Ceny letenek jsou na dně. Letadlo je levnější než vlak a autobus

aktualizováno  17:00
Wanda Tálová se chystá už pošesté na dovolenou do Thajska. "Letos jen žasneme, jak málo nás stojí letenky. Zpáteční jsme pořídili za necelých 20 tisíc korun. Jídlo na den nás vyjde na pět dolarů, ubytování, a pěkné, ještě méně. Za tři týdny s jídlem a bydlením tak dáme zhruba 35 tisíc," těší se Wanda.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podobně jako do Thajska spadly ceny letenek i do jiných exotických oblastí, například do Karibiku či do USA, jsou dostupnější i pro lidi, kteří na ně ještě nedávno nedosáhli.

Nízké ceny se podle odborníků udrží i do budoucna, kdo vymění pohodlí koupeného zájezdu za dobrodružství a seskládá si pobyt sám, dost často podstatně ušetří. Obavy z jazykové bariéry jsou zbytečné, letenky se dají koupit na webu u tuzemských zprostředkovatelů stejně jako ubytování. Na rezervaci ubytování přímo ve vybraném hotelu či penzionu pak stačí základní znalost angličtiny.

Letos v zimě navíc přibudou charterové lety do exotických zemí - do Thajska, Dominikánské republiky, Keni, na Kubu, do Mexika, Venezuely (Isla Margarita), Spojených arabských emirátů. Úplnou novinkou budou přímé lety na Zanzibar, do Kostariky a do Kolumbie (ostrov Roatan).

Po Evropě za tři tisíce

Budou ceny letenek brzy vyšší?

Na zvyšování cen není prostor
" Končí hlavní sezona, klesá vytíženost letadel a na růst cen není prostor. Od roku 2000 zkrachovalo v EU již více než 50 leteckých společností a nemělo to vliv na zvýšení cen letenek - konkurence je velká," míní Tomio Okamura, viceprezident AČCKA.


Letenky podraží
" Ceny letenek mírně podraží v rozsahu 10-15 procent. Není možné, aby nízkonákladové společnosti prodávaly dlouhou dobu letenky pod nákladovou cenou," domnívá se Jaromír Beránek, analytik cestovního ruchu, Mag Consulting.


Konkurence udrží ceny dole
"Vzhledem k silnému konkurenčnímu prostředí neočekávám v nejbližší době zvyšování cen letenek. Silná konkurence je zde i po pádu SkyEurope. Zvyšování cen by mohlo přijít nejdříve za rok s oživením ekonomiky, a tedy jako reakce na vyšší poptávku po cestování," říká Josef Trejbal, obchodní ředitel společnosti Asiana.

Na dumpingové ceny se nedostaly jen letenky do vzdálených oblastí. Ještě levněji než loni je možné cestovat po Evropě. Letenku do Paříže, Londýna, Barcelony či Říma pořídíte i za tisíc až dva včetně poplatků, pokud kupujete letenku s dostatečným předstihem u některé z lowcost aerolinek operujících z Prahy.

Prostřednictvím řady leteckých společností si přitom můžete objednat i ubytování, cestovní pojištění a pronájem auta. "Využila jsem nabídky Wizz Airu, a když jsem kupovala letenky do německého Mölme na prodloužený víkend, zároveň jsem si přes ně objednala i hotel. Zpáteční letenka a tři noclehy ve čtyřhvězdičkovém hotelu se snídaní mě tak přišly na 3 500 korun, za což bych ještě před rokem nepořídila ani samu letenku," říká Helena Nová z Prahy.

Levné letenky však neprodávají jen nízkorozpočtové aerolinky. I klasičtí letečtí dopravci reagují na propad cen a nabízejí různé slevy či časově omezené, ovšem velmi zajímavé ceny několikrát do roka. V současnosti má zajímavou akci do 30. září například Air France. Letenku do Paříže a zpět pořídíte od 4 500 korun včetně tax, New York za necelých 12 tisíc, Peking za 14 900 a krásný Mauritius od 18 900 korun. Akce se vztahuje na lety do března příštího roku.

Podobnou nabídku omezenou koncem září má i letecká společnost KLM. S tou poletíte například do Amsterdamu za 3 500 korun, Šanghaje za 14 900 korun. Zpáteční let do San Franciska vás včetně tax vyjde už od 15 tisíc korun a Dubaj za 12 tisíc korun.

Do USA jako nezávislý turista a levně

Za velmi rozumnou cenu se dají pořídit letenky do Ameriky. "Zpáteční letenka se dá koupit už kolem 10 tisíc korun včetně všech poplatků, ještě nedávno to bylo dvakrát více. K tomu nízký kurz dolaru znamená, že pronájem auta či karavanu, zajištění ubytování a ceny v restauracích jsou v USA pro Čechy obzvlášť výhodné," uvedla Lea Špačková, marketingová ředitelka Student Agency, největšího prodejce letenek v České republice.

Když k tomu připočtete výbornou infrastrukturu v Americe, tak například dvoutýdenní samostatný výlet po národních parcích jihozápadu USA, z Los Angeles přes Las Vegas do San Franciska se dá pořídit za neuvěřitelných 35 tisíc korun včetně všeho. Přitom stejný zájezd organizovaný některou z cestovních kanceláří vyjde přibližně na 80 až 90 tisíc korun.

"Do Ameriky se letos vyplatí jezdit také na nákupy - nejenom že cesta a ubytování vyjde na rozumnou sumu, ale také ceny značkového oblečení, boty, fotoaparáty i elektronika se dá nyní v USA pořídit za třetinu ceny, která je u nás. Hodně Čechů této situace využívá a do USA jezdí na dovolenou a na nákupy," informuje Lea Špačková s tím, že Student Agency připravuje pro zájemce o nakupování speciální balíček do New Yorku s názvem I love shopping in NY. Cena balíčku je kolem 25 tisíc korun, záleží na obsazenosti hotelu a doby odletu. Zahrnuje mimo jiné zpáteční letenku do New Yorku, rezervaci pěti nocí ve tříhvězdičkovém hotelu na Manhattanu, cestovní pojištění, doporučené trasy na nejlepší nakupování a poznávací okruhy městem.

Levná letenka versus běžná, co od nich čekat

Nízkonákladoví letečtí přepravci bojují o zákazníka neuvěřitelně nízkými cenami od 1,99 eura, tedy zhruba padesáti korun bez tax. Komfortem zaostávají za klasikou, ale to se dá třeba po Evropě, kdy délka letu nepřekročí šest hodin, docela dobře vydržet. Cestující ovšem musí počítat s několika omezeními. Na čem tedy nízkonákladové aerolinky šetří a jaké služby nabízejí? Porovnejte.

LOWCOST
Letenka - koupě je možná přes internet platební kartou, není tištěná, je ve formě eletronického kódu zaslaného e-mailem. Letenku musíte po rezervaci zaplatit. Pokud nemáte vhodnou platební kartu, je možné u některých dopravců složit peníze v hotovosti v bance nebo zaplatit v cestovní kanceláři. Sedačky na palubě letadla jsou bez čísel, sednete si tam, kde je volno.

Ceny - začínají na pár desítkách korun, ale záleží na obsazenosti letadla. Čím je plnější, tím dražší letenky koupíte. Je možné, že zaplatíte i o několik korun víc než u klasického dopravce. Sledujte nabídky a zaregistrujte se na stránkách aerolinek.

Občerstvení - musíte si ho koupit, ceny začínají na několika eurech

Letiště - aerolinky mohou z důvodů nižších tax zvolit pro přílet menší nebo od centra města vzdálenější letiště, cestující tak musí počítat s většími výdaji na cestu z letiště. Přestupy - v nabídce jsou jen cílové letenky, takže v případě přestupů máte letenku na každý let zvlášť. Komplikací je vyzvednutí kufrů po každém letu.

Změny - Změna jména, odletu či destinace v rezervaci letenky je u některých přepravců možná, ale vyjde na dost peněz, na desítky eur. Za zrušení letenky nedostanete většinou nic.

Pojištění - proti případným změnám na letence se můžete u některých aerolinií pojistit. Poplatek v hodnotě několika eur zaplatíte při rezervaci letenky.

KLASICKÉ AEROLONKY
Letenka
- koupě je možná přes internet i v kanceláři letecké společnosti, je tištěná nebo elektronická. Při odbavení dostanete číslo sedadla, můžete si ho popř. i vybrat. Lze si koupit sedadlo v první třídě - ceny oproti ekonomické třídě jsou mnohonásobně vyšší.

Letiště - aerolinky létají většinou na největší letiště.

Občerstvení - jídlo i nápoje jsou v ceně letenky.

Ceny - mezi cenami nejsou velké rozdíly, pohybují se v rozmezí několika tisíc korun, občas nabídnou aerolinky slevy na některé lety či na určitou dobu prodeje, ceny letenek se tak dotknou nejnižší hranice.

Přestupy - jsou možné, letenka je jedna, zavazadla jdou až do cílového místa, při přestupech se o ně nestaráte.

