Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. | foto: Profimedia.cz

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

  • 374
Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie nestíhá řešit menší zločiny.

Před hlavním nádražím Centraal, pomyslnou branou do Amsterdamu, bývá v noci rušno. Potkávají se tady pozdní cestující a pouliční umělci, prodejci drog a zástupy turistů. Mezi nimi je snadné se ztratit. Proto se tu daří drobné kriminalitě znuděných adolescentů, ale i mnohem závažnějším násilným zločinům.

Policisté mají plné ruce práce. Když jde o menší přestupky, jako je rušení nočního klidu, často jen postávají decentně stranou. „Každou noc se tady valí ukřičené zástupy kolem našich oken, nedá se spát a těch odpadků, co kolem zůstane,“ stěžuje si Elp Ipingová, která bydlí v centru osmisettisícové nizozemské metropole.

Nová studie, kterou zveřejnil městský ombudsman Arre Zuurmond, označuje situaci za kritickou. „Amsterdam se stává v noci skutečně městskou džunglí,“ řekl Zuurmond deníku Trouw.

Zločinnost roste. Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. „Příjmy ze zločinu jsou na vzestupu, v ulicích není žádná autorita a policie situaci absolutně nezvládá,“ říká amsterdamský ombudsman.

Močí na policejní auta

To je znepokojivá zpráva pro Nizozemce, stejně jako pro davy turistů, kteří přijíždějí: ročně zavítá do Amsterdamu 18 milionů návštěvníků, tedy o něco více, než činí počet obyvatel Nizozemska. Mnohým z nich noční výtržnosti nevadí, či se dokonce sami stávají jejich součástí.

Arre Zuurmond se obává, že od drobného narušení pořádku vede přímá cesta k závažnější kriminalitě. Proto chce volit „newyorskou cestu“ nulové tolerance.

Mluví z osobní zkušenosti. Strávil v ulicích nočního Amsterdamu dva týdny, aby sledoval situaci. Výsledek ho nepotěšil. „Jen za jedinou noc jsme napočítali 900 trestných činů,“ vypočítává. A přidává jeden svůj noční poznatek: „Můžete dokonce beztrestně močit na policejní auto, řidiče to nechá v klidu,“ uvedl Zuurmond.

Apeluje na politiky, aby se situací zabývali. Femke Halsemaová, nová amsterdamská starostka ze strany Zelených, ujišťuje, že problém stojí v její agendě na předním místě. Připouští, že od drobných zločinů vede přímá cesta k násilí.

Přísně na drogy

Už dříve úřady nasadily přísnější kurz. Vyšší jsou pokuty za porušování veřejného pořádku. Přísnější pravidla omezila podnikání ve „hříšné čtvrti“ Red Light District. Zakázala třeba organizované prohlídky skupin větších než 20 lidí, akce musí skončit do jedenácti večer. Zakázáno je také pokřikování, užívání drog či alkoholu.

Amsterdam se také snaží následovat ostatní nizozemská města a omezuje kdysi volný prodej marihuany. Tradiční otevřenost se podle Holanďanů v případě drog neosvědčila. Zatáhli proto za brzdu a snaží se jejich prodej i konzumaci omezovat. Amsterdam mimo jiné snížil počet „coffee shopů“, zejména v okolí škol.

Nic z toho ale zatím zjevně nepomáhá. „Na ulici se v noci prodávají drogy, městem jezdí dva tisíce nelegálních taxíků, všude vidíte drogy a krádeže a žádnou akci policie,“ popisuje Zuurmond.