Ředitelka českobudějovické školky končí, stěžovali si na ni rodiče

  8:59aktualizováno  8:59
Několik desítek lidí, kteří v petici kritizovali ředitelku Mateřské školy E. Pittera v Českých Budějovicích, uspělo. Ivana Klomfarová ke konci června ze školky odejde. Podle svých slov chce zklidnit situaci, která má vliv na všechny zaměstnance.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Paní ředitelka se rozhodla odstoupit. Myslím, že její rozhodnutí souviselo se spoustou věcí. Seznala, že není v komfortní situaci na to, aby mohla ve funkci dál pokračovat. Oznámila nám to minulý týden, kdy jsme měli společnou schůzku,“ potvrdil náměstek primátora pro školství Viktor Vojtko (STAN) za město, které je zřizovatelem školky.

„Je to i z osobních důvodů, ale tím hlavním jsou především zaměstnanci. Chci zklidnit situaci, aby mohli všichni ve školce v klidu pracovat. Tenhle stav nějakým způsobem ovlivňuje všechny,“ reagovala Ivana Klomfarová.

Budějovická radnice ve školce provedla kontroly, při nichž se potvrdila některá pochybení. Na ně upozorňovali nejen rodiče v petici, kterou podepsalo zhruba 70 lidí. Stěžovali si mimo jiné na porušování pracovní kázně a neplnění přímé pedagogické práce u dětí.

„Nějaká drobná pochybení tam byla. Nešlo o věci finančního rázu, spíše šlo o záležitosti, které se týkaly komunikace s rodiči, pedagogy a tak dále. To, na co si lidé stěžovali v petici, jsme prošetřili, ale víc bych k tomu v tuto chvíli neříkal. Z kontrol něco vzešlo, na stranu druhou nechci paní ředitelku hanit. Situace zkrátka vyeskalovala. Myslím, že tohle je řešení, které je pro všechny strany schůdné,“ doplnil Vojtko.

Informaci o odstoupení ředitelky nespokojení rodiče uvítali. „Paní ředitelka pochopila, že tam jsou nedostatky a snažila se je během posledních týdnů a měsíců napravit. To ale neznamená, že by to do budoucna fungovalo. Myslím, že za dané situace je to z její strany rozumný krok. Nezbývá než doufat, že si její nástupce povede lépe,“ řekl jeden z nich, který si nepřál uvést jméno.

Inspekce našla pochybení

Ve školce byla také Česká školní inspekce (ČŠI). Prošetřovala část stížnosti, která přišla na budějovický magistrát. Výsledek odtud zamířil na město a do školy v pondělí. Z pěti bodů stížnosti vyhodnotila inspekce tři jako důvodné.

„Potvrdil se nesprávný postup ředitelky při spolupráci se školským poradenským zařízením včetně komunikace s ním, dále ČŠI zjistila, že u ředitelky není vedena evidence přímé pedagogické činnosti (u všech ostatních pracovnic ano). Neplnění přímé pedagogické činnosti ředitelkou školy bylo jednou z příčin spojování tříd a kvůli tomu měly učitelky pracující s ředitelkou ve třídě vysoký počet přespočetných hodin,“ shrnul náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Dodal, že se potvrdily nedostatky v komunikaci ředitelky uvnitř školky (nedostačující předávání informací, neprofesionální a nevhodné jednání) i směrem k rodičům. „Tvrzení ohledně personálního zajištění provozu školy a omezení doplňkových aktivit byla vyhodnocena jako nedůvodná,“ doplnil.

Výsledek je pouze podkladem pro zřizovatele školy. Na něm jsou pak další kroky. Vzhledem k odchodu ředitelky ale nebude mít na její setrvání vliv. Město teď bude hledat její nástupkyni či nástupce.

„Vypíšeme konkurz pro nový školní rok. Paní ředitelka končí k 30. červnu. Když se to stihne, tak nový nástupce přijde od začátku srpna či září,“ dodal Vojtko.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Další z rubriky

Chceme turistům zpřístupnit cestu k Modrému sloupu, řekl Brabec na Šumavě

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec si v pátek...

Turisté se na Šumavě možná vrátí k oblíbenému Modrému sloupu. Prohlásil to během páteční návštěvy ministr životního...

Kůrovec maže jihočeským turistům cesty. Mizí stromy a s nimi i značky

Značkaři se do terénu ve velkém vydají na přelomu dubna a května. Jen na...

S kůrovcovou kalamitou se kromě lesníků potýkají na jihu Čech i turisté. Značky v lesích kvůli rozsáhlé těžbě často...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Najdete na iDNES.cz