Boston, to je napůl Amerika, napůl Evropa. Vydejte se Cestou svobody

aktualizováno 
Boston je jedno z nejsympatičtějších měst USA. Novogotické kostely zde stojí před ocelovými mrakodrapy, za nimi čtvrti s domy z červených cihel - opticky tedy jasná Amerika, ale zároveň vlastně Evropa. Boston je největším městem Nové Anglie, kolébky Spojených států. Zde se začala psát historie americké svobody.

Nejdůležitější budovou je Old State House nejen coby sídlo koloniální vlády, ale i jako dějiště Bostonského masakru. Z východního balkonu tu plukovník Thomas Crafts přečetl nadšeným Bostoňanům text Deklarace nezávislosti. | foto: Petr Sudik, Patricie Sudikpro iDNES.cz

Boston není jen městem spojeným se svobodou a zrozením Spojených států, to město je i střediskem vzdělání. V univerzitách Harvard, Cambridge nebo Yale se odjakživa ze studentů formovali individualisté s otevřeným pohledem na svět a nezávislým myšlením. A právě ta svérázná, houževnatá povaha kdysi umožnila prvním osadníkům přežít uprostřed nemilosrdné divočiny v prvních nezávislých osadách.

Málokde je soudržnost obyvatel tak hmatatelná jako právě v novoanglických městečkách. Na každoročních obecních schůzích se dodnes společně rozhoduje, co se zaplatí z hlavní daně. Stejně jako za časů prvních osadníků, kteří tuto formu přímé demokracie zavedli.

A jak dokazuje svérázné motto státu New Hampshire „Žij svobodně, nebo zemři”, svobodná duše Novoangličanů je dodnes přítomná. Kde jinde měla americká revoluce začít, když ne v Bostonu? A kam jinam se tedy vydat za historií svobody Ameriky, jakou ji známe dnes?

Bostonská Cesta svobody má čtyři kilometry a vede po stopách bostonských patriotů. Celkem sedmnáct historických míst spojuje na zemi tenká červená linie, po které se teď vydáváme, 250 let nazpět do nejdůležitější epochy Spojených států: boje o nezávislost.

Fotogalerie

Legendární Cestu svobody začínáme v Boston Common - nejstarším veřejném parku (vznikl roku 1634), který kdysi fungoval jako polní tábor Britů. Odsud je to jen pár kroků k budově nové vlády: Massachusetts State House. Červená linka nás vede dál k Old South Meeting House - pěknému kostelu z rudých cihel, kde bylo organizováno Bostonské pití čaje. Šlo o protest amerických kolonistů proti britskému impériu, při kterém bylo 16. prosince 1773 v tamním přístavu vysypáno do moře na 350 beden čaje, jenž připutoval z Anglie.

Nejdůležitější stavbou na cestě za nezávislostí je však budova Old State House, kde došlo k Bostonskému masakru, při kterém tu Britové zastřelili pět amerických povstalců. Poté tu z balkonu plukovník Thomas Crafts přečetl Deklaraci nezávislosti.

Od Faneuil Hall, kde se během revoluce setkávali Synové svobody kolem Samuela Adamse, pak dále pokračujeme do italské čtvrti North End, kde leží kostel Old North Church. Z jeho věže si kolonisté pomocí luceren signalizovali postup anglických vojsk.

