S Velkým bariérovým útesem to vypadá hodně špatně, oznámila Austrálie

  15:57aktualizováno  15:57
Klimatická změna a oteplování oceánů kriticky ohrožuje budoucnost Velkého bariérového útesu. Austrálie po pěti letech zveřejnila novou zprávu o stavu největšího korálového útesu světa, v níž jeho dlouhodobé vyhlídky zhodnotila jako „velmi špatné“.

Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes. Korálové dílo dlouhé více než 2000 kilometrů se táhne podél severovýchodního pobřeží Austrálie. | foto: Getty Images

„Povrchová mořská voda vykazuje rekordní teploty, což má znatelné a rozsáhlé následky. Stav korálového útesu se tak mění ze špatného na velmi špatný,“ uvádí ve své nejnovější zprávě o stavu více než dva tisíce kilometrů dlouhého korálového útesu australská vládní agentura Great Barrier Reef Marine Park Authority.

Fotogalerie

Podle zprávy, kterou agentura vydává jednou za pět let, je hlavní příčinou zhoršujícího se stavu mimořádného ekosystému oteplování mořské vody.

„Z dlouhodobého hlediska je pro region nejvážnější hrozbou eskalující klimatická změna. Ta vyžaduje globální akci, která by zpomalila zhoršování ekosystému Velkého bariérového útesu a podpořila jeho obnovu,“ stojí v dokumentu, z nějž cituje agentura AFP.

Korálový útes ovšem ohrožuje více jevů. Kromě oteplujících se oceánů například voda znečištěná zemědělskou chemií či hvězdice trnová koruna, velká a toxická mořská hvězdice, která se živí hlavně korály.

Bělení korálů

V poslední zprávě z roku 2014 vládní agentura odhadovala vyhlídky Velkého bariérového útesu jako „špatné“. Co vedlo k dalšímu zhoršení odhadů? Především rekordní teploty mořské vody v letech 2016 a 2017, které vedly k rozsáhlému „bělení korálů“. 

To je proces, kdy korálové polypy v příliš teplé vodě nedokážou udržet symbiotické řasy, které jim zajišťují výživu. Celý ekosystém tak vyhladoví a korálový útes postupem času zkolabuje, což se projeví jeho vybělením. 

Velký bariérový útes

Největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu. Je přes 2 000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO.

Nejde o jeden souvislý útes, ale o síť útesů. Poskytuje útočiště stovkám druhů ryb, desítkám druhů ptáků, mořských hadů, plžů a mlžů. Tento bohatý a složitý ekosystém lze srovnat jen s tropickým deštným pralesem.

zdroj: Wikipedia

„Času zlepšit dlouhodobé šance Velkého bariérového útesu na přežití moc nezbývá,“ stojí ve zprávě. 

Ta byla zveřejněna ve chvíli, kdy se na veřejnost dostala nová data dokazující, že emise skleníkových plynů v Austrálii už čtyři roky za sebou stoupají. Konzervativní vláda přitom čelí kritice ze strany ekologů, že místo boje s klimatickou změnou upřednostňuje masivní těžbu uhlí.

Kabinet ovšem argumentuje, že Austrálie dodržuje Pařížskou klimatickou dohodu a vypouští daleko méně skleníkových plynů než největší znečišťovatelé. „Tato zpráva označuje za největší hrozbu pro Velký bariérový útes klimatickou změnu. Děláme vše, co po nás Pařížská klimatická smlouva požaduje,“ uvedla ministryně životního prostředí Sussan Leyová.

Ochránci životního prostředí se domnívají, že obavy o budoucnost korálového útesu zvýší tlak na premiéra Scotta Morrisona a jeho politiku podporující rozšíření těžby uhlí, které je největším australským exportním artiklem.

„Austrálie musí odvést svůj kus práce v rámci globální snahy o snížení klimatického znečištění. Součástí toho je přechod od těžby a spalování uhlí a plynu,“ myslí si Kelly O’Shanassyová, šéfka ekologické organizace Australian Conservation Foundation.

Ekologové poukazují i na to, že Velký bariérový útes má jako turistický magnet pro australské hospodářství nezanedbatelný přínos. Každý rok přinese tamní ekonomice přibližně 5,9 miliardy australských dolarů, tedy asi 93 miliard korun.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Najdete na iDNES.cz