Kouzelné zimní bloudění Tiskými stěnami

aktualizováno 
Zimní výlety mají své neopakovatelné kouzlo. Tentokrát vás zveme do romantických zákoutí pískovcových skalních měst v okolí Děčínského Sněžníku poblíž obce Tisá. Mezi skalními masivy, které vytvářejí monumentální hradbu vysokou až 70 metrů, prochodíme asi 12 km.

Tiské stěny v zimě - Výlet do skalních měst nabízí řadu romantických zákoutí a úchvatých pohledů. | foto: Martin AdamecMF DNES

Pozor na bludné koření

Tisá je svým pískovcovým městem známá po celém světě, před časem si právě tuto lokalitu vybrali například tvůrci fantasy pohádky Letopisy Narnie. Víte ale, že vstup do zdejších skal bez průvodce je možný teprve od roku 1818?

V 19. století do skalního labyrintu málokdo vstoupil mimo jiné kvůli dávné pověsti. Francouzský šlechtic Leduquin tu prý kdysi zakopal poklad, který mu hlídali zlí skřítkové a kdo se ho pokusil vykopat, tomu malí mužíčci nasypali do kapes bludné koření a nikdy už nenašel ze skal cestu zpět.

Tiské stěny v zimě

Dva okruhy

V současnosti Tiské stěny nabízejí příjemnou procházku pro všechny věkové kategorie a jsou rájem i pro horolezce. Můžete si tu vybrat ze dvou značených pěších okruhů. Během prohlídky Malých stěn poznáte osmnáct skalních útvarů, Velké stěny potom nabízí padesát šest nádherných skal.

Můžete zapojit fantazii a uvidíte útvary, které mají podobu zvířat či lidských obličejů. Díky svým tvarům získaly názvy jako Zpovědnice, Lesní brána, Sloní noha, Bradaviční kámen či Hřib.

Cestou mezi skalami vás čeká řada úchvatných výhledů.

Výlet na Tiské stěny
Pískovcový hřib – symbol Tiských stěn

Do Tisé z Ústí nad Labem

Výlet začíná v Ústí nad Labem na autobusovém nádraží, odkud ze stanoviště číslo 6 vyráží v 8:10 spoj přímo do Tisé. Můžete se sem dopravit i autem - z Děčína i Ústí pojedete po silnici č. 13 na Libouchec a odtud už je to do cíle jen několik kilometrů.

Od autobusové zastávky v Tisé povede vaše cesta nejprve vlevo po silnici k pozdně baroknímu kostelíku svaté Anny z roku 1789, kde se dáte vpravo a kolem hřbitova budete mírně stoupat asi půl kilometru na místo, odkud můžete pokračovat hned několika směry.

Jednou z možností je jít po místním značení při patě skal. Tato cesta vás po kilometru dovede ke skalní průrvě široké přibližně 70 centimetrů. Vystoupáte tu po železných schodech na vrchol a napojíte se na červenou turistickou značku Velkých stěn, která vás zavede k turistické chatě.

Výlet na Tiské stěny

Další možností je jít okruh Velkých stěn už od začátku po červené značce. Cesta prudce stoupá mezi skalami po tesaných schůdcích, za což vám bude odměnou řada krásných výhledů z náhorní plošiny na České středohoří a Bukovou horu. Vystoupáte až do výše 613 metrů a a opět skončíte stejně jako naučná stezka u turistické chaty.

Výlet na Tiské stěny

Od rybníka v Ostrově přes obec Sněžník až do Jílového

Trasa našeho výletu pokračuje okolo Volských kamenů do osady Ostrov. Značka vás přivede k restauraci Pod Císařem u místního rybníka, která dostala jméno podle poslední skalní věže na našem území a z její terasy je krásně vidět celá hradba ostrovských skal. Je to také skalní město, s dvacet metrů vysokými věžemi. Najdete tu útvary pojmenované Obr, Orel nebo třeba Popravčí kámen.

Červená značka pokračuje stoupáním na náhorní planinu a pak po vrstevnici až do obce Sněžník, kde se ve 13. století těžilo stříbro a později byla tato obec proslulá svými vzdušnými lázněmi.

Až dojdete na autobusovou zastávku, budete mít v nohách sedm kilometrů. Pokud jste do Tisé přijeli autem, dostanete se k němu po silnici směřující na jih. Ti ostatní před sebou mají ještě úsek vedoucí po zelené značce do Jílového.

První písemná zmínka o cílovém městečku se datuje až do roku 1348. Tenkrát se ještě obec nazývala Eulow. Můžete tu obdivovat barokní kostel Nejsvětější trojice, postavený v roce 1682, nebo zámek, který vyrostl v 16. století na místě starého vodního hradu.

Výlet na Tiské stěny

Výlet na Tiské stěny

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz