Uskutečnit novoroční ohňostroj i přes vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který starosty požádal o zrušení oslav nového roku, se rozhodli v Protivíně. V něm se již dvacet let koná jeden z největších ohňostrojů v celém Jihočeském kraji. Obec očekává účast okolo 25 tisíc lidí.
„Nemůžeme těmto agresorům ustupovat, dali bychom jim přesně to co chtějí,“ myslí si protivínský starosta Jaromír Hlaváč (ODS). Doplnil však, že pietu za oběti pražského útoku považuje za důležitou, a chce ji proto zmínit i ve svém novoročním projevu. Rušení akcí dle něj ale není ten správný způsob, jak ji vyjádřit.
„Ohňostroj jsme koncipovali již před měsícem a brali jsme při tom ohled na to, co se nyní děje ve světě. Je o slušnosti a sounáležitosti. Jeho tématem je vítězství dobra nad zlem,“ popsal starosta s tím, že ohňostroj pietu podpoří i svým motivem.
Přerov bere pietu vážně, ale ohňostroj nezruší. Je hlavně pro děti, říká primátor |
Podobný pohled sdílí také Ivan Radosta (Jihočeši), starosta Milevska, kde novoročním ohňostrojem oslaví také 840 let od založení města. „Obešleme všechny radní, aby se k tomu vyjádřili, ale zatím tu panuje shoda, že ohňostroj uskutečníme. Před tou tragédií bychom neměli utíkat. Pietu dokážeme vyjádřit lépe než rušením akcí,“ řekl starosta Milevska.
Doplnil také, že ministrovo vyjádření nepřišlo s dostatečným předstihem, a města tak nemají moc času na adekvátní reakci. „Vše už je naplánované, všichni s tím počítají. Rozpočty takových akcí jsou navíc v řádech statisíců korun a obce to nemohou jen tak zahodit,“ upřesnil.
Najdou se i další města, kde se ministrovu výzvu rozhodli vyslyšet. „Měli jsme teď ráno sezení s kolegou místostarostou a rozhodli jsme se, že novoroční ohňostroj 1. ledna nebude,“ sdělil starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár (ANO). „Všechno je sice připravené, ale určitě bude jiný, vhodnější termín, kdy bude možné tuto podívanou uskutečnit. Budeme respektovat prosbu, která přišla od pana ministra, připojíme se k tomu.“
Nevracejme se pořád zpět, ohňostroj je oslavou naděje, říká starosta |
Novoroční ohňostroj nad řekou Otavou zrušili ve Strakonicích. Vedení města dnes ráno sice uvedlo, že ho chce zachovat, radní ale v poledne schválili jeho zrušení. Náklady na ohňostroj jsou asi půl milionu korun. Město čekalo pět tisíc lidí.
„Vedla nás k tomu pieta, protože se to týká i jedné strakonické dívky, která tam (na FF UK) zemřela. V zájmu soudržnosti s oběťmi jsme se rozhodli, ať to oslaví každý doma a nebudeme dělat oficiální oslavy. Výzvu lidi, aby došli na Nový rok zapálit svíčku,“ řekl po poledni starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Dopoledne uvedl, že do budoucna by chtěl novoroční oslavy pojmout jinak, třeba videoprojekcí. Výbuchy a hluk už nechce.
Plánujete na Silvestra omezit používání pyrotechniky?
Jindřichův Hradec a Strakonice se tak připojily například k Olomouci, kde tamní radnice své rozhodnutí oznámila ve středu. Uspořádat ohňostroj nyní hanácká metropole plánuje ve vhodnějším termínu, například během oslav Svátků města, které se konají na začátku června. Karviná novoroční ohňostroj také ruší a přesune ho na začátek června v rámci Dnů Karviné. Kladně na Rakušanovu výzvu zareagovali také v Ústí nad Orlicí, v Náchodě, ve Hvožďanech na Příbramsku či v Tišnově na Brněnsku.
V Táboře ohňostroj na konci roku ani neplánovali a k vynechání pyrotechniky z programu oslav příchodu nového roku vyzval starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) i obyvatele města. „A to z úcty k těm, kterých se nedávné násilné události spojené se střelbou bolestně dotkly. A také kvůli ohledu ke zvířatům, která mohou trpět zvukovými frekvencemi z výbuchů petard na mnoha místech zároveň bez možnosti úkrytu,“ uvedl Pavlík.
Soutěž o nejrazantnější pietu, myslí si Čunek
Ve Zlínském kraji nechávají města plánované ohňostroje v původních termínech – Vsetín na Silvestra v 19 hodin, Zlín na Nový rok v 18 hodin. Podle starosty Jiřího Čunka Vsetín uctil oběti tragédie dostatečným způsobem již v minulých dnech a další akty by jen více strhávaly pozornost na vraha.
„Multiplikace takových aktivit už začíná působit, jako že má politický nádech. Připomíná to soutěž, kdo přijde s razantnější pietou. Je to špatné i z pohledu psychologie. Podobní vrahové na sebe chtějí strhávat pozornost. A pokud takovým činem způsobí to, že celá republika nebude slavit konec roku, tak se jim této nežádoucí pozornosti dostane,“ myslí si Čunek. „Život se nezastaví, pokračuje dál. Ohňostroj na silvestra patří. Ty věci jsou za námi, proto nic měnit nebudeme.“
„Bohužel, přestože jsme i ze zkušeností ze zahraničí poučeni, že bychom takovýmto násilnickým činům a jejich pachatelům neměli dopřávat pozornost, stále se to děje,“ staví se k této problematice podobně i primátor Zlína Jiří Korec. „Pokračujeme v lince, jakou jsme měli naplánovanou. Na vyhlášení dne státního smutku jsme zareagovali omezením programu Adventního Zlína druhý den po tragické události. Nyní ale nebyl vyhlášení den státního smutku číslo dvě. Není tedy nutné, abychom něco rušili. Pokud bychom na rušení oslav přistoupili, jen bychom trestali lidi, kteří za to vůbec nemohou. Peníze za ohňostroj jsme vůbec neprobírali, finanční aspekt v tom rozhodnutí nehrál žádnou roli,“ uvedl Korec.
Obejděme se bez ohňostrojů a pyrotechniky, žádá Rakušan starosty i občany |
Také třetí plzeňský městský obvod novoroční ohňostroj neruší. „Tragédii jsme uctili minutou ticha, zrušili jsme kulturní program na vánočních trzích a vyvěsili vlajky. Ohňostroj ale rušit nebudeme. Nahrávali bychom jen šílencům, kteří takové činy páchají, protože šíření strachu a blbé nálady je přesně to, co chtějí způsobit. V neposlední řadě je ohňostroj jedna z mála věcí, která lidem v rámci negativních zpráv, které se na ně pořád valí, může pomoci zvednout náladu při vstupu do nového roku,“ domnívá se starosta obvodu David Procházka.
Výzvu ministra Víta Rakušana vnímá jako populistický výrok, který rozděluje společnost. „Zároveň tím dostává do nelehké situace nás starosty tím, že se dá vykládat, že ten starosta, který ohňostroj nezruší, dostatečně nesoucítí s obětmi a jejich rodinami,“ vysvětlil starosta s tím, že v obvodu mají zjištěný tišší ohňostroj, který je nejen šetrnější k životnímu prostředí a domácím mazlíčkům, ale zároveň ho v kontextu tragické události vnímá jako určitý kompromis.
Své plány na půlnoční ohňostroj v rámci silvestrovských oslav nechce měnit také Trutnov. „Vyjádřit soustrast tím, že se vzdáme několika minut zábavy, mi přijde jako prázdné gesto. Vhodnějším uctěním památky zesnulých obou tragických událostí by podle mě bylo, pokud bychom se alespoň na pár dní k sobě dokázali chovat o něco laskavěji a odložili nenávist,“ uvedl starosta Trutnova Michal Rosa (ODS).
Příchod nového roku je podle Rosy symbolem nového začátku. „Přivítejme ho společně na Bojišti v naději, že bude o něco lepší než ten letošní. I zde můžeme vzpomenout a vyjádřit soustrast například zapálením svíčky. Věřím, že sdílené prožitky jsou správnou cestou tímto směrem. Zrušení ohňostroje není řešení,“ uvedl Rosa.
Většina středočeských měst, která plánovala novoroční ohňostroje, od svého záměru neupustí. Vyzývá ale lidi, aby omezili pyrotechniku na silvestra. Tradiční ohňostroj bude první den roku 2024 například v Kladně, v Kolíně, v Kralupech nad Vltavou či ve Slaném. Naopak ve Smečně na Kladensku ohňostroj po rozhodnutí zastupitelů odkládají.
V Ústeckém kraji nový rok tradičně přivítají ohňostrojem Ústí nad Labem, Most a Litvínov. O ohleduplnost při silvestrovských oslavách požádaly s odkazem na událost v Praze Louny.
Ze stejného důvodu zareagovaly zrušením světelné pyroshow v Pardubickém kraji Ústí nad Orlicí či Skuteč na Chrudimsku. V Chrudimi se ohňostroj koná tradičně 1. ledna v Klášterních zahradách, radnice jej zachová i tentokrát. Ve Svitavách si ohňostroj dopřejí na silvestra již v 18 hodin. To pardubický magistrát letos poprvé koupil ekologičtější variantu, laserovou show.
Na novoroční ohňostroj v Praze se lidé v roce 2020 složili ve veřejné sbírce (1. 1. 2020):
1. ledna 2020 |