„Za propad může dílem geopolitická situace, tedy především skutečnost, že pro celou řadu investorů ztratila střední a východní Evropa následkem války na Ukrajině punc bezpečného investičního přístavu,“ uvedla Lenka Zdražilová z RSM. Zbytek podle ní vyplývá z dlouhodobých problémů Česka, a to drahých nemovitostí i peněz, nedostatku pracovníků a klesající konkurenceschopnosti českého byznysu, který zaspal digitalizaci a zároveň nedokáže obhájit svoji přidanou hodnotu a cenu.
Důkaz, že nelze ochlazení zájmu zahraničních investorů svést na válku na Ukrajině, je Polsko, uvedla. Polsko, které je konfliktu geograficky i politicky blíže, totiž opět meziročně rostlo a uskutečnilo se tam 365 transakcí. „Náš severní soused velice rychle převzal štafetu lokálního premianta, kterou jsme se chlubili poslední dvě desetiletí,“ podotkla. Počet fúzí a akvizic v Polsku vzrostl o sedm procent.
Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku. K růstu atraktivity by měly přispět nižší úrokové sazby a konsolidační balíček. Končící osvobození příjmů z prodeje společností může některé podnikatele a rodinné firmy přivést k prodeji. I tak lze ale tento rok čekat maximálně 80 až 100 velkých obchodů.
Fúzím ani akvizicím se v Evropě nevedlo. Díky inflaci i úrokům se čeká obrat![]() |
Zdražilová míní, že ani levnější financování nemá potenciál přebít patový stav veřejných reforem, povolovacích procesů nebo nehostinného prostředí pro podnikání a inovace a samozřejmě také vlivy lokální měny, které jsou pro zahraniční investory důvodem k opatrnosti. „Výjimku může tvořit snad jen česká energetika, která nepřestane být pro zahraniční investory atraktivní, nebo technologické společnosti, kde se však opíráme o zvýšenou poptávku v podstatě po celé Evropě,“ poznamenala Zdražilová.
V následujících letech tak budou fúze a akvizice nadále taženy především penězi lokálních investorů. Řada transakcí se odehraje také na půdorysu investičních skupin ze zemí Visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. „Pravděpodobně se tak dočkáme intenzivní konsolidace celých byznysových oborů pod křídla velkých hráčů. A také vzniku skupin nových, především v odvětví IT, technologií nebo inovací. Tuzemští podnikatelé se ale budou muset smířit s mnohdy i výrazně nižší cenou, než možná čekali,“ uzavřela Zdražilová.