ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Kvůli moru prasat výrazně zdraží vepřové. Nejspíš už po Velikonocích

  • 104
V Číně se šíří nová mutace afrického moru prasat. Podle analytiků trhu mají tamní ceny vepřového stoupat. Stejný scénář predikuje Český svaz zpracovatelů masa i České republice. O kolik se vepřové zdraží, se zatím neví, jisté však je, že ceny stoupnou až po Velikonocích.

Poté, co si Čína v roce 2020 sáhla na dvacetileté minimum produkce vepřového, počítal Peking s obnovením standardních dodávek tohoto masa v roce letošním. Po asijské velmoci se však rozšířily nové kmeny virů, které způsobují africký mor prasat. 

V roce 2018 vyprodukovala Čína 54,04 milionů tun vepřového masa. Od té doby se čísla kvůli ASF snižují. V roce 2020 Čína vyprodukovala "jen" 41,13 milionů tun veprového. 

I přesto, že je Čína největším producentem vepřového masa na světě, musí prasata dovážet ještě z jiných zemí. Vepřové je totiž mezi Číňany velmi oblíbené.

Zdroj: Statista

Podle Financial Times za novými mutacemi stojí i časté užívání neschválených vakcín proti africkému moru prasat (ASF) farmáři. Ti totiž od státu postrádají informace o šíření a uchylují se kvůli tomu k „alternativním“ metodám potírání nákazy.

Čínská krize se přelévá i na evropský trh, protože asijští dodavatelé začaly nakupovat právě v EU. Na německé burze, která slouží jako ukazatel trhu, činila cena za kilogram vepřového na začátku února 1,19 eur (31 korun). O měsíc později je cena o zhruba 26 procent vyšší, na úrovni 1,5 eur (39,1 korun) za kilogram.

Na čísla upozornil předseda Českého svazu zpracovatelů masa Karel Pilčík v pořadu Seznam Zpráv. Protože se celý východní blok Evropy řídí právě německou burzou, lze podle Pilčíka očekávat, že se zvýšené ceny promítnou i na pultech českého maloobchodu. Zdražování však bude mít mírné zpoždění s ohledem na to, že mají české maloobchodní podniky nasmlouvané ceny dopředu. Podle odhadu Pilčíka tak vepřové zdraží až druhý či třetí týden po Velikonocích.

S navýšením dodavatelských cen už počítají i některé maloobchodní řetězce. „Možnost navýšení cen vepřového masa ze strany našich dodavatelů jsme zaregistrovali,“ lakonicky odpovídá tiskový mluvčí supermarketů Penny Market Tomáš Kubík na otázku, zdali řetězec počítá se zdražováním.

Pivo zdražilo skoro o 10 procent. Ceny potravin zůstávají stabilní

„Jak porostou (ceny) po Velikonocích, to nikdo nedokáže odhadnout. Čína začala masivně nakupovat i v Americe, ale to pořád ten hlad po vepřovém mase neuspokojí,” hodnotí Pilčík pro Seznam Zprávy.

Africký mor prasat řádí i v Evropě. Státní veterinární správa (SVS) případy na území České republiky neeviduje, ačkoli se v listopadu nemoc dostala i do Saska, tedy do spolkové země, která s tuzemskem sousedí. Stát tehdy vydal několik opatření. Vytyčil například oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých na severu Čech, zvýšil odměnu za nález uhynulého zvířete a za odlov divočáka nabídl 2000 korun. Opatření stále platí.

Zóna intenzivního odlovu divočáků se bude týkat Šluknovského a Frýdlantského výběžku na severu Čech. Zdroj: Ministerstvo zemědělství

„Riziko stále přetrvává. I z toho důvodu stále platí vymezené pásmo příhraniční oblasti v Ústeckém a Libereckém kraji, kde je takzvaná zóna intenzivního odlovu,“ komentuje situaci za SVS Petr Majer. „Africký mor prasat je v německé populaci divokých prasat a v Polsku i v chovech,“ dodává.

Ptačí chřipka a ceny drůbeže

České a moravské chovy se nicméně musí potýkat s jinou nákazou. Právě v těchto dnech probíhá likvidace pěti chovů kachen s ptačí chřipkou v Královehradeckém a Středočeském kraji, v budovách společností Perena.

Ptačí chřipka pronikla do velkochovů, veterináři utratí 50 tisíc kachen

„V podniku Perena, kde je ohnisko, chovají rodiče, tedy takové kachny, které pak produkují násadová vejce. Kachen-rodičů je v ČR 150 tisíc, z toho je 140 tisíc právě v chovech Perena. Nyní se musí zhruba 50 tisíc z nich porazit, což znamená, že tuzemské produkci bude chybět asi třetina,“ vysvětluje předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Podle ní se ptačí chřipka do cen drůbeže na českých pultech nejspíš nijak zvlášť nepromítne. Pokud však ke zdražování dojde, bude se týkat právě kachen, a to za tři až čtyři měsíce. 

„Nebude dostatek rodičů kachen na to, aby produkovali násadové vejce. S nedostatkem kachen tak lze počítat na podzim a v zimě. Ale samozřejmě uvidíme, jak na to zareagují obchodníci, kteří si sem mohou dovést kachny ze zahraničí,“ říká Dlouhá s tím, že Českomoravská drůbežářská unie podporuje tuzemskou produkci.

„U vajec a drůbežího masa by problém neměl být, pokud nebude nějaký větší výpadek v Evropě,“ dodává Dlouhá.