Změny - Většina klasických aerolinií umožňuje první změnu data odletu či jména cestujícího do 48 hodin před odletem zdarma. Při zrušení letu dříve než do 48 hodin dostanete nějakou částku zpět po odečtení stornopoplatku, jejichž výše se liší, počítejte se ztrátou několika set korun.

Pojištění - je možné se pojistit proti zrušení či posunutí termínu letu.

Do kterých měst si z Česka můžete koupit levnou letenku

Click4Sky

Česká nízkonákladová letecká společnost létá z Prahy do 42 evropských a severoafrických měst. Letenky jsou v prodeji za fixní cenu 1 390 korun včetně tax a není možné koupit jednosměrné letenky.
www.click4sky.com

Smart Wings

Česká společnost se základnou v Praze létá po Evropě a má také spojení na Blízký východ. Létá do Paříže, Říma, Madridu, Budapešti, Burgasu, Larnaky, Splitu a dalších měst.
www.smartwings.net

Wizz Air

Maďarsko-polská společnost se sídlem v Maďarsku zajišťuje pravidelné lety do mnoha evropských destinací. Z Prahy létá například do Neapole, Milána, Madridu, Říma, Malmö, Eidhovenu, Liverpoolu, Londýna, Osla, Barcelony, Thessaloniki, Benátek, Burgasu, Paříže či Bruselu.
http://wizzair.com

Ryanair

Irská letecká společnost zajišťuje více než 500 linek spojujících různá evropská města s destinacemi po celém světě. Z Prahy létá do Birminghamu, Stockholmu, Dublinu a Frankfurtu.
www.ryanair.com

easyJet

Britská společnost se základnou na letišti v Londýně zajišťuje z Prahy lety do Londýna, Bristolu, East Midlandsu a Milána.
www.easyjet.com

Aer Lingus

Letecká společnost Irska zajišťuje z Prahy lety do Dublinu, odkud je pak možné pokračovat dál po Evropě, Africe a Severní Americe. Webové stránky nejsou v češtině.
www.aerlingus.com

bmibaby

Britská nízkonákladová letecká společnost, která z Prahy létá do East Midlandsu, Manchesteru, Belfastu a Birminghamu. Z těchto letišť nabízí spojení do dalších evropských měst. Webové stránky nejsou v českém jazyce.
www.bmibaby.com

Vueling

Španělská nízkonákladová letecká společnost se sídlem v Barceloně zajišťuje domácí i mezinárodní lety do různých evropských měst. Z Prahy létá do Barcelony. Zde je pak možné přestoupit na lety do Bilbaa, Madridu, Malagy a Sevilly. Stránky na internetu nejsou v českém jazyce.
www.vueling.com

Jet2

Britská letecká společnost se sídlem v Leedsu zajišťuje pravidelné i charterové lety do různých destinací po Evropě. Z Prahy létá do Edinburghu a Leeds Bradfordu.
www.jet2.com

GermanWings

Německá společnost nabízí jak domácí, tak mezinárodní lety v Evropě. Z Prahy létá do Kolína nad Rýnem. Odtud je možné pokračovat do Hamburku, Berlína, Mnichova, Londýna, Dubrovníku a Milána. Webové stránky nejsou v češtině.
www.germanwings.com

Norwegian Air

Shuttle Norská společnost zajišťuje pravidelné i charterové lety z Norska po celé Evropě. Z Prahy létá do Osla, Bergenu, Trondheimu a Stavangeru. Webové stránky nejsou v češtině.
www.norwegian.no

Wind Jet

Italská letecká společnost se základnou v Catanii zajišťuje domácí i mezinárodní spojení po Evropě. Kromě pravidelných letů nabízí aerolinka také charterové lety. Z Prahy létá do Forli, kde je možné přestoupit na let do Palerma a Catanie.
w4.volawindjet.it
Informace o nízkonákladových leteckých společnostech najdete na: www.flylowcostairlines.org

Autoři: ,
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Za nejdivnějším obrazem světa: akvazorbing i olizování prasete se závojem

Galerie Prado v Madridu je na tom podobně jako Eiffelovka či Koloseum. To jsou totiž památky, kam se musí „povinně“...

Marocká metropole Rabat. Příjemné město uhrane pevností v maurském stylu

Marrákeš, Casablanca, Fez. Tato tři města asi napadnou člověka, který se chystá do Maroka, nejdříve. Za návštěvu však...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Ztracený svět Sabahu. Výlet do srdce jednoho z nejstarších deštných pralesů

Čtyřicetikilometrový pochod džunglí s patnáctikilovým batohem na zádech? Tropické teploty, téměř devadesátiprocentní...

Najdete na iDNES.cz