Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Předpověď první vlnu podcenila, povodně odborníci vyhodnocovali několik let

  14:31
Půda už tak hodně nasycená vodou, mimořádné deště na velké ploše a opakování dvou silných srážkových epizod bezprostředně po sobě. Tato souhra okolností způsobila před 20 lety záplavy, které předčily i stoletou vodu. Jak velká voda Jihočeský kraj zasáhla, překvapilo i odborníky.

Stoupající hladina Malše v Českých Budějovicích podemlela při první vlně povodní nábřeží. | foto: Jaroslav Sýbek

Před dvaceti lety se krajem prohnaly dvě ničivé povodňové vlny.

„Vždy je to kombinace několika jevů. V první řadě už před první vlnou byla poměrně nadprůměrná nasycenost v krajině. Ne tak extrémní jako po povodni, ale dost velká, aby se i malé srážky projevily na řece,“ hodnotí hydroprognostik Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích (ČHMÚ).

Srážky byly rekordní co do plochy, tak i do objemu. „Abych uvedl příklad, když někde spadne 100 milimetrů, je to hodně, ale stává se to skoro každý rok při silné bouřce. Aby se to ale stalo na území větším, než jsou Novohradské hory, to je něco mimořádného,“ uvádí.

Povodně v roce 2002 na jihu Čech

Srážkové epizody se navíc opakovaly tak krátce po sobě, že v druhé vlně padala voda již do kompletně přesyceného povodí. Všechna odtékala a nikde se nemohla zachytit. Nádrže i koryta řek byly plné. Jako ochrana přestaly fungovat i přehrady, které jsou k těmto účelům určené.

„Jsou zpravidla navržené tak, že bez problémů zadrží menší povodeň. U střední pak zmenší kulminaci. To ale jen v případě, že je uvolněný záchytný prostor. Ten však byl naplněný po první vlně dešťů. Druhá vlna pak už mířila do téměř plných přehrad. Jejich efekt tedy úplně zmizel,“ připomíná Vlasák.

„Věděli jsme, že přijde povodeň, ale jak bude velká, nikdo nedovedl říci. Nechali jsme si vypracovat několik nezávislých studií. Vyhodnocování trvalo dokonce několik let. Můžeme tedy říci, že jsme udělali vše, co jsme mohli,“ uvádí mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Povodeň 2002

Kdyby podobná povodeň přišla dnes, určitě by byly podle jeho slov škody menší. Protipovodňová ochrana značně pokročila.

Důležité je v takových situacích i včasné varování. To ale závisí na tom, jak dobře dovedou odborníci s předstihem oznámit, kde a kolik srážek spadne.

„Když například zaprší na Šumavě nebo v Novohradských Horách, zbývají jen jednotky hodin, než se voda dostane na Budějovicko. Pokud bychom takovou povodeň chtěli předpovědět pro horní oblasti, potřebujeme mít dobrou předpověď srážek. Ty se ale dělají nejhůře,“ uvědomuje si Vlasák.

Povodně 2002

První vlnu správně neurčil ani model Aladin. To se pak odrazilo i na hydrologické prognóze. „V horních oblastech to bylo pro lidi skutečné překvapení,“ vzpomíná Vlasák.

Seriál MF DNES
Dvacet let od povodní

Jihočeská MF DNES připravila na týden od 8. do 13. srpna šestidílný seriál k výročí 20 let od ničivých povodní.

Postupně zveřejníme vzpomínky pamětníků, velký rozhovor s bývalým hejtmanem či pohledy odborníků, co se dnes změnilo a jak je Jihočeský kraj ochráněný před velkou vodou nyní.

Technika i znalosti se za 20 let výrazně zlepšily. Odborníci se tak domnívají, že by dnes situaci zvládli lépe.

„Hydrologie se také odvíjí od toho, kolik naměříme srážek a průtoků ve stanicích. Mnoho stanic ale tenkrát nefungovalo. Nešla například elektřina a přenos dat přes pevnou linku byl přerušený,“ doplňuje.

Nyní stanice používají bateriové zdroje. Data putují přes mobilní síť. Když povodeň vrcholila, hodně se mluvilo o tom, že byla malá informovanost. Nikdo neměl aplikace a internet nebyl zdaleka tak rozšířený. Navíc byl přetížený a mnohdy nefungoval. To se hodně zlepšilo.

„Kromě toho jsou i jiné zdroje, kterými vydáváme výstrahu. Kdo chce, může mu přijít SMS. Veřejnost i orgány tak mají mnohem snazší přístup k informacím. Až bych skoro řekl, že se to obrací do opačného stavu. Je jich tolik, že je někdy obtížné najít, co je pro daného člověka podstatné,“ uvažuje Vlasák.

Při povodních zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, které jsou na podobné události proškolené. Přesto musely v určitých situacích reagovat až za hranou svých možností.

„Při zpracování plánů jsme využili zkušenosti z povodní v roce 1997 na Moravě. Protipovodňová opatření se trénují pravidelně. Každá mimořádná událost nás ale posunuje ve vnímání lepších postupů. Stejně tak dvacet let od povodní znamená v oblasti vybavení záchranných složek velký posun,“ hodnotí situaci mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Jedním z hlavních úkolů ČHMÚ pak je zjistit, jaká je pravděpodobnost takovýchto ničivých povodní. To, že člověk podobnou pohromu zažije za svůj život dvakrát, je podle odborníků malá. Přesto to celkově není vyloučené. Historicky se takovéto jevy opakují.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Jihočeský kraj podepsal smlouvu s ČEZ o postavení modulárního reaktoru

Důležitým krokem k posílení energetické bezpečnosti a samostatnosti Česka začalo Fórum partnerských regionů Jihočeského...

Na auto bývalého ředitele šumavského parku spadl za jízdy suchý strom

Na auto bývalého ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka spadl na Šumavě za jízdy suchý strom. Mánek z nehody...

Psi uštvali na sídlišti zajíce a ohrožovali ženu, která je chtěla odehnat

Dva psi uštvali ve středu v noci na českobudějovickém sídlišti Vltava zajíce. Když se je kolemjdoucí žena snažila...

Mužem roku se stal Matěj Švec, sportovec, který relaxuje při malování

Baví ho fotbal, spoluzaložil posilovnu a relaxuje u abstraktní malby. Matěj Švec, vítěz soutěže Muž roku, si svou...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...