Historie Bostonu

 • Svoboda, rovnoprávnost a právo na sebeurčení, to jsou hlavní body Deklarace nezávislosti. Ještě dlouho před její ratifikací to byla hospodářská a náboženská svoboda, která přiměla statisíce Evropanů opustit rodný kontinent a vydat se na nebezpečnou plavbu přes Atlantik.
 • Po válce s Francií o vliv v Novém světě byla britská pokladna prázdná - naplnit ji měly právě kolonie. Ta v Jamestownu však už měla 150 let a z hrstky dřevěných srubů se stalo 13 prosperujících kolonií, které žádaly více svobody, ne méně. Především v Bostonu se z kolonistů stali praví Novoangličané - svéhlaví a s touhou po svobodě. Anglie navíc všechna nařízení schvalovala přes hlavy kolonistů. Místo poslušnosti tak dosáhla jejich sjednocení a vyhlášení daňového bojkotu.„Žádné zdanění bez zastoupení,” zněla parole povstalců kolem právníka Samuela Adamse a jeho spolku Synů svobody.
 • Poté, co Anglie vyslala čtyři tisíce vojáků, situace eskalovala 5. března 1770 tzv. Bostonským masakrem. Symbolem odporu bylo i tzv. Bostonské pití čaje, kdy povstalci 16. prosince 1773 naházeli kompletní náklad čaje do moře. Anglie reagovala uzavřením přístavu a zbavením kolonie Massachusetts samosprávy.
 • Na podzim roku 1774 rozhodl 1. Kontinentální kongres ve Philadelphii pod vedením George Washingtona o založení vlastní armády. Zároveň anglickému králi vyslal petici jako poslední pokus vyřešit vše po dobrém. „Kolonisté musí vyhrát, nebo se podřídit,“ zněla odpověď Jiřího III.
 • 2. kongres pod vedením T. Jeffersona a B. Franklina už šel ruku v ruce s bojem. Válka začala v dubnu 1775 bitvou u Concordu a Lexingtonu; poté u Bostonu a Philadelphie. V červenci se před Manhattanem zformovalo na 400 britských lodí: třicet tisíc vojáků proti osmnácti tisícům patriotů - vojska složeného z obyčejných mužů.
 • Partizánský způsob boje v lesích a touha po svobodě nakonec rozhodly: 4. července 1776 došlo k podepsání Deklarace nezávislosti a založení konfederace 13 kolonií.

Jezdecká socha hned naproti budovy zpodobňuje stříbrotepce Paula Revera,  národního hrdinu, který 18. dubna 1775 noční jízdou na koni varoval povstalce v 32 kilometrů vzdáleném Lexingtonu před postupem Angličanů. Jeho dům číslo 19 na náměstí North Square z roku 1680 je nejstarším domem v Bostonu.

Pak už se dostáváme na protější břeh řeky Charles River k jedné z prvních lodí amerického námořnictva, dřevěné třístěžňové fregatě USS Constitution. Naše procházka Cestou svobody končí u pomníku na Bunker Hill, kde došlo ke krvavé bitvě v červnu 1775. Ta byla jakýmsi prvním krůčkem k vítěznému triumfu a vzniku nového národa: Američanů. Národa, který svou odhodlaností potvrdil výrok bostonského rodáka, spolutvůrce a signatáře deklarace Benjamina Franklina, že „ten, kdo se vzdá svobody ve prospěch jistoty, nakonec ztratí obojí.“

Americký svátek svobody

Nejdůležitější dokument země, Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických, si Američané každoročně připomínají 4. července v Den nezávislosti. Hlavní autor a signatář Thomas Jefferson v ní sepsal text datující nejen zrod Spojených států, ale i demokracie, na níž je postavena celá západní společnost. Text vlastně dodnes neztratil nic ze své aktuálnosti:

„Považujeme za samozřejmé, že všichni lidé byli stejně stvořeni a jsou si rovni. Každý člověk byl stvořitelem vybaven nezcizitelnými právy: právem na život, svobodu a budování osobního štěstí. K zajištění těchto práv si každý národ ustanovuje vládu odvozující svou moc výhradně ze souhlasu těch, kterým vládne. Pakliže začne být daná vláda těmto cílům překážkou, má lid nejen právo, ale i povinnost vládu vyměnit za novou jednající podle zásad a pravomocí pozměněných tak, jak lid pro zajištění svých potřeb a práv uzná za vhodné.“

Barevná kolébka Ameriky

Pro návštěvu amerického severovýchodu je nejlepším obdobím podzim, ideálně už během takzvaného indiánského léta. V tu dobu se totiž pod pomněnkově modrou oblohou zbarví nekonečné lesy amerického východu do odstínů, které v Evropě nespatříte. Zážitkem je pak pětapadesát kilometrů dlouhá silnice Kancamagus v pohoří White Mountains ve státě New Hampshire, která je v tu dobu nejkouzelnější trasou Nové Anglie.

S každým kilometrem na sever nabývá úžasný ohňostroj barev na intenzitě. Fall foliage neboli Podzimní listí, což je americké „politicky korektní“ označení indiánského léta, mění každou obyčejnou silnici v nevšední podívanou.

New Hampshire je stát hlubokých lesů, průzračných řek a romantických jezer.

New Hampshire je stát hlubokých lesů, průzračných řek a romantických jezer.

