Stany, kyslíkové bomby, spacáky, ale také lžíce, lahve, sáčky na výkaly nebo zdravotnický materiál. Množství odpadků, které se letos nashromáždilo ve čtvrtém výškovém táboře ve výšce necelých 8 000 metrů, doslova bere dech.
Zkušený horský průvodce Tenzi Sherpa z nepořádku viní společnosti, které organizují výstupy na nejvyšší horu světa. „Pokaždé je mi z toho smutno, protože jsem mnohokrát viděl, jak expediční skupiny a společnosti stříhaly loga svých společností a své stany tu nechaly ostatním,“ řekl Tenzi.
„Jestli po sobě nechcete uklízet, nechoďte na horu. Prostě nechte svoje odpadky doma, ne na hoře,“ vzkazuje Tenzi Sherpa horolezcům. „Do druhého tábora a do základního tábora jsme tentokrát snesli asi dvě stě kilogramů. Je toho ale hodně, tisíc kilo, možná i víc. Nezvládneme to všechno najednou,“ upozorňuje Sherpa.
Horolezci mají povinnost svůj odpad odnášet a případně požadovat od vlády zpět zálohu na odpadky ve výši 4 000 amerických dolarů (90 000 Kč), kterou před výstupem zaplatili. Ani takové nařízení ovšem evidentně nefunguje.
Základní tábor zůstává na místě
Loni v červnu nepálské ministerstvo turistiky oznámilo, že se chystá přesunout základní tábor na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, protože místo kvůli globálnímu oteplování a lidským aktivitám není bezpečné. Vzhledem k nesouhlasu horských průvodců z etnika Šerpů, kteří jsou pro zdar expedic klíčoví, ale nepálská vláda od tohoto plánu prozatím ustoupila, informoval zpravodajský server BBC News.
Pro 5 milionů dolarů. Nepál prodal rekordní počet povolenek na Everest |
Základní tábor se rozprostírá na ledovci Khumbu, jenž se podle vědců citovaných BBC rychle ztenčuje, což představuje riziko pro stovky horolezců, kteří táborem každoročně projdou. Studie expertů z Leedské univerzity z roku 2018 uvádí, že segment ledovce v blízkosti tábora taje rychlostí až metr za rok.
Minulý rok nepálská vláda sdělila, že se chystá přesunout základní tábor o 200 až 400 metrů níž na místo, kde žádný ledovec není.
Šerpové však namítají, že takový přesun by byl velmi nepraktický. V současnosti se základní tábor nachází ve výšce 5 364 metrů, a je tak nejlepší startovací pozicí pro první etapu výstupu, která vede přes ledopád Khumbu, jenž patří k nejnáročnějším úsekům celé trasy až na vrchol.
Oblast ledopádu Khumbu je často vystavena sesuvům lavin a také pádům kamenů a ledových bloků. Šerpové říkají, že zdolat ledopád je zapotřebí časně ráno, protože přes den roste riziko výstupu, jak slunce horu ohřívá.
Čtenáři cestují: Rozhodnuto! Pojedu sama do Nepálu a kouknu na Everest |
„Kdybychom tábor přesunuli níže, znamenalo by to pro horolezce téměř tři hodiny chůze navíc a tím i nebezpečné zdržení při cestě k ledopádu,“ uvedl Mingma Šerpa, který stojí v čele venkovské správní oblasti zahrnující většinu území Everestu, včetně základního tábora.
V polovině dubna usmrtila lavina při přechodu ledopádu Khumbu tři Šerpy, kteří nesli lezecké vybavení pro své klienty.
Mingma uvedl, že i kdyby byl základní tábor přesunut níže, většina horolezeckých týmů by stejně nakonec na místě dnešního základního tábora stanovala, aby se horolezci mohli brzy ráno vydat na ledopád Khumbu.
Rakušan Lukas Furtenbach, který každý rok organizuje pro své klienty výstupy na Everest, s Mingmou souhlasí. Z nižšího tábora by podle něj byla první etapa výstupu příliš dlouhá.
Na nedávné poradě s nepálským ministerstvem turistiky se 95 procent zástupců nepálské horolezecké asociace vyslovilo proti plánu, uvedl server BBC. Představitelé ministerstva BBC řekli, že proto od plánu prozatím upustili, ačkoli studie dál pokračují.
Adrian Ballinger, průvodce z kalifornské společnosti Alpenglow Expeditions, naopak prohlašuje, že snaha o přesun základního tábora dává smysl, protože tábor bude v budoucnu čelit ještě více lavinám a padajícím ledovým blokům a kamenům.
Velký problém představuje také přelidnění základního tábora. Letos Nepál vydal 478 povolení k výstupu na Everest, což znamená, že i s průvodci bude na svazích 1 500 lidí.
„Tábor se v průběhu let zdvojnásobil,“ řekl Dambar Paradžuli, předseda nepálského sdružení organizátorů expedic. Tábor se podle něj rozrůstá neregulovaně. „Jsou tu k vidění služby jako masážní salony a další zábavní zařízení, která zaujímají obří stany. Lidé by sem neměli jezdit za luxusem. Vyzvali jsme vládu, aby stanovila přísná pravidla,“ dodal.