VIDEO: Letěli jsme v helikoptéře Bell 429 nad Karlštejnem

  17:09aktualizováno  17:09
Vrtulník Bell 429 je v současnosti nejmodernějším strojem v kategorii lehkých dvoumotorových vrtulníků. Už teď jej využívají policisté na Slovensku nebo horští záchranáři ve Švýcarsku. Nejnovější vybavení a luxusní interiér kokpitu vábí také VIP klientelu.

Zájem o moderní helikoptéru předčil očekávání výrobce. „Za tři roky jsme prodali přes dvě stě vrtulníků po celém světě, z toho jen v Evropě dnes létá skoro šedesát těchto strojů,“ říká výkonný ředitel Bell Helicopter pro Rusko a Evropu Jakub Hoda.

Díky Bell 429 společnost výrazně zvyšuje svůj podíl na trhu a velmi úspěšně nahrazuje konkurenční vrtulníky, které u provozovatelů sloužily do dnešní doby. Jen v Evropě vzrostl podíl nových prodaných vrtulníků společnosti Bell Helicopter ze 4 % v roce 2011 na hodnotu přes 20 % v roce 2014.

Bell 429 patří mezi nejmodernější lehké dvoumotorové vrtulníky. Má prosklený digitální kokpit s pokročilým systémem řízení, nejlepší navigací ve své třídě (navigace WAAS - Wide Area Augmentation System) a možností letu podle přístrojů (IFR).

„Mezi další přednosti vrtulníku patří rychlost 155 uzlů, tedy asi 290 kilometrů v hodině a velmi silný výkon, který i při plném zatížení vrtulníku zaručí dobré letové vlastnosti také při letu ve vyšších nadmořských výškách,“ vysvětluje výkonný ředitel Bell Helicopter pro Rusko a Evropu Jakub Hoda.

Vrtulník využívají také policisté

Podle Hody v Česku nejmodernější typ vrtulníku vlastní zatím soukromý majitel, který za něj zaplatil v přepočtu zhruba 156 milionů korun.

Fotogalerie

Bell 429 je obecně u VIP klientely oblíbený. Dosahuje až 40 % všech prodaných vrtulníků Bell 429. V Evropě je to až k padesáti procentům. Tito zákazníci oceňují hlavně velmi nízké vibrace, prostornou kabinu s minimálním hlukem, a také nízké náklady na údržbu a provoz.

Rychlost, vybavení dolet ve velkých výškách oceňují zejména policisté. Vrtulník k práci využívají na Slovensku, v Turecku, ve Švédsku nebo v USA. Možnost létat ve velkých výškách využívají v horách slovenští, švýcarští a britští záchranáři.

Slovenští policisté létají s Bell 429 také při střežení hranice s Ukrajinou. Vrtulník má noční vidění a infračervenou kameru, takže se dá využívat také v noci i za pomoci silných pátracích reflektorů. Na ochranu hranic helikoptéru koupila i kanadská pobřežní stráž.

Luxusní interiér

Do interiéru vrtulníku Bell 429 si mohou zákazníci vybrat z několika různých konfigurací sedadel, z široké nabídky italských tkanin, barev a také volitelného vybavení.

Tento interiér disponuje dvěma speciálními patentovanými produkty - systémem omezení hluku SILENS a zábavním systémem I-FEEL. Plně přizpůsobený interaktivní dotykový displej je zdrojem zábavy, umožňuje komunikaci a má také integrovaný letový informační systém.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz