Pes Garm chodí do fitness jednou týdně, má rád běžecký pás

  • 6
Tříletý Garm už poskakuje u dveří a nedočkavě hledí na paničku s vyplazeným jazykem. Po chvíli se s chutí postaví na běžecký pás, kde ho jeho majitelka Kateřina Majerová odměňuje pamlsky. Psí posilovnu společně navštěvují pravidelně.

„Cvičí tady od štěňátka a miluje pohyb. Chtěla bych, aby byl Garm v kondici, návštěvy posilovny beru i jako prevenci proti zranění, když s ním třeba jdu na triky nebo na běhání,“ vysvětluje chovatelka.

Psí posilovna funguje v Českých Budějovicích už čtvrtým rokem. Založila ji fyzioterapeutka Kristýna Zachová. Působí jako trenérka i výživová poradkyně.

„Navštěvují nás pejsci, kteří potřebují zhubnout, ale jsou tu i ze zdravotních důvodů po ochrnutí nebo úrazech. Čtyřnozí sportovci si zase procvičí svaly, které by při běhání venku nikdy nepoužili,“ vypráví jedním dechem nadšená šestadvacetiletá majitelka tělocvičny na Zavadilce.

Pes neví, že nějaké zadní končetiny má

Dogfitness je využívaný hlavně v chladnějších měsících nebo když počasí nepřeje. Všechny pomůcky jsou v jedné místnosti. Gumové míčky ve tvaru fazolky, „koblihy“ a samozřejmě nesmí chybět běžecký pás. S každým náčiním vydrží pes cvičit pár minut, ale jinak by měl navštěvovat posilovnu alespoň jednou do týdne. Lekce zpočátku trvají půl hodiny a postupně se prodlužují.

„Hodně procvičujeme zadní nohy, pes normálně neví, že nějaké zadní končetiny má, a vědomě je neumí většinou používat. Podávání zadních nebo couvání je tak pro něj jeden z nejtěžších cviků,“ popisuje Zachová.

Za rok projde psím fitness okolo stovky čtyřnohých mazlíčků. Někteří se ukážou jen jednou, jiní chodí pravidelně. „Bez pamlsku psa nedonutíte ke cvičení, takže zpočátku spíš nehubne, ale dá se motivovat i hračkou. Ke zhubnutí spíš konzultujeme jídelníček, který by se měl skládat hlavně z bílkovin a tuků, krmná dávka se ubírá. Když psovi dáváte sóju, naopak nabírá a to chovatelé nevědí,“ říká zvířecí terapeutka.

Obézních pejsků moc nepřichází, daleko častějšími klienty jsou sportovně založené rasy. Jinak je posilovna vhodná pro každé plemeno, v Jihočeském kraji je jediná svého druhu. Za službami terapeutky sem jezdí chovatelé se svými mazlíčky až z Prahy, Ústí nad Labem nebo Jihlavy. Hodinová lekce vyjde pejskaře na 250 korun.

„Je to aktivita nejen pro zvíře. Naše služby využívají lidé s handicapem, kteří s nim nemohou venku běhat, nebo sem vyrážejí ženy ve vysokém stadiu těhotenství. Krásně se tu psi unaví, a když se někomu nechce venčit po večerech za tmy, tak zajde sem,“ přiznává zakladatelka projektu, která má doma Pralinku, fenku pražského krysaříka.

„Většina cvičáků má míče, ale já se snažím dělat fitness víc z pohledu fyzioterapeuta,“ dodává vystudovaná kynoložka.