Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Jihočeské záchranáře už zaměstnává britská mutace, lidé se rychle zhorší

  12:01
Každý čtvrtý až pátý Jihočech, ke kterému přijíždí sanitka, má koronavirus. Záchranáři zatím nemusí vozit pacienty do nemocnic v jiných krajích i přes to, že počet nakažených v některých okresech poslední dny výrazně roste.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Loni se jihočeští záchranáři setkávali s tím, že je lidé s diagnózou covidu-19 někdy volali ze strachu i v případech, kdy nebyl odvoz do nemocnice nutný. Nyní se zdravotní stav lidí s koronavirem opravdu horší.

„Před 14 dny byl covid pozitivní každý osmý pacient, kterého jsme převáželi, dnes už je to každý čtvrtý až pátý. Vozíme do nemocnic zhruba 200 pozitivních lidí týdně,“ říká ředitel jihočeské zdravotnické záchranné služby (ZZS) Marek Slabý.

Podle Slabého je důvodem i agresivnější britská mutace, která se v Jihočeském kraji objevuje čím dál častěji. 

„Zřejmě kvůli ní je to zhoršení velice rychlé, zvlášť u mladších ročníků. Člověk vypadá, že mu bude stačit být doma a brát běžné léky, a za 24 hodin má těžký průběh zápalu plic, i když den předtím měl ještě mírný. Vozíme je s bolestmi na hrudi, dušností a podobně,“ srovnává Slabý.

Šéf záchranky připouští, že situace není komfortní, ale zatím počty nemocných nejsou tak vysoké, aby ZZS musela řešit hromadné transporty pacientů mezi kraji. „Setkáváme se s těžkými případy, ale když to srovnám třeba s Karlovými Vary, je to ještě relativně dobré,“ míní.

To se ale může během pár dní změnit. „Plzeňský kraj i Vysočina červenají, lze předpokládat, že se to sem přesune. Nebo budeme mít obrovské štěstí a tím, že je náš kraj řídce osídlený, k tomu nedojde. Ale na to bych nespoléhal. Obávám se, že to postihne i jižní Čechy, a pak budeme mít velký problém my i nemocnice,“ naznačuje Slabý.

Pomohlo očkování záchranářů

V současnosti ZZS převáží pacienty s covidem kvůli nedostatku lůžek jen mezi jihočeskými nemocnicemi. Problém ale může nastat v momentě, kdyby ještě víc narůstal počet pacientů vyžadujících intenzivní péči.

„Jsme limitovaní technickým vybavením těchto lůžek a personálem. Co se týká těch normálních, máme slušnou rezervu, ale ARO a JIP je sektor, který má své limity a nejde je navyšovat v desítkách a stovkách na úrovni kraje. Máme ale konkrétní kroky, plány,“ potvrzuje hejtman Martin Kuba.

Na ZZS pracuje zhruba 680 zdravotníků. Loni se nákaza nevyhýbala ani jim. „Největší krizi jsme měli, když nám onemocněl celý dispečink. A jsou období, kdy máme v karanténě velkou část lidí z určitého okresu. Zatím se nám to ale podařilo vždycky nějakým způsobem zvládnout,“ hodnotí šéf Slabý.

Počet covid pozitivních záchranářů se výrazně snížil díky očkování. Přesto musí zdravotníci dodržovat maximální hygienická opatření. Prodlužuje se tak reakční doba výjezdu. Za normální situace vyjíždí sanitka k případu v optimální době dvou minut, teď se čas prodlužuje na zhruba pět minut. Po návratu na základnu pak zabere dalších 30 minut až hodinu dekontaminace vozidel ZZS.

„Když dispečink nabírá výzvu, stanovuje riziko nákazy koronavirem v místě. Jestliže víme, že jedeme ke covid pozitivnímu pacientovi, který se zhoršil, vyjíždí záchranáři samozřejmě oblečení do ochranného obleku a dalších věcí,“ popisuje Slabý.

Druhou skupinu tvoří pacienti, u nichž je riziko, že mají koronavirus, velké, ale sami si to neuvědomují. 

„Tam je ochrana trochu menší, nicméně rukavice, štít, respirátor si musí záchranáři obléct. Do poslední skupiny patří výjezdy, kdy to na covid nevypadá, ale ochranné pomůcky musí mít stejné,“ doplňuje Slabý.

Náklady rostou

Nutnost vybavení ochrannými prostředky je velkým finančním zásahem do rozpočtu ZZS. „Jsou to statisícové až milionové položky a náhrady od pojišťoven to nemůžou v žádném případě dohnat,“ upozorňuje Marek Slabý.

„Byla by pro nás velká pomoc, kdybychom mohli vyčíslit, kolik jsme dali za ochranné prostředky, personální náklady na činnost odběrových mobilních týmů, dekontaminačních týmů a podobně a stát to dorovnal z rozpočtu. Pokud to nehradí stát, musí to platit kraj z provozního příspěvku a ten má nejen ZZS, ale i školy a další. Jeho možnosti nejsou nekonečné,“ ví Slabý.

Jihočeský kraj v letošním roce schválil provozní příspěvek pro ZZS ve výši 470 milionů korun, což je nárůst o 32 milionů oproti loňskému roku. 

„Kraj ještě podporuje ZZS investičním příspěvkem, který byl na rok 2021 schválený ve výši 46,9 milionu a je určený především na obnovu sanitních vozů. Tato částka zahrnuje investiční prostředky 33 milionů, které nebylo možno vyčerpat v roce 2020 a byly převedeny do letošního rozpočtu,“ doplňuje Milan Rybák z odboru zdravotnictví Jihočeského kraje.

  • Nejčtenější

V roce 2004 odešel z bálu. Letos našli jeho ostatky v Orlické přehradě

Premium Byl to případ, který se léta řadil k jihočeským policejním pomníčkům. V prosinci 2004 se konal v Kostelci nad Vltavou...

Pátrání po sebevrahovi přineslo tři jiná těla, teď konečně našli i jeho

V březnu pátrali policejní potápěči v Orlické přehradě po sebevrahovi, který údajně skočil ze Žďákovského mostu. Pod...

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

Nejvýhodnější nabídku na protažení dálnice D3 k hranicím podal Metrostav

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo pět nabídek na stavbu dalšího úseku dálnice D3, tentokrát pro úsek Třebonín -...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po někdejší majitelce velké množírny zbylo 12 psů, zablešení žili ve výkalech

Dvanáct psů živořících v otřesných podmínkách zachránili zástupci Ligy na ochranu zvířat z Písku. Jejich majitelkou...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Jihočeské školy při plošném testování zachytily jen hrstku dětí s covidem

Velká očekávání, ale i obavy doprovázely návrat prvních žáků do škol. Masivní plošné testování dětí na covid v minulém...

Pátrání po sebevrahovi přineslo tři jiná těla, teď konečně našli i jeho

V březnu pátrali policejní potápěči v Orlické přehradě po sebevrahovi, který údajně skočil ze Žďákovského mostu. Pod...

Lhenice se po 25 letech zbavily skládky s jedy, sanace stála 63 milionů

Stovky barelů s nebezpečnými látkami a tisíce tun kontaminované zeminy zlikvidovali odborníci v bývalém skladovém...

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP - STRAKONICE (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...