Přes Berlín a most špionů až k moři. Tipy na NEJ cyklotrasy v Německu

aktualizováno 
Počet výborně vybavených dálkových cyklostezek nebere konce, řidiči jsou tu snad nejslušnější na světě, asfalt všude perfektní a krajina vesměs bez extrémních kopců. Poznávat Německo ze sedla kola přináší vesměs pozitivní dojmy. Pojďte se s námi podívat na pár zaručených tipů.

Ostrov Hiddensee s majákem Dornbusch | foto: Arne SchweenCreative Commons

1.Podél Mohanu

V záplavě německých cyklostezek (jejich přehled najdete na www.radwege-in-deutschland.de) se kolečkářská trasa, která vede podle řeky Mohan (Main), přece jen něčím vymyká: jako první totiž získala v hodnocení Německého cykloklubu (ADFC) maximální počet pěti hvězdiček. Vysoká kvalita je tedy zaručená.

  • Region: střední Německo
  • Vhodné pro rodiny s dětmi, pohodovou jízdu
  • Informace: www.mainradweg.com

Mainradweg, jak se stezce německy říká, začíná u pramene Bílého Mohanu (Weisser Main) v pohoří Smrčiny (Fichtelgebirge) nedaleko českých hranic a sleduje celý tok řeky až po ústí do Rýna u Mohuče (Mainz). Můžete ji samozřejmě absolvovat celou; v tom případě najedete kolem 600 kilometrů a je třeba počítat asi s týdnem času.

Pokud se cítíte na kratší cykloputování, pak doporučujeme krajinně nejzajímavější úsek podél středního a části dolního toku Mohanu, mezi Würzburgem a Aschaffenburgem. Tuto část projedete přibližně za tři dny. Řeka se zde prodírá zalesněnou vrchovinou Spessart, vytváří krásné krajinné scenérie v zakleslých meandrech často lemovaných vinicemi a na cestě budete mít i mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu. Jmenujme alespoň "startovní" město Würzburg se slavnou biskupskou rezidencí zapsanou na seznamu UNESCO, nádherné starobylé městečko Lohr am Main či Wertheim s hradem z červeného pískovce.

Na Mohanské cyklostezce

Na Mohanské cyklostezce

Hrad Wertheim nad Mohanem

Hrad Wertheim nad Mohanem

Varianta středního Mohanu je příjemná také v tom, že z Aschaffenburgu se i s bicykly do Würzburgu snadno vrátíte vlakem – cesta trvá jen 70 minut a spojení je každou hodinu.

2.Šumavským pohraničím

Může to být jenom prodloužený víkend, během něhož na kole profrčíte německou část Šumavy, tedy Bavorský les (Bayerischer Wald). Navzdory tomu, že se Šumava traduje jako "pohoří s plochou vrcholovou částí", to ale úplná selanka nebude: v Polabí byste se opravdu nadřeli méně. O to pěknější krajinou však pojedete, navíc s užitečnou možností porovnat reálie (včetně kvality asfaltu i šotoliny) na české a německé straně. Popsaná varianta vydá na tři dny jízdy.

  • Region: česko-německé pohraničí, Bavorsko
  • Vhodné pro trénované cyklisty
  • Informace na  www.bayernbike.de

S ohledem na dopravní spojení doporučujeme začít ve Stožci (vlak) nad Lipnem, přejet hned do Německa do obce Haidmühle a nejprve se držet silničky, která sleduje státní hranici směrem k severozápadu. Po asi 30 kilometrech vjedete na území NP Bavorský les a můžete se napojit na značenou trasu Nationalpark-Radweg. Ta vás přivede kopcovitým terénem až do pohraniční městyse Bayerisch Eisenstein.

