Botanické zahrady v zimě aneb na skok do tropů

- Když je zima šedivá a sychravá, je dobře v teple - pod střechou, v tropech a nebo ještě lépe v tropech pod střechou. To se dá dobře zařídit i v období mezi svátky, protože "zastřešené tropy" jsou součástí některých botanických zahrad v České republice, které mají část svých sbírek a expozic umístěnou ve sklenících a veřejnosti přístupnou i na konci roku.
Praha: premiéra nových skleníků
Nejstarší botanická zahrada na území České republiky je v Praze. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy byla založena podle nařízení Marie Terezie roku 1775. Předcházely ji však již od 14. století zahrady na jiných místech Prahy, mimo jiné i na místě současné botanické zahrady. Jednu z historických "medicinálních zahrad" nechal zřídit Karel IV. a byly v ní pěstovány především aromatické a kořeninové rostliny, používané v recepturách středověkých léků.
Na dnešním místě v ulici Na Slupi byla zahrada zřízena v letech 1897-1898 a ke svému jubileu se dočkala nových skleníků. Zahrada slouží výuce studentů, plní výzkumné úkoly, podílí se na záchraně některých ohrožených druhů. Sbírky jsou přístupné veřejnosti a v zahradě jsou pořádány i různé výstavy.
Ve sklenících jsou nejbohatší sbírky kaktusů a sukulentů, nejpopulárnější je vzácně kvetoucí viktorie královská, nejkrásnější jsou orchideje a zajímavé je vidět například i kvetoucí banánovník. Rekonstrukce skleníků byla dokončena v prosinci, v polovině měsíce proběhla kolaudace, následovalo stěhování dočasně přemístěných exponátů do nově upravených prostorů a první návštěvníci mají možnost navštívit je právě v době vánočních svátků a na Nový rok. Skleníky budou veřejnosti přístupné ve dnech 24., 25. a 26. prosince 1998 a 1. ledna 1999 v době od 9 do 16 hodin.
Liberec: tropy pod Ještědem
Severočeská botanická zahrada v Liberci je jedním z vděčných lákadel v turistické nabídce tohoto města. Byla založena roku 1876 a na současné místo přenesena roku 1895. Také její skleníky procházejí v posledních letech rekonstrukcí. Její první etapa byla ukončena v srpnu 1998 a pětice moderních skleníků od té doby vítá návštěvníky. Jednotlivé kolekce jsou členěny regionálně: zahrnují flóru jednotlivých kontinentů - Ameriky, Afriky, Austrálie, Starého i Nového světa. Liberecká botanická zahrada je známá svou kolekcí masožravých rostlin a orchidejí. Ta však bude v plné kráse zpřístupněna až po druhé etapě rekonstrukce skleníků na jaře roku 1999.
V závěru roku bude zahrada otevřena denně, včetně svátků, od 8 do 16 hodin, na Nový rok od 10 do 16 hodin.
Brno: palmy skoro v centru města
Brno má své tropy nedaleko centra, v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Botanická zahrada byla mezi ulicemi Veveří, Kotlářská a Kounicova založena roku 1922. Již roku 1925 vykvetla v jednom z prvních provizorních skleníků viktorie královská, obrovský leknín původem z jihoamerických pralesů. Kolekce rostlin se nalézají na volné ploše 1,5 hektaru a na 1200 metrech čtverečních plochy v komplexu pěti skleníků, z nichž střední je dominantní a určený pro největší pěstované rostliny - palmy. Současná podoba skleníků je výsledkem jejich zásadní rekonstrukce a modernizace v letech 1995-1996, otevřeny byly 27. února 1997. K jejich zasklení bylo použito speciálního dvouvrstvého polyakrylátu.
Skleníky této botanické zahrady jsou otevřeny během celého roku každý den mimo státem uznané svátky od 9 do 15 hodin. Ve všední dny je vstup přes vrátnici přírodovědecké fakulty, během víkendů brankou z ulice Veveří. Na přelomu roku budou skleníky přístupné jen 29. a 30. prosince od 9 do 12 hodin, ve dnech 24.-27.12. a 31.12.-1.1.1999 budou uzavřeny.
Olomouc: Flora občas, skleníky pořád
Do Olomouce vedou kroky ctitelů krásných květin a zahrad především v době, kdy je tam pořádána - na volných plochách i v pavilonech výstaviště - známá výstava Flora. V čase mezi výstavami "přežívá" část exponátů na venkovních stanovištích v rozlehlých sadech a parcích nedaleko centra Olomouce. Atraktivní exotická květena je však celoročně k vidění především ve sklenících. Pověstný je především palmový skleník a tradiční divácky vděčnou nabídku exotických rostlin nabízejí i další skleníky na okraji Smetanových sadů.
Palmový skleník byl postaven v letech 1927 až 1930 a je svými rozměry (délka 72,5 metru, šířka 20, výška 12 metrů) největší svého druhu u nás. Na ploše 1500 metrů čtverečních je více než 200 palem a dalších subtropických i tropických druhů. Jsou mezi nimi i druhy, které mají právě k vánoční době jistý vztah: fíkovník a datlovník.
Skleníky budou v závěru roku podle posledních informací otevřeny o sobotách a nedělích od 9 do 16 hodin, o případném zpřístupnění během dalších svátečních dnů je možné se informovat telefonicky (068/414021).
Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

Očima šotouše: vyberte nejkrásnější fotografii Karkulky nebo Rosničky

3. května 2024  14:33

Dubnové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše pro všechny milovníky železnice jsme tentokrát...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....