V jihočeských porodnicích přišlo loni na svět 6 802 dětí. Přibývá cvalíků

  9:22aktualizováno  9:22
Maminky si odnesly loni ze sedmi jihočeských porodnic celkem 6 802 dětí. Ve srovnání s rokem 2016 je to o 86 novorozenců víc. Nejmladší rodičce v českobudějovické nemocnici nebylo ani patnáct let, ale přibývá žen, které rodí před padesátkou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Barborka je ještě moc malá na to, aby jí rodiče líčili, jak překotně spěchala na svět. Holčička se narodila loni 18. srpna na nádvoří písecké nemocnice pod stoletou lípou. Místo porodníka své manželce asistoval tatínek dítěte.

I tento kuriózní spontánní porod zaznamenali písečtí lékaři, kteří se o maminku s dcerkou starali čtyři dny. Přitom právě písecké a táborské porodnici se v minulém roce podařilo přilákat meziročně nejvíc nových maminek. V Písku jich přibylo o 71, v Táboře o 75, a zdejší porodníci se tak poprvé po řadě let vyhoupli nad hranici tisíc narozených dětí.

Děti narozené v jihočeských porodnicích

České Budějovice
rok 2016 2 587
rok 2017 2 469
Tábor
rok 2016 942
rok 2017 1 017
Písek
rok 2016 906
rok 2017 977
Strakonice
rok 2016 726
rok 2017 750
Jindřichův Hradec
rok 2016 667
rok 2017 678
Český Krumlov
rok 2016 593
rok 2017 601
Prachatice
rok 2016 295
rok 2017 310
Celkem
rok 2016 6 716
rok 2017 6 802

„Nad tisíc porodů jsme se dostali poprvé od roku 2009. Ačkoli většinou citelně převažují chlapci nad děvčátky, tentokrát byl jejich počet téměř vyrovnaný, holčiček bylo 504 a kluků 513,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení táborské nemocnice Jiří Holub.

Sedm maminek si z táborské porodnice loni odvezlo dvojčata. V Jindřichově Hradci se narodila dvě miminka najednou devíti rodičkám, v Písku sedmnácti a v Českých Budějovicích rodili dvojčata sedmapadesátkrát.

Zatímco maminky se radují, že stejně staré děti si budou lépe rozumět a méně se prát, lékaři z vícečetných porodů nejásají. „Většinou jsou rizikové. Dvojčata přinášejí statisticky daleko víc komplikací než jedno dítě. Ve většině případů se dvojčata narodí předčasně a končí v inkubátoru s vysoce specializovanou péčí,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení budějovické nemocnice Petr Sák.

V největší jihočeské porodnici v krajském městě se tradičně rodí víc než třetina všech dětí v regionu. Loni se tu poprvé nadechlo 2 469 miminek, což je v průměru 205 novorozenců každý měsíc v roce. Přesto je budějovická porodnice na jihu Čech jediná, v níž se meziročně narodilo nepatrně méně dětí.

„Sice jsme nepřekonali rekord z roku 2016, kdy se u nás narodilo celkem 2 587 dětí, ale oproti letem předešlým je to stále nadprůměrné číslo,“ srovnává primář neonatologického oddělení budějovické nemocnice Milan Hanzl.

Navzdory trendu odsouvat mateřství do stále vyššího věku se stále mezi rodičkami najdou i školačky - nejmladší maminka v budějovické nemocnici byla mladší patnácti let. Průměrný věk rodících žen už ale přesáhl hranici třiceti let a nejstarší se pohybují okolo padesátky.

„Bohužel, každý rok se jedna dvě školačky najdou. Fakt je, že přibývá nejstarších rodiček ve věkové kategorii pětačtyřicet až padesát let. Není to optimální, protože starší rodičky nejsou v takové kondici jako dvacetileté. Vnáší do těhotenství řadu chorob, jako vysoký tlak, srdeční potíže či cukrovku,“ připomněl Sák.

Na jihočeských porodních sálech přibývá i cvalíků, čtyřkilových a těžších novorozenců. V Jindřichově Hradci vážil největší chlapec 4 650 gramů a děvče 4 560 gramů. A písečtí novorozenci pokořili pětikilovou hranici.

„Nejtěžší kluk vážil 5 250 gramů, nejtěžší holka rovných 5 000 gramů. Zároveň byli oba i největší, měřili shodně 56 centimetrů,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení písecké nemocnice Michal Turek.

Porodnice na jihu Čech hýčkají rodičky moderním zázemím i vybavením, možností alternativních porodů, nadstandardních pokojů i služeb. Běžně používají relaxační pomůcky a techniky, vítají účast tatínků i dalšího doprovodu, nejčastěji matky rodičky, kamarádky či duly.

„Snažíme se vyjít maminkám vstříc a přizpůsobit se jejich přáním. Ale některá nemůžeme splnit, třeba když si jedna chtěla přivést k porodu devítiletého syna. Někdy se divíme, co maminky napadne,“ podotkla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení strakonické nemocnice Miloslava Bláhová.

Nový pavilon v Krumlově

Největší proměna letos čeká českokrumlovskou porodnici. Na podzim se přestěhuje do nového pavilonu, který pro ni vyrůstá na zelené louce v nemocničním areálu.

„Naší devízou je téměř rodinné prostředí a individuální přístup k maminkám, což můžeme v nové porodnici s dostatkem místa ještě prohloubit. Bude mít pouze jednolůžkové pokoje a každý z nich originální. Maminky si budou moci dopředu vybrat, který chtějí se svým dítětem obývat,“ popsal ředitel krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Do Krumlova míří rodit především kvůli špičkovým porodním asistentkám víc než třetina přespolních žen - od Českých Budějovic až po Prahu.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz