Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

  15:21aktualizováno  15:21
Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v posledních dnech sněžení. Lyžuje se i v některých střediscích v nížinách.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

V Krkonoších leží na mnoha sjezdovkách přes metr sněhu, někde i metr a půl až dva metry. Otevřené jsou prakticky všechny sjezdovky. Ve SkiResortu Černá hora - Pec mají lyžaři k dispozici 43 kilometrů sjezdovek nebo snowtubingovou dráhu na Formánkách v Janských Lázních. Denně je otevřená Černohorská sáňkařská cesta a v okolí jsou desítky kilometrů běžkařských tratí. Špindlerův Mlýn nabízí více než 25 kilometrů sjezdovek a desítky kilometrů tratí pro běžkaře.

Aktuální zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství, detailní informace o lyžařských střediscích a jednotlivých sjezdovkách sledujte na stránkách iDNES.cz

Na severu Čech se nyní dá vyrazit za lyžováním i na méně známá místa, jako Polevsko v Lužických horách, Kozákov u Semil či Struhy u Turnova. Lyžuje se i v areálu SKIMU v Horní Malé Úpě, v Herlíkovicích a Mladých Bukách.

V plném provozu jsou velká střediska v Orlických horách v Deštném a Říčkách i řada menších. Značně vytížené jsou trasy pro běžkaře v Jizerských horách, od soboty tam začnou jezdit častěji autobusy do Bedřichova a na Smědavu.

I na Šumavě se jezdí v podstatě všude. V Železné Rudě jsou v provozu všechny větší areály - Špičák, Nad Nádražím - Belveder, Samoty, Alpalouka a Weissova louka. Ve Ski&Bike Špičák během týdne připadlo 25 centimetrů prašanu, takže je tam přes metr přírodního sněhu. To umožňuje sjíždět i nejprudší svah Šance, který se kvůli přílišnému sklonu uměle nezasněžuje ani neupravuje. V provozu je i funline trať na Spodní Šanci s vlnami a klopenými zatáčkami či snowpark Freestyle Area na Lubáku.

Na Železnorudsku je i 70 kilometrů běžeckých tratí. Lidé mohou vyrazit i do Hojsovy Stráže, Kašperských Hor, Nýrska, Kocourova na Klatovsku a Přimdu na Tachovsku.

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Na šumavském Zadově leží třeba v areálu Kobyla až 100 centimetrů sněhu a v okolí je upraveno 80 kilometrů běžeckých tras. Areál Lipno má v provozu všech 12 kilometrů sjezdovek včetně snowparku a skicrossové dráhy, běžkaři mají v okolí areálu 14,5 kilometru stop. Na Lipně je i bruslařská dráha.

Skiareál na Klínovci v Krušných horách je také plně v provozu, otevřeno je přes 31 kilometrů sjezdovek. Lidé mohou využít i Cinestar Snowpark na Neklidu a Cool Fun Park na sjezdovce Pod Zámečkem s několika druhy překážek. V Telnici leží až 60 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky. Upravené tratě tam najdou i běžkaři. Rovněž na Bouřňáku jsou v provozu všechny sjezdovky a velmi dobré podmínky nabízí Klíny, kde je až 70 centimetrů sněhu. Na Plešivci mohou lyžaři využít i 1820 metrů dlouhou sjezdovku Hana, podle provozovatelů nejdelší osvětlenou sjezdovku v Česku. Sjezdaři i běžkaři lyžují také ve Slavkovském lese.

Všechny sjezdovky jsou v provozu v beskydských areálech Kohútka a Razula na Vsetínsku nebo Stupava na Uherskohradišťsku, kde je asi metr sněhu. V Razule si mohou lidé užít i snowtubing, tedy jízdu sněžným korytem na nafukovacích člunech. Ve Ski Bílá na Frýdecko-Místecku je skoro metr sněhu a v okolí 75 kilometrů běžkařských tratí. Lyžaři mohou navštívit i Troják v Hostýnských vrších. Například běžkařské tratě na hřebeni Javorníků jsou však kvůli stromům padajícím pod tíhou sněhu neupravené.

Ve skiareálu na Bukové hoře v Orlických horách mohou lyžaři využít osm kilometrů sjezdovek s metrem sněhu. Podobná vrstva sněhu je v areálu v Dolní Moravě na Králickém Sněžníku s asi deseti kilometry sjezdovek. V Jeseníkách leží na Ovčárně až 180 centimetrů sněhu a 1,5 metru na Červenohorském sedle. Sněhovou nadílku nabízí i areály v nížinách - v Hlubočkách a Hrubé Vodě na Olomoucku či Kladkách na Prostějovsku.

Ideální lyžařské podmínky jsou podle provozovatelů i ve středočeských areálech. Například na Šibeničním vrhu nedaleko Mnichovic u Prahy je až 150 centimetrů sněhu.

Na Vysočině je otevřeno 13 sjezdovek, na kterých leží až tři čtvrtě metru sněhu. Kolem Nového Města na Moravě je upraveno 60 kilometrů stop pro běžkaře. Lyžuje se i na jihu Moravy, kde je v areálech v Němčičkách na Břeclavsku a Hodoníně u Kunštátu na Blanensku kolem půl metru sněhu a v Olešnici na Blanensku až 70 centimetrů sněhu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

VIDEO: Žádné rozkošné vlnky, pláž na Tenerife pokryl plastový odpad

Pláže na ostrově Tenerife jsou plné plastů

Dívejte se pozorně. To není mořská pěna, ale miliony plastových kousků na jedné z pláží populárního kanárského ostrova...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Další z rubriky

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Východ slunce mě zastihne na vrcholu Hleďsebe. Uprostřed v dálce je vrchol...

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Najdete na iDNES.cz