Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Rozšíření silnice na pravém břehu Lipna zamítl soud, uznal stížnost ekologů

  16:36aktualizováno  16:36
Několik let trvající rekonstrukce silnice III. třídy mezi Novou Pecí a hranicí s Rakouskem na pravém břehu Lipna má problémy. Nejvyšší správní soud uznal kasační stížnost Hnutí Duha proti vydané výjimce z ochrany ohrožených živočichů. Ta měla umožnit v některých úsecích rozšíření vozovky.

Mezi Přední Zvonkovou a Bližší Lhotou je silnice neopravená a plná děr. | foto: Karel Hrdina, MF DNES

Ekologům z Duhy nejvíc vadí plánované rozšíření na 3,7 kilometru dlouhé části mezi Přední Zvonkovou a Bližší Lhotou, kde je stanice přívozu. Podle žalobce se měla tato část silnice rozšiřovat o tři metry, a to ze současných tří a půl metru.

Fotogalerie

Protože silnice vede po hranici I. zóny národního parku Šumava, požádal kraj jako investor o výjimku z ochrany místních vzácných rostlin a živočichů a správa parku i ministerstvo životního prostředí ji odsouhlasily. Podle rozhodnutí nejvyššího soudu neoprávněně a bez patřičných dokumentů.

Samotná Duha přitom varuje, že rozšiřování silnic v této lokalitě zvýší v chráněném území provoz a ohrozí chodce, cyklisty i živočichy.

„Máme dokonce poznatky, že už dnes se v této lokalitě díky rekonstrukci silnic obchoduje s přilehlými pozemky. Případné nové stavby na nich by ohrozily celou pravou stranu Lipna, která je klidovou zónou,“ tvrdil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Zájem o pozemky na pravém břehu Lipna potvrzuje i starosta Nové Pece Martin Hrbek. Podobně jako jiné obce kolem Lipenské přehrady se i tato snaží o rozvoj bydlení a s pomocí státních dotací připravuje nové stavební pozemky.

Nové domy mají vyrůst při silnici na Bližší Lhotu v Nových Chalupách, což je část Nové Pece. „V plánu je také silniční obchvat naší obce,“ upozornil starosta Hrbek.

Ceny pozemků bez inženýrských sítí se zde pohybují kolem 50 korun za čtvereční metr. Nová Pec se 450 obyvateli leží na pravé straně přehrady, větší zájem je o parcely kolem Zvonkové a Bližší Lhoty. Vyplývá to i z nabídek realitních kanceláří. Tady už jdou ceny za metr půdy do stovek korun.

„Připravujeme několik developerských projektů na pravém břehu Lipna. Je pravděpodobné, že po změně územního plánu budou pozemky stavební,“ inzeruje třeba jedna z regionálních realitek s tím, že podrobné informace k prodeji sdělí zájemcům pouze osobně.

Atraktivitu lokality zvyšuje nejen přehradní nádrž, ale i dosah k rakouským zimním střediskům Hochficht a Schöneben, které jsou odtud jen několik kilometrů.

O rozšíření silnice na hranici usiluje také město Horní Planá a Jihočeský kraj. Ten zatím rekonstruoval poslední tříkilometrový úsek směrem na hranice, který ale kvůli ochraně přírody zůstal stejně úzký jen s doplněnými takzvanými výhybnami aut. Rychlost je zde omezena maximálně na 40 kilometrů v hodině. Opravená je i část od křížení silnic za Novou Pecí do Bližší Lhoty.

Kraj i obce argumentují především veřejným zájmem na rozšíření silnice. Pomůže místním i turistům. „Pro nás je to životně důležitá komunikace i kvůli zaměstnání našich obyvatel. Denně po ní jezdí lidé do práce z obou stran hranice,“ řekl loni starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Chyboval kraj, šumavský park i ministerstvo

S tím nesouhlasí Duha, která podávala odvolání a nakonec i žalobu na ministerstvo životního prostředí ke krajskému soudu. Ten ji koncem loňského roku zamítl.

Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu chybovaly všechny tři státní instituce. Jihočeský kraj, který o výjimku požádal bez patřičných podkladů, Správa národního parku Šumava, jež ji vydala, a ministerstvo životního prostředí, které ji potvrdilo. Mimo jiné nepředložily aktuální monitoring vzácných rostlin a živočichů. Také údaje kolem vývoje dopravy na této silnici byly podle soudu zastaralé a neodpovídaly realitě.

„Úsek z Bližší Lhoty do Přední Zvonkové ještě nemá stavební povolení, proto rozhodnutí Nejvyššího správního soudu přípravy nekomplikuje,“ komentovala Andrea Tetourová z odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu.

Správa parku teď musí podle předsedy senátu Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna znovu žádat ministerstvo životního prostředí o výjimku z ochrany a dodat nové údaje o hustotě dopravy v tomto koridoru. Nevylučuje se, že v případě rozšíření silnice bude muset investor řešit ochranu některých živočichů jejím oplocením.

„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektujeme a potřebné údaje o metodice monitoringu živočichů a o aktuální frekvenci dopravy do řízení doplníme,“ ujistil mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Celá rekonstruovaná silnice začíná v Nové Peci na Prachaticku a končí na hranici s Rakouskem. Měří zhruba čtrnáct kilometrů. Modernizovaný úsek silnice na pravém břehu Lipna má stát půl miliardy korun. Náklady hradí kraj s pomocí evropských dotací.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Hoteliéři u Lipna letos doufají v přízeň Čechů, cizinci pobyty ruší

Kvůli nejistotě z nadcházejících týdnů a měsíců ruší své zájezdy na Lipensku zahraniční turisté. Majitelé hotelů a...

Krajský úřad objednal čtyři miliony roušek, které však nejspíš nedorazí

Na celkem čtyři miliony roušek v hodnotě 82 milionů korun čeká od konce března Jihočeský kraj. Zatím se zdá, že zásilka...

Nakažení jsou pracovníci pošty v Krumlově. Může to zpozdit dodání balíků

Koronavirus může zkomplikovat doručování zásilek v Českém Krumlově. Nákaza nemocí COVID-19 se prokázala u několika...

Obchvat kolem Budějovic je ve skluzu, chybí stavaři ze Slovenska i Švédska

Koronavirus a přijatá opatření mají dopad i na dokončení dálnice D3 kolem Českých Budějovic. Protože se na ní podílejí...

Najdete na iDNES.cz