Následuje nejnáročnější část trasy, totiž překonání sedla Brennes (1030 m n. m.); po silnici je to úporné sedmikilometrové stoupání. Odtud lze sledovat značení "Grünes Dach Radweg" (Cyklotrasa Zelená střecha) a dalších několik desítek kilometrů budete převážně klesat, zprvu dost radikálně. Až kolem Lamu se údolí Bílé Řezné (Weisser Regen) zklidní a časem též rozšíří. Na závěr vyjedete do kotliny u města Cham, odkud po cykloznačení "Chambtal Radweg" snadno dorazíte do pohraničního města Furth im Wald a dál přes hranici do Domažlic, odkud je dobré vlakové spojení.

Trasa Bavorským lesem vede i kolem malého Javorského jezera

Trasa Bavorským lesem vede i kolem malého Javorského jezera

Značení Grünes Dach Radweg

Značení Grünes Dach Radweg

Zbytek Berlínské zdi na tzv. East Side Gallery

Zbytek Berlínské zdi na tzv. East Side Gallery

3.V Berlíně a kolem něj

Jen málo evropských velkoměst má pro cyklistiku tak výtečné podmínky jako Berlín. Kvalitní síť městských cyklostezek je samozřejmostí, "user-friendly" je i plochý terén a v bezprostředním okolí města navíc najdete atraktivní krajinu s množstvím lesů a jezer.

Pokud si pro výlet do Berlína vezmete kolo, projeďte si aspoň část Mauer Radweg, tedy cyklotrasy sledující průběh Berlínské zdi. Z celkové délky asi 170 kilometrů je přirozeně nejzajímavější ten kus, který prochází středem sjednoceného Berlína, mj. kolem Braniborské brány, Říšského sněmu či Dokumentačního centra na Bernauer Strasse.

Fotogalerie

Z oblastí na periferii Berlína je velmi atraktivní jihozápadní sektor, kde se táhnou rozsáhlé lesy protkané četnými vodními toky a nádržemi. Výlet do Postupimi (Potsdam) se světoznámým zámkem Sanssouci můžete na kole začít u dalšího slavného zámku v berlínské čtvrti Charlottenburg a řídítka namířit do Grunewaldského lesa. Časem se nejspíš napojíte na páteřní trasu RR1, která vás dovede přes slavný "most špionů", Glienicker Brücke, do Postupimi. Kolo ale užijete i dál, protože postupimské zámky a zahrady se rozkládají na ploše několika čtverečních kilometrů a s pomocí bicyklu toho uvidíte za kratší čas mnohem víc než pěšky.

V létě si nezapomeňte plavky, v jezerech kolem Berlína a Postupimi se dá pěkně vykoupat. A kdyby se vám zpět už nechtělo v sedle, tak příměstské vlaky do centra Berlína odjíždějí z Postupimi každou chvíli.

4.Okruh pod nejvyšší horou

Škarohlídi by řekli, že je to jediný pořádný kopec v zemi: Zugspitze, nejvyšší německá hora (2962 m n. m.). Až nahoru sice na kole nepojedete, ale pokud se odhodláte Zugspitze po horských stezkách obkroužit, vydá to na krásnou MTB túru. A protože se tato část Bavorských Alp nazývá Wettersteingebirge, pojedete po okruhu s názvem Wettersteinrunde. Asi polovina trasy vede po rakouském území.

Celkem 88 kilometrů s převýšením 2100 metrů zvládnou dobře trénovaní jezdci za jediný den, těm ostatním radíme rozvrhnout si trasu na dny dva. A to se startem ve známém horském středisku Mittenwald a noclehem v Ehrwaldu. Tím si rozdělíte do dvou dnů nejtěžší úseky trasy, stoupání na dvě horská sedla přesahující 1500 metrů nad mořem.

Úvodní dvacetikilometrový úsek, z Mittenwaldu (920 m n. m.) do "hlavního města německé horské turistiky", Garmisch-Partenkirchenu, vás sice prověří asi dvousetmetrovým převýšením, ale o nic drsného nejde.

U chaty Ehrwalder Alm dosáhnete nejvyššího bodu na okruhu kolem Zugstitze.

U chaty Ehrwalder Alm dosáhnete nejvyššího bodu na okruhu kolem Zugstitze.

