Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Pracovníci zavřeného e-shopu levneelektro.cz stále nedostali výplaty

  9:28aktualizováno  9:28
Bývalí zaměstnanci zavřeného e-shopu levneelektro.cz, který je podezřelý z rozsáhlých daňových podvodů, stále nedostali své výplaty. Situaci komplikují výměny insolvenčních správců.

Petr Václav starší je majitelem společnosti Elektra PV, která provozuje internetový obchod levneelektro.cz. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nikdo neodejde bez peněz. Všem zaměstnancům zajistíme výplaty. To v červnu deklaroval Petr Václav starší, když kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků majetek a účty jeho firmy Elektra PV zablokovala finanční správa. Českobudějovická společnost provozovala do té doby jeden z nejoblíbenějších e-shopů v Česku levneelektro.cz.

Po téměř půl roce jsou však zaměstnanci naštvaní. Nemají výplaty ani odstupné. A nevědí, co mají dělat. Firma jim nebyla schopná dát výplatní pásky ani jiné potřebné podklady.

Kauza levneelektro.cz

Nejoblíbenější český e-shop roku 2015 v druhé polovině letošního června pozastavil činnost. Finanční správa zablokovala veškeré účty. Důvodem byly neodvedené platby za DPH. To firmu s obratem 1,3 miliardy korun okamžitě paralyzovalo. Společnost podle policie získávala zboží z jiných zemí EU a účelovými převody přes několik firem různě manipulovala s DPH. Takto měl e-shop připravit stát o 42 milionů korun. Zboží se údajně nakupovalo v Polsku. Firmy uprostřed řetězce, přes něž se zboží přeprodávalo, neodvedly DPH, přičemž prodejce elektroniky uplatnil odpočet. Obviněn byl Petr Václav mladší a další zástupce firmy - nikoli však jeho otec. Od srpna je společnost Elektra PV v insolvenci.

Podle jednatele firmy je problém v tom, že finanční správa odstřihla společnost od serverů, které jsou pro výpočet mezd nezbytné.

„Naší prioritou je, aby mzdy byly vypracovány a stát se s našimi zaměstnanci vyrovnal. Finanční úřad jsme na to několikrát upozorňovali. Bojujeme za to. V žádném případě to není tak, že bychom zaměstnancům nechtěli dát výplatní pásky. Servery byly bez varovaní finanční správou vypnuty v okamžiku, kdy docházelo ke zpracování mezd za červenec,“ vysvětlil jednatel Elektry PV Petr Václav starší.

MF DNES hovořila s celou řadou bývalých zaměstnanců - a všichni se shodují na tom, že problém jim způsobilo to, že od firmy nedostali výpověď pro nadbytečnost.

Místo toho několik měsíců čekali v naději, že se něco stane. Nestalo. A tak v září podali výpověď podle paragrafu 56, protože jim zaměstnavatel nezaplatil mzdy.

Díky tomu mají nárok dostat od úřadu práce chybějící výplaty a dvě další jako náhradu odstupného. Maximálně však do výše 39 900 korun. Se zbytkem se musí přihlásit do insolvenčního řízení.

„Konec přišel z minuty na minutu. Prostě nám řekli, že máme všeho nechat a jít domů. Čekali jsme na výpověď, ale tu jsme nedostali. Do konce září jsme byli doma a pak dali výpověď. Poslední výplatu jsme dostali za červen. Za červenec už ji nemáme, protože k jejich vyplacení nemá úřad práce podklady,“ popsala jedna z bývalých zaměstnankyň, jejíž jméno redakce zná.

Jednatel: Chtěl jsem firmu zachránit

Situace se týká desítek bývalých zaměstnanců, kteří pro e-shop pracovali na dobu neurčitou. „Kdyby nám dali výpovědi, měli bychom všechno, na co máme nárok. Je by to nic nestálo,“ zlobí se další z pracovníků.

Tito zaměstnanci ovšem mají reálnou šanci, že svoje mzdy uvidí. Protože měli partnery či rodinu, kteří je podrželi. Ovšem ti, co potřebovali peníze třeba na splácení hypotéky, museli sami okamžitě podat výpověď a hledat si novou práci. A nedostali nic.

„Ptala jsem se hned, když nám pan jednatel oznámil, že je konec, zda dostaneme výpovědi. On řekl ne. Bez zdůvodnění,“ uvedla zklamaně další ze zaměstnankyň.