Miliardy listů jsou na pár magických dnů proměněny v dokonalý kaleidoskop barev: od zářivě žluté přes meruňkovou po lososovou až po karmínovou a temně rudou. Úžasná orgie barev nás doprovází celou cestu a výhledy nás opakovaně nutí zastavovat na vyhlídkových bodech.

Jedním z nich je také C.L.Graham Wangan Overlook, kde máme pocit, že nás někdo vtáhl do impresionistického obrazu. Pokaždé, když jsme přesvědčení, že lepší to už být nemůže, vytáhne příroda z kapsy ještě geniálnější panorama a přidá k němu dalšího půl tuctu barevných odstínů. Při tomto pohledu nemá podzimní blues nejmenší šanci.

Může se hodit...

 • Freedom Trail, neboli Cestu svobody, lze díky dobrému značení projít individuálně bez průvodce. Druhou možností jsou organizované procházky denně mezi 10.30 a 16.00 hodinou.
 • Vstupné:
  dospělí: 12 dolarů (asi 274 korun)
  senioři (od 60let) a studenti: 10 dolarů (asi 228 korun)
  děti (6 - 12let): 6,50 dolaru ( cca 148 korun)
 • Bližší informace najdete na webových stránkách cesty The Freedom Trail.
 • Jednotlivé zastávky:
  1. Boston Common: trasa začíná v nejstarším veřejném parku USA
  2. Massachusetts State House: sídlo guvernéra státu Massachusetts
  3. Park Street Church: kostel z roku 1809
  4. Granary Burying Ground: nejstarší bostonský hřbitov, kde je pohřben John Hancock, Samuel Adams a všech pět obětí bostonského masakru.
  5. King´s Chapel: unitariánský kostel se zajímavým interiérem
  6. King´s Chapel Burying Ground: hřbitov, kde je pohřbeno několik pasažérů z lodě Mayflower.
  7. Socha Benjamina Franklina.
  8. Old Corner Bookstore: knihkupectví v jednom z nejstarších domů Bostonu z roku 1718
  9. Old South Meeting House: kostel, kde bylo organizováno Bostonské pití čaje (Boston Tea Party).
  10. Old State House: sídlo koloniální vlády, kde došlo k bostonskému masakru a poté tu byla plukovníkem Thomasem Craftsem z východního balkónu jásajícímu davu přečtena Deklarace nezávislosti.
  11. Místo bostonského masakru 5. března 1770.
  12. Faneuil Hall&Quincy Market: zde se během revoluce setkávali Synové svobody v čele se Samuelem Adamsem. Dnes tu v nákupním komplexu Quincy Market najdete kulinářskou kuchyni s pochoutkami z celého světa.
  13. Dům Paula Reverse: domov klíčové postavy americké revoluce a nejstarší dům Bostonu.
  14. Kostel Old North Church: kostel, odkud si kolonisté signalizovali postup anglických vojsk.
  15. Copp´s Hill Burying Ground: hřbitov
  16. USS Constitution&Museum: dřevěná třístěžňová fregata je v aktivní službě od roku 1797 a je nejdéle sloužící americkou válečnou lodí.
  17. Bunker Hill Monument: pomník upomínající na bitvu během obléhání Bostonu v červnu 1775.
Červená linie čtyřikilometrového Freedom Trailu neboli Cesty svobody spojuje...

Červená linie čtyřikilometrového Freedom Trail.

Boston, USA

Boston, USA

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Horší než v Benátkách. Nádherný Lucern trápí obrovský nával turistů z Asie

Zimní večery jsou perfekní dobou, pokud chcete mít symbol Lucernu -...

Když se Švýcara zeptáte, jaké je nejhezčí město jeho vlasti, pravděpodobně Vám odpoví: „Lucern“. Na přísně katolickém...

Další z rubriky

OBRAZEM: Když oheň ničí historii. V plamenech skončily paláce i divadla

Oheň zničil Alexandrijskou knihovnu, největší a nejslavnější knihovnu...

V pondělí poničil velký požár slavnou pařížskou katedrálu Notre-Dame. Ta bohužel není jediným skvostem, na kterém oheň...

V Iráku byl každý přátelský a pohostinný, říká netradiční cestovatel

Tádžikistán

Navštívil víc než sto zemí a vyhledává především takové destinace, kam se turisté moc nehrnou. Christian Lindgren je...

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

Najdete na iDNES.cz