Rozšíření silnice na pravém břehu Lipna zamítl soud, uznal stížnost ekologů

  16:36
Několik let trvající rekonstrukce silnice III. třídy mezi Novou Pecí a hranicí s Rakouskem na pravém břehu Lipna má problémy. Nejvyšší správní soud uznal kasační stížnost Hnutí Duha proti vydané výjimce z ochrany ohrožených živočichů. Ta měla umožnit v některých úsecích rozšíření vozovky.

Mezi Přední Zvonkovou a Bližší Lhotou je silnice neopravená a plná děr. | foto: Karel Hrdina, MF DNES

Ekologům z Duhy nejvíc vadí plánované rozšíření na 3,7 kilometru dlouhé části mezi Přední Zvonkovou a Bližší Lhotou, kde je stanice přívozu. Podle žalobce se měla tato část silnice rozšiřovat o tři metry, a to ze současných tří a půl metru.

Protože silnice vede po hranici I. zóny národního parku Šumava, požádal kraj jako investor o výjimku z ochrany místních vzácných rostlin a živočichů a správa parku i ministerstvo životního prostředí ji odsouhlasily. Podle rozhodnutí nejvyššího soudu neoprávněně a bez patřičných dokumentů.

Samotná Duha přitom varuje, že rozšiřování silnic v této lokalitě zvýší v chráněném území provoz a ohrozí chodce, cyklisty i živočichy.

„Máme dokonce poznatky, že už dnes se v této lokalitě díky rekonstrukci silnic obchoduje s přilehlými pozemky. Případné nové stavby na nich by ohrozily celou pravou stranu Lipna, která je klidovou zónou,“ tvrdil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Zájem o pozemky na pravém břehu Lipna potvrzuje i starosta Nové Pece Martin Hrbek. Podobně jako jiné obce kolem Lipenské přehrady se i tato snaží o rozvoj bydlení a s pomocí státních dotací připravuje nové stavební pozemky.

Nové domy mají vyrůst při silnici na Bližší Lhotu v Nových Chalupách, což je část Nové Pece. „V plánu je také silniční obchvat naší obce,“ upozornil starosta Hrbek.

Ceny pozemků bez inženýrských sítí se zde pohybují kolem 50 korun za čtvereční metr. Nová Pec se 450 obyvateli leží na pravé straně přehrady, větší zájem je o parcely kolem Zvonkové a Bližší Lhoty. Vyplývá to i z nabídek realitních kanceláří. Tady už jdou ceny za metr půdy do stovek korun.

„Připravujeme několik developerských projektů na pravém břehu Lipna. Je pravděpodobné, že po změně územního plánu budou pozemky stavební,“ inzeruje třeba jedna z regionálních realitek s tím, že podrobné informace k prodeji sdělí zájemcům pouze osobně.

Atraktivitu lokality zvyšuje nejen přehradní nádrž, ale i dosah k rakouským zimním střediskům Hochficht a Schöneben, které jsou odtud jen několik kilometrů.

O rozšíření silnice na hranici usiluje také město Horní Planá a Jihočeský kraj. Ten zatím rekonstruoval poslední tříkilometrový úsek směrem na hranice, který ale kvůli ochraně přírody zůstal stejně úzký jen s doplněnými takzvanými výhybnami aut. Rychlost je zde omezena maximálně na 40 kilometrů v hodině. Opravená je i část od křížení silnic za Novou Pecí do Bližší Lhoty.

Kraj i obce argumentují především veřejným zájmem na rozšíření silnice. Pomůže místním i turistům. „Pro nás je to životně důležitá komunikace i kvůli zaměstnání našich obyvatel. Denně po ní jezdí lidé do práce z obou stran hranice,“ řekl loni starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Chyboval kraj, šumavský park i ministerstvo

S tím nesouhlasí Duha, která podávala odvolání a nakonec i žalobu na ministerstvo životního prostředí ke krajskému soudu. Ten ji koncem loňského roku zamítl.

Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu chybovaly všechny tři státní instituce. Jihočeský kraj, který o výjimku požádal bez patřičných podkladů, Správa národního parku Šumava, jež ji vydala, a ministerstvo životního prostředí, které ji potvrdilo. Mimo jiné nepředložily aktuální monitoring vzácných rostlin a živočichů. Také údaje kolem vývoje dopravy na této silnici byly podle soudu zastaralé a neodpovídaly realitě.

„Úsek z Bližší Lhoty do Přední Zvonkové ještě nemá stavební povolení, proto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu přípravy nekomplikuje,“ komentovala Andrea Tetourová z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.

Správa parku teď musí podle předsedy senátu Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna znovu žádat ministerstvo životního prostředí o výjimku z ochrany a dodat nové údaje o hustotě dopravy v tomto koridoru. Nevylučuje se, že v případě rozšíření silnice bude muset investor řešit ochranu některých živočichů jejím oplocením.

„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektujeme a potřebné údaje o metodice monitoringu živočichů a o aktuální frekvenci dopravy do řízení doplníme,“ ujistil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Celá rekonstruovaná silnice začíná v Nové Peci na Prachaticku a končí na hranici s Rakouskem. Měří zhruba čtrnáct kilometrů. Modernizovaný úsek silnice na pravém břehu Lipna má stát půl miliardy korun. Náklady hradí kraj s pomocí evropských dotací.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Říkají mu nerd. Hokeji dal Petřík vale, upřednostnil brazilské jiu-jitsu

Doma má zlatou medaili pro mistry extraligy ve starším dorostu. Led a hokejku však 22letý rodák z Milevska vyměnil za žíněnku a nemůže si to vynachválit. Milan Petřík raketově vyletěl mezi nejlepší...

16. července 2024  10:22

Deště přibrzdily žně, na jihu místy úrodu poničily kroupy. Špatně na tom je řepka

Sklizeň na jihu začala o dva týdny dříve, v posledních týdnech ji však komplikuje deštivé počasí. Zemědělci hlásí také škody kvůli letním bouřkám. Podle prvních žňových výsledků se navíc zdá, že...

16. července 2024  9:06

Tragická nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda na několik hodin omezila v pondělí odpoledne provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem. Ten při převozu do nemocnice podlehl...

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...