Jednatel firmy Petr Václav starší rozhodnutí nechce komentovat ani nyní. Tvrdí, že se snažil firmu ještě zachránit, k čemuž by zaměstnance potřeboval.

„Do této složité pracovněprávní stránky se teď nemohu pouštět. Je to komplikovaná věc, bylo zde pro naše zaměstnance i firmu několik variant, včetně pokračování v podnikání, pokud bychom danou záležitost dokázali s finančním úřadem vyřešit, což se bohužel nepodařilo,“ řekl Petr Václav starší.

Už třetí insolvenční správkyně

Úřad práce je s většinou zaměstnanců v kontaktu a řeší jejich situaci.

„Na základě žádosti zaměstnanců již byly uspokojeny jejich dlužné mzdové nároky za červenec v požadované výši, které zaměstnavatel ještě potvrdil. Některým pak byly na základě jejich žádosti přiznány dlužné mzdové nároky i za další měsíce ve výši minimální mzdy, protože za měsíc srpen a následující měsíce zaměstnavatel dlužné mzdové nároky nepotvrdil,“ popsal ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.

Úřad práce se několikrát snažil potřebné podklady k doložení dlužných mzdových nároků získat - od firmy i od insolvenčního správce. Zatím bezúspěšně. „Stále očekáváme, že budou mzdové nároky zaměstnanců potvrzeny a úřad práce je bude moci vyplatit,“ dodal Loukota.

Generální finanční ředitelství se k věci nemůže vyjadřovat, protože je vázané mlčenlivostí. Z dokumentů z insolvenčního řízení je patrné, že se ředitelství snažilo s insolvenčním správcem domluvit spuštění serverů, což bylo dohodnuto na 23. listopadu.

Jenže správce byl následně odvolán. Nyní byla jmenována již v pořadí třetí správkyně - Daniela Urbanová z Prahy. Ta MF DNES řekla, že pro ni otázka platů zaměstnanců bude naprostou prioritou.

„Veškeré naše nejbližší kroky by měly vést k tomu, aby mzdy byly vyplaceny, případně aby byly vystaveny doklady o jejich výši k následnému vyplacení náhrad u úřadu práce,“ deklarovala nově jmenovaná insolvenční správkyně Daniela Urbanová. „Věřím, že tato záležitost bude v nejbližších dnech s konečnou platností dořešena,“ zdůraznila.

Autor:
  • Nejčtenější

Při honičce ve Strakonicích se střílelo, policistům ujížděl bývalý kolega

Divoký a nebezpečný zásah za sebou mají strážníci a policisté ve Strakonicích. V noci na pátek honili řidiče, který...

U Budějovic otevřou dalších deset kilometrů D3, stále chybí úsek u Tábora

Pro řidiče to bude předvánoční dárek, 10. prosince se otevře další úsek dálnice D3 na Českobudějovicku. Nově auta...

Majitel chodil s dogou na vodítku bez náhubku, zvíře pokousalo dvě ženy

Dvě ženy zranila argentinská doga bez náhubku, kterou majitel vedl na vodítku. První případ se stal v Českých...

S předstihem se otevřel nový desetikilometrový úsek dálnice u Budějovic

Řidiči od dopoledne jezdí po novém úseku dálnice D3 na Českobudějovicku. S předstihem několika měsíců se otevřela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kožešinový farmář žádá odškodné sto milionů, víc než je v balíku pro všechny

S únorovým zrušením kožešinového chovu se muselo potýkat devět podnikatelů. Patří k nim i David Vojtíšek z Velkého...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Majitel chodil s dogou na vodítku bez náhubku, zvíře pokousalo dvě ženy

Dvě ženy zranila argentinská doga bez náhubku, kterou majitel vedl na vodítku. První případ se stal v Českých...

Mladý brusič vyrazil na stáž do Číny, aby trénoval práci s křišťálem

Pět studentů SOŠ a SOU v Třeboni bylo čtyři týdny na studijním pobytu v Číně, kde se zdokonalovali v broušení křišťálu....

Kvůli víře vyslýchali i její dceru. Za svobodu bude vděčná do konce života

Helenu Faberovou zavedl osud z Prahy na jih Čech. Od mládí měla potíže kvůli své víře. Té se ale nikdy nevzdala. Po...

S předstihem se otevřel nový desetikilometrový úsek dálnice u Budějovic

Řidiči od dopoledne jezdí po novém úseku dálnice D3 na Českobudějovicku. S předstihem několika měsíců se otevřela...

Najdete na iDNES.cz