Stavbu hal na místě historického dvora u Ševětína zmrazil odpor obyvatel

  9:35aktualizováno  9:35
Investor, který chce u Ševětína stavět haly na místě, kde od 17. století stál historicky významný dvůr Švamberk, ukončil projednávání svého záměru. Projekt tím ale podle všeho nekončí. V neděli se lidé sejdou v kulturním domě, kde jim společnost svůj plán představí. Část obyvatel okolních obcí s výstavbou nesouhlasí.

Barevné listy poletují po cestě, která lemuje rozlehlý dvůr Švamberk. Kromě torza střech tam stojí už jen obvodové zdi. Do jedné z nich se zakousl bagr, který je teď na konci všedního dne vypnutý. Demolice utichla.

To se ale nedá říct o diskusi místních nad projektem výrobních a skladovacích hal. Stačí přejet do víc než dva kilometry vzdáleného Ševětína a zmínit název areálu ze 17. století.

„Jasně že vím, o co jde. Ví o tom snad všichni,“ přikyvuje 78letý Miloslav Kaňourek. „Jestli chtějí za současné nezaměstnanosti nabrat dva tisíce lidí, tak nevím, jak to udělají. Budou to sezonní dělníci a cizinci, a to nebude dělat dobrotu. Navíc toho areálu je velká škoda,“ pronáší.

Právě obavy z dopravy a příchodu zaměstnanců, kteří by měli v halách pracovat, rezonují mezi místními nejvíc. To se však zdaleka netýká jen Ševětína. Záměr investora, jímž je společnost C.D.K.K. Investment, se nelíbí i lidem z okolních obcí.

Vůbec nejblíž areálu, kde se nyní historický dvůr bourá, je Neplachov. Ani tady není problém najít místní, kteří nad záměrem investora kroutí hlavou.

„Vadí mi devastace přírody, protože tam moc ráda chodím. Mrzí mě, že se to tam celé zničí. Další věc je, jak bude vypadat doprava. A také budou muset získat nové zaměstnance. Navíc se mi nelíbí postup Ševětína. Vedení vidí jen peníze a chová se bezohledně,“ líčí 59letá Jana Mizerová.

Právě v Ševětíně je poměrně těžké najít někoho, kdo záměr vyloženě podporuje, i přestože starostka Romana Hajská argumentuje finančním přínosem do pokladny městyse. „Mně to je jedno, stejně je to od nás daleko,“ mává rukou jedna z místních, která si nepřeje uvést jméno.

Na náměstí zatím lidé procházejí kolem úřední desky s novým dokumentem. Ten zjednodušeně vysvětluje, že je projekt stavby dvou obřích výrobních a skladových hal v lokalitě Švamberk zmrazený. Investor C.D.K.K. totiž po velké kritice veřejnosti požádal krajský úřad o ukončení projednávání záměru, a tím proces ukončil. Jeho žádost obdržel krajský úřad 23. října.

Fotogalerie

„Přišlo několik podnětů. Proto je potřeba je přezkoumat a poté podle toho naložit s tím, do jakého stupně EIA půjdeme (posuzování vlivů na životní prostředí, pozn. red.),“ uvedl bývalý budějovický radní a developer František Jelen, který zastupuje investora jako prokurista.

Podle vedoucí oddělení odboru životního prostředí krajského úřadu Marcely Jirkové se tím vše vrátilo do bodu nula. „Je to logický krok investora. Připomínek bylo od začátku zjišťovacího řízení tolik, že bychom museli stejně projekt poslat do řízení o vlivu stavby na životní prostředí EIA, jehož součástí je třeba veřejné projednávání,“ uvedla Jirková.

S uveřejněním záměru v polovině října se totiž strhla ve veřejnosti vlna odporu. S výstavbou hal nesouhlasí okolní obyvatelé i různé spolky. Na krajský úřad předali petici s více než tisícovkou podpisů shromážděných za pouhé dva dny. O projektu se totiž veřejnost dozvěděla na poslední chvíli.

„O stažení záměru víme, ale nevěříme, že se ho investor vzdá. Pracuje na něm už několik let a v průběhu nich oznámení o stavbě měnil a projekt přejmenovával,“ říká členka petičního výboru Pavla Figurová.

Kritikům vadí, že budoucí výrobní areál zabere dvacet hektarů kvalitní zemědělské půdy a v halách chce majitel zaměstnat až dva tisíce lidí. Ty bude muset najímat a dovážet, a s tím vznikne problém s jejich ubytováním. Navíc je zlobí, že průmyslový areál vznikne na místě historického zemědělského dvora Švamberk, který teď investor a majitel pozemků demoluje.

Desítky námitek poslal na krajský úřad také českobudějovický spolek Calla. Kromě porušení krajinného rázu a podcenění vlivů na přírodu a obyvatelstvo našlo v dokumentu oznámení i chyby procesní.

C.D.K.K. Investment vlastní realitní magnát Jaroslav Čadek

„Nelíbí se nám, že investor postupuje takzvanou salámovou metodou. Nejprve si opatří několik povolení, začne záměr realizovat a až pak je zahájen proces EIA,“ míní Jiří Řehounek z Cally.

Zelenou totiž dala projektu nejen ševětínská radnice, ale i příslušný českobudějovický stavební úřad, který povolil demolici dvora. Starostka Ševětína vysvětluje svůj postoj budoucím profitem pro městys. Očekává z něj velkou daňovou výtěžnost a poplatky za vyjmutí zemědělské půdy z fondu ochrany.

Vysvětlovat to míní na zítřejším veřejném projednávání v Ševětíně. Účastnit se ho má i investor, který záměr odprezentuje. Setkání začne v 17 hodin v kulturním domě.

Společnost C.D.K.K. Investment vlastní realitní magnát Jaroslav Čadek, který patří podle týdeníku Euro k nejbohatším Čechům. Spolupracuje s miliardářem Petrem Kellnerem. Vlastní například zámeček Hanspaulka v pražských Dejvicích, kde sídlí Institut Václava Klause.

Naproti tomu dvůr Švamberk ze 17. století, na jehož místě budou stát výrobní haly, Čadkova firma právě likviduje. Ministerstvo kultury ho totiž odmítlo vzít pod ochranu a zapsat na seznam památek.

  • Nejčtenější
Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Premium

Masakr v Rudolfově změnil underground. Dostal se i do majora Zemana

Před 45 lety se v hospodě Na Americe u Českých Budějovic odehrál policejní zákrok, který do té doby neměl v...

V Temelíně museli odpojit první blok. Kvůli chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání...

Premium

Kobra, nebuď blázen! Ondrášek o hranici mezi slušným životem a peklem

Vraťme se o deset let zpátky, do obyčejné garsonky na českobudějovickém sídlišti. Dvě postele, stůl, televize, sprchový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Auto jelo po D3 sedm kilometrů v protisměru. Dva vozy kvůli němu bouraly

Motoristy na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví ohrožovalo v pátek odpoledne vozidlo v protisměru. Podle...

V Budějovicích hoří bývalý kabaret, situaci hasičům komplikuje silný vítr

V Českých Budějovicích začal v neděli večer hořet bývalý kabaret v Průmyslové ulici. Kvůli silnému větru se požár...

Lesy ČR chtějí kácet u Boubínského pralesa. Požádaly o výjimku

Lesy České republiky podaly žádost o výjimku k plošnému kácení na území národní přírodní rezervace Boubínský prales...

Při srážce s autem zemřeli na jihu Čech od začátku týdne dva lidé

Dva lidské životy si vyžádaly nehody, při kterých na jihu Čech srazilo auto chodce. Jeden muž zemřel, když šel po...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz