Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Město bude krásné, ale mrtvé, kritizují podnikatelé proměnu centra Písku

  8:56
Ani několik veřejných projednání nepřesvědčilo odpůrce úprav centra Písku, kteří odmítají snížení počtu míst pro auta. S parkováním ve městě by měl pomoci i parkovací dům u pošty. Auta v centru dříve řešili také v Třeboni, kam mohou vozidla jen do dolní části náměstí.

Urbanisticko-výtvarná studie centra Písku počítá s propojením a sjednocením Alšova a Velkého náměstí. Parkovací místa mají nahradit zčásti zeleň i moderní fontána. Součástí jsou betonové prvky znemožňující parkování vozidel na místech vymezených pěším. | foto: Vizualizace MÚ Písek

„S rekonstrukcí centra Písku ubudou parkovací místa a my přijdeme o zákazníky a zkrachujeme. Radnice na nás nebere ohledy.“ Stejné argumenty jako v posledních čtyřech letech proti proměně náměstí, která má centrum víc otevřít pěším, zazněly i v pondělí odpoledne při veřejném jednání, jež je součástí územního řízení.

Studie počítá s tím, že v historickém centru ubude třetina parkovacích míst – ze současných 219 jich má zůstat jen 145.

„Po revitalizaci bude město Písek krásné, ale mrtvé,“ tvrdil největší odpůrce rekonstrukce Pavel Kozelka, podle kterého má radnice dát na webové stránky informace o projektu a umožnit další diskusi s místními podnikateli.

„Už je rozhodnuto, že se zruší parkování? Ptám se, jestli mám investovat do svého obchodu, nebo si hledat jiné prostory. Podle toho, co jsem dosud viděl, můžu zavřít,“ dotazoval se živnostník Petr Toman.

Představitelé města se ale brání, že k projektu už se konalo za poslední roky několik veřejných projednání. Mimo jiné i s autorem návrhu, architektem Miroslavem Cikánem. 

„Osobně jsem se potkala s účastníky řízené také loni v létě. Z neformální diskuse vyplynula nutnost zpracování návrhu na budoucí řešení parkování v centru,“ podotkla místostarostka Petra Trambová.

U pošty plánují parkovací dům

Právě kvůli tlaku ze strany podnikatelů pak město iniciovalo ještě vytvoření dopravní studie, kterou zpracovalo Centrum výzkumu dopravy. Ta počítá s možností krátkodobého stání v historickém centru i většími parkovišti v jeho těsné blízkosti. 

A později parkovacím domem u pošty, který má poskytnout až 280 míst. Dalších několik desítek stání nabízí už teď plocha na výstavišti.

„K úbytku parkovacích míst rekonstrukcí nedochází. Pěší zóna začne za radnicí, tam bude vjezd omezený. Všechno před ní má charakter obytné zóny, kam můžou auta přijet kdykoliv,“ vysvětloval Cikán s tím, že možnosti parkování se dají v centru snadno upravit i po samotné přestavbě pomocí dopravních značek. 

„Podstatou je, aby lidé na náměstí neodstavovali auta na několik hodin, ale vyřídili potřebné a odjeli, případně přišli pěšky,“ upozornil.

Jenže odpůrcům rekonstrukce se nelíbily ani další úpravy. Pavel Kozelka kritizoval třeba moderní vodní prvek, který se z jeho pohledu nehodí do historického centra i jeho umístění.

„Vodní prvek je běžnou součástí v jakémkoliv historickém centru. V tomto případě se jedná o plochu v úrovni dlažby, z níž stříká voda a dá se do ní v parném létě vstoupit a osvěžit se,“ reagoval Cikán s tím, že plocha se dá současně přejít i přejet. Vodotrysk je navíc možné regulovat i vypnout. Podobné prvky mají například v Jindřichově Hradci, Táboře nebo Třeboni.