To k jezeru Eibsee, přímo na úpatí Zugspitze, je to už větší kopec, a za jezerem přijde první pořádná prověrka, šotolinový "zvedák" k chatě Hochtörlehütte (1460 m n. m.), již na rakouském území. Útěchou budiž, že odtud do Ehrwaldu (1000 m n. m.) pojedete už jen s kopce, místy technicky náročnějšími pasážemi.

Následující den je třeba zatnout zuby jen na začátku, zato pořádně: stoupání k chatě Ehrwalder Alm je největší na celém okruhu, dotknete se vrstevnice 1600 metrů. Aspoň že po asfaltu. Zbytek trasy pak vede vesměs po šotolinové cestě v dlouhém mírném klesání, zpět do Německa vjedete kousek před cílem v Mittenwaldu.

5.S větrem v zádech (nebo ve tváři)

Jízda na kole na dohled od mořského pobřeží má svá specifika: na většinou plochém německém pobřeží vás sice nepřekvapí velké kopce, jízdu však může ozvláštnit silný vítr. U Baltu i u Severního moře fouká skoro pořád: možná si večer všimnete, že rám vašeho kola je potažený slaným povlakem a mezi zuby vám bude trochu skřípat písek.

  • Region: severovýchodní Německo, Meklenbursko-Přední Pomořansko
  • Vhodné pro: méně náročné vyjížďky, rodiny s dětmi
  • Informace: www.mecklenburger-radtour.de

Lepší podmínky pro "pobřežní cyklistiku" najdete v Německu u Baltu. Velkou část baltského pobřeží opět sledují pěkné cyklostezky, ta nejfrekventovanější se jmenuje Ostseeküsten-Radweg (Pobaltská cyklotrasa) a spojuje krásná hanzovní města Lübeck a Stralsund. Celkem 260 kilometrů zvládnete za tři až čtyři dny a důrazně doporučujeme tento směr – je mnohem pravděpodobnější, že vám bude foukat do zad.

Ostrov Rujánu křižuje mnoho vedlejších silnic lemovaných alejemi.

Ostrov Rujánu křižuje mnoho vedlejších silnic lemovaných alejemi.

Jinou možností, případně prodloužením páteřní trasy, může být obkroužení rekreačního ostrova Rujána (Rügen). Lze plynule navázat na Ostseeküsten-Radweg ve Stralsundu, na cestě budete mít mondénní mořské lázně Binz i přístav Sassnitz a určitě nevynechejte severní výběžek Rujány. V Národním parku Jasmund uvidíte slavné křídové útesy, mys Kap Arkona je pak místem přímo mytickým – a taky prostorem, kde vichr obvykle dosahuje svého maxima.

Skutečný cyklistický ráj v této oblasti představuje nevelký ostrov Hiddensee s ikonickým majákem Dornbusch, kam se přeplavíte trajektem. Na ostrov nesmí soukromá auta a tak vás tu při vyjížďkách nebude nic obtěžovat. Prohánět se budete po cestách mezi písečnými dunami a vřesovišti, s maximem 72 metrů nad úrovní moře.


Zobrazit místo Německo na kole na větší mapě
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Tady je naštěstí ještě prázdno. Z moravské Vídně na neobjevenou Oslavu

Barokní most přes Oslavu a zámek v Náměšti

Pod vesničkou Vídeň na Českomoravské vrchovině začíná hluboké a přitažlivé údolí řeky Oslavy, podél níž vedou pohodlné...

VIDEO: Na bambusovém kole objíždí svět. Okradli ho hned první den

Ricardo Martins objíždí svět na bambusovém kole.

Ricardo Martins tvrdí, že nikdy ve svém životě nebyl šťastnější. Důvodem jeho spokojenosti je bambusové kolo, na kterém...

Jak si užít Lednicko-valtický areál na kole. Tři tipy na parádní výlety

Unikátem Lednicko-valtického areálu jsou mimo jiné stavby nazývané „salety“,...

Do jihomoravských Valtic jezdíme každoročně, našli jsme zde totiž ideální základnu pro výlety na kole i večerní...

Najdete na iDNES.cz