Mexický útes Palancar patří mezi nejkrásnější korálové útesy světa.

Mexický útes Palancar patří mezi nejkrásnější korálové útesy světa. | foto: Profimedia.cz

Už není čas. Korálové útesy musíme začít zachraňovat okamžitě, tvrdí vědci

  • 12
Vymírání korálových útesů kvůli klimatické změně probíhá právě teď a po celé planetě. Ucelený plán na jejich záchranu představilo konsorcium vědců z organizace Coral Restoration Consortium. Podle autorů studie musí práce na obnově útesů začít okamžitě.

Doporučení a návrhy na záchranu korálových útesů zveřejnil na serveru Ecological Applications kolektiv vědců, pedagogů a pracovníků, kteří se na obnově útesů aktivně podílejí.

Podle autorů je to první opravdu ucelený průvodce pro záchranu korálových útesů. „Směrnice a instrukce pro obnovu mořských ekosystémů se většinou zaměřují na obratlovce a na rostliny, korálům se téměř nevěnují. V našem průvodci poskytujeme s využitím všech možných dat, která máme k dispozici, rady a doporučení pro obnovu korálových útesů,“ tvrdí Iliana Baumsová, profesorka biologie ze Státní univerzity v Pensylvánii. Podle ní je záchrana korálů neodkladnou záležitostí.

„Navrhujeme krátkodobá řešení, která nám pomohou vyplnit mezeru mezi současným stavem a momentem, kdy začneme zmírňovat klimatickou změnu. Tímto způsobem se nám povede zachovat funkci ekosystému pro několik dalších dekád,“ říká Andréa Grottoliová, profesorka ze Státní univerzity v Ohiu, která se na studii podílela.

„Obnovování korálových útesů vyžaduje spoustu času a množství útesů, které můžeme zachránit, je omezené časem, naší snahou, penězi i lidmi. V našem průvodci navrhujeme, abychom se zaměřili na ty druhy korálů, které útesům umožní dlouhodobé přežití,“ uvádí Grottoliová.

Populace korálů rostou ve velice rozmanitém prostředí, které se liší rozsahem teplot vody, hloubkou nebo světelnými podmínkami. Vědci proto navrhují sběr korálů z co nejvíce rozmanitých oblastí, aby lidstvo mělo zajištěnou co největší genetickou rozmanitost korálů.

Korály pak navrhuje tým vědců pěstovat v umělých podmínkách a poté je vracet do míst, kde budou mít i po probíhajících změnách v budoucnosti podobné prostředí jako v původní destinaci.

Korálové útesy jsou v současnosti nejvíce ohrožovány rostoucí teplotou a kyselostí mořské vody, které způsobuje rychlá klimatická změna. Rychlému úbytku útesů přitom nečelí jenom oblast Karibiku, výrazné a pravděpodobně nevratné změny hlásí například i Austrálie z největšího korálového útesu světa.

Korálový útes u Martiniku, zámořského departementu Francie v Karibském moři

Korálový útes u pobřeží Kuby

„Povrchová mořská voda vykazuje rekordní teploty, což má znatelné a rozsáhlé následky. Stav korálového útesu se tak mění ze špatného na velmi špatný,“ uvádí ve své nejnovější zprávě o stavu více než dva tisíce kilometrů dlouhého korálového útesu australská vládní agentura Great Barrier Reef Marine Park Authority. Přečtěte si: S Velkým bariérovým útesem to vypadá hodně špatně, oznámila Austrálie.

Někteří vědci se domnívají, že zachránit korálové útesy v rozsahu, jak je známe dnes, je už vpodstatě nemožné. „Možnost zachránit globálně všechny korálové útesy je nereálná, zachráníme jen určitá procenta korálů,“ tvrdí Grottoliová.

„Pokud budeme pracovat dostatečně rychle, můžeme si uchovat dostatek druhů, genetické diverzity a funkční ekosystémy, na kterých můžeme stavět v momentě, kdy začneme zmírňovat klimatickou změnu.“