Debatu trvající dvě hodiny shrnul Luboš Průša zastupující město Písek v územním řízení. „Žádné náměstí není tak zastaralé jako naše. Jsou tu zprohýbané kostky, chybí bezbariérovost. Záleží na nás, jestli chceme moderní centrum, nebo ho necháme v podobě jako po válce,“ řekl Průša a jako příklad zdařilé rekonstrukce uvedl Bechyni. 

Také tam se úpravou otevřelo náměstí více pěším. A ač to na první pohled opticky nevypadá, řidiči mají i tak celkově k dispozici 167 stání.

„V létě je jich méně, minimálně dvacet stání totiž zabírají předzahrádky. Rekonstrukcí jsme stání rozdělili po centru na více sektorů, jako je parkoviště u pošty, podélná stání kolem náměstí a podobně,“ vysvětlil starosta Bechyně Pavel Houdek.

V Třeboni je náměstí bez aut

Bez aut na náměstí se obešli v Třeboni, která je v létě plná turistů. Před mnoha lety tam při opravě dokonce vznikla jen pěší zóna.

„Pak jsme spodní část náměstí znovu otevřeli vozidlům. Mimo sezonu od října do konce března je tam možné stát na parkovací hodiny. První hodina je zdarma, aby si lidé mohli nakoupit, dojít na oběd a podobně. Večer máme prodlouženou dobu na tři hodiny, kdy jdou místní třeba do kina,“ informoval starosta Jan Váňa s tím, že na náměstí je do 30 míst pro auta.

„Hned za branou centra máme velké placené parkoviště pro veřejnost i rezidenty a stání jsou i v přilehlých ulicích,“ dodal Váňa.

Jestli v dohledné době dojde na úpravy centra Písku, teď záleží hlavně na postoji kritiků rekonstrukce. „Pokud město Milevsko, které námitky řeší, vydá územní rozhodnutí, mají odpůrci patnáct dní na odvolání. Kdyby tak učinili, bude se věcí zabývat Jihočeský kraj, který rozhodne o dalších krocích,“ vysvětlila místostarostka Trambová.

V případě, že by ale námitky nikdo nevznesl, mohlo by město Písek pracovat na dokumentaci ke stavebnímu povolení. „V ideálním případě by pak mohla samotná rekonstrukce začít už za dva roky,“ dodala Trambová.

  • Nejčtenější

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Řidička vjela do pruhů uzavřených kvůli opravě, náraz do svodidel nepřežila

Tragická dopravní nehoda se stala v úterý odpoledne na výjezdu z Písku směrem na Prahu. Řidička tam vyjela do části...

Č. Budějovice - Slavia 2:2, další nezdar obhájce, po pauze dokázal jen srovnat

Znovu je hodně trápila koncovka a opět inkasovali jako první. Slávističtí fotbalisté měli zase namále, ve 12. kole...

Chlapec ze Strakonic, jehož maminka zůstává v kómatu, má novou rodinu

K lepšímu se snad obrací životní příběh desetiletého školáka, který po autonehodě matky skončil v dětském domově. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na covid umírali i nenarození, třeba plod v děloze matky, říká patolog

Premium „Můj život je mikroskop, internetové atlasy a knihy, kde čerpám důležité informace. To je jádro práce patologa,“...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Inspektoři zavřeli sklad s prošlým masem, našli i kebab pochybného původu

Prošlé hovězí maso a drůbeží polotovary bez povinného označení odhalili inspektoři Státní veterinární správy při...

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Lístek na MHD v Budějovicích bude za 20 korun, zdraží i roční kupony

Od začátku příštího roku se změní prakticky celý tarif Dopravního podniku města České Budějovice (DP). Pocítí to ti,...

Žárlivec utopil po hádce partnerku ve vaně, čin vydával za sebevraždu

Se smyšleným příběhem o sebevraždě své jednadvacetileté přítelkyně se na jihočeské policisty obrátil muž na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...