práci o divadelních hospodských sálech na českém venkově. Zcela náhodou tak zjistila, že v místech dnešního kutnohorského archivu se dřív vyráběla čokoláda.

„A protože jsem mistr prokrastinace, tak mně v tu chvíli přišla výroba čokolády a továrna mnohem zábavnější a zajímavější než pracovat na disertační práci. Začala jsem hledat informace ke kutnohorské čokoládovně a zjistila jsem, jak slavná továrna to ve své době byla. Bylo mi strašně líto, že se o ní dnes už neví, nikdo o ní nemluví,“ vzpomíná provozovatelka Muzea kutnohorské čokolády a výroby čokolád.

Nejprve se rozhodla otevřít muzeum o kutnohorské čokoládovně. Oslovila místní sběratele a začala do muzea shánět exponáty, které byly s čokoládovnou spojené. Oslovila také Lenku Choutkovou, která celý život sbírá kutnohorské kuriozity. Ta vlastnila spoustu věcí z tehdejší čokoládovny.

„Základem dnešní expozice se stala právě její sbírka, která se v průběhu let neustále rozrůstá o nové exponáty, které získáváme, jak ze soukromých sbírek, tak z různých bazarů či aukcí starožitností, u nás i v zahraničí,“ popisuje Lada Bartošová.

Expozice muzea je limitovaná prostorem, a tak velkou část exponátů mají manželé doma v ložnici, které podle sezony mění. K vidění jsou tak staré nádoby na kakao i bonbony, reklamní cedule, předměty na výrobu čokolády, ale i fotografie z továrny a rodiny tehdejších továrníků Koukola a Michera.

„Máme zde vystavené také nesnědené exponáty, i skoro sto let starou nevypitou čokoládu nebo poválečné tabulkové čokolády. Některé vypadají ještě chutně, kousíček jedné jsem ochutnala a nic se mi nestalo,“ říká provozovatelka muzea.

V obnovené čokoládovně vyrábí vlastní čokoládu od kakaového bobu až po tabulku....

Historie kutnohorské čokoládovny a čokolády Lidka

  • 1918 Vznikla kutnohorská čokoládovna Koukol a Michera. Pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbony do celého světa od Ameriky přes Palestinu, všechny britské kolonie i do celé Evropy. Lidka dokonce dvakrát za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži.
  • 1948 Došlo ke znárodnění čokoládovny, výroba se začala postupně omezovat, zakladatel továrny musel emigrovat a začal se blížit konec slavné éry československého čokoládového průmyslu.
  • 1958 Čokoládovna, která vyráběla více než pět tisíc druhů bonbonů, zaměstnávala na 500 zaměstnanců a exportovala úspěšně do celého světa, po roce 1958 zanikla.
  • Diana, Orion a Nestlé V rámci vzniku specializovaných národních podniků se pod značkou Lidka (bez původních receptur, ty zakladatelé továrny nikdy komunistům nedali) začaly čokolády a bonbony vyrábět v modřanské Orionce, v čokoládovně ve Velimi a v Dianě Děčín. To, co zbylo z kutnohorské čokoládovny, odkoupilo Nestlé.
  • 2018 100 let od založení a 60 let po uzavření čokoládovny se výrobu čokolády Lidka v Kutné Hoře podařilo obnovit. Čokoládovna už nemá 500 zaměstnanců, ale pouhé dva.
  • 2019 Kutnohorská čokoláda Lidka vítězí. Pouhého půl roku od obnovení výroby vyhrála první bronzovou medaili na Academy of Chocolate v Londýně.
  • 2020–21 Lidka získává další ocenění na International Chocolate Awards Europe, na International Chocolate Awards World i na Academy of Chocolate v Londýně.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Levná pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí svaz

Dovoz pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí Zemědělský svaz ČR. Podle něj panují obavy, aby...

Zemědělcům loni stoupl zisk o 140 procent, letos je čeká strmý propad

Čistý zisk zemědělského odvětví loni dosáhl 22 miliard korun, což je meziroční nárůst o 142 procent proti předchozím...

Banky půjčí levně jen „zeleným“ farmářům. To by byl konec, reagují mnozí

Premium Banky v EU začnou brzy posuzovat, s jakým úrokem budou půjčovat zemědělcům, potravinářům a lesníkům podle toho, zda...

Bez reformy čeká dnešní čtyřicátníky důchod 12 tisíc korun, spočítala studie

Pokud se dnešní mladá generace spolehne čistě na stát, čeká na ni důchod ve výši 12 tisíc korun, ukázala studie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...