Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

  11:31aktualizováno  11:31
Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující Novou Pec s hranicemi s Rakouskem, která je úzká a hrbolatá. Od letošní zimy se mohou těšit na opravený tříkilometrový úsek od státní hranice do Přední Zvonkové. Práce potrvají od 16. srpna do poloviny listopadu.

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy Hraničníku (vlevo) a Smrčiny je vidět Lipno. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Nepůjde o jednoduchou stavbu už vzhledem k podmínkám, dostupnosti i jejímu umístění v sousedství Národního parku Šumava,“ uvedl Ivan Šot, ředitel závodu Dopravní stavby Jih Swietelsky stavební, který na Šumavu přesune část svého týmu ze stavby dálnice D3 z úseku Bošilec - Ševětín.

Fotogalerie

Stavbaři doplní poslední úsek krajské silnice třetí třídy před státní hranicí o patnáct míst, kde se auta pohodlně vyhnou, jinak zůstane v této části podél národního parku jednopruhový, protože kraji se nepodařilo prosadit její rozšíření na dva pruhy.

Při modernizaci se komunikace rozšíří zhruba o půl metru, a bude tak široká čtyři metry. Dojde také k úpravě a opravě odvodnění, propustků či sjezdů. Obnovu vozovky budou silničáři provádět technologií recyklace za studena, což umožní, aby se původní materiál zužitkoval na místě. Vše na přelomu října a listopadu zakončí pokládkou nového asfaltu.

Výhybny se posunovaly, aby neohrozily chráněné rostliny

Výhybny, neboli rozšířená místa k vyhnutí protijedoucího vozidla, mají na úzké čtyřmetrové cestě zvýšit bezpečnost jízdy. Zvlášť v zimní sezoně tudy podle odhadů projede denně přes 300 aut a desítky autobusů s lyžaři, kteří míří do rakouských areálů Hochficht a Schöneben.

Přitom původně projektované výhybny se po připomínkách šumavského parku posunovaly tak, aby neohrozily chráněné rostliny. „V tom je tato stavba výjimečná. Vedle tradičních dohledů ji provází i ekologický dozor,“ poznamenal Miloslav Jindra, šéf stavby ze společnosti Swietelsky stavební.

Firma zahájila přípravné práce už v březnu, kdy v době vegetačního klidu podle pokynů správců chráněného území vykácela na 380 náletových dřevin podél opravované trasy.

„V červnu jsme navázali demolicí původního mostu přes potok Pestřice na hranici s Rakouskem a stavíme nový. To za dozoru i rakouských úřadů a při běžném provozu, neboť kolem vede provizorní objížďka,“ upřesnil Jindra. I nový most otevřou stavbaři na podzim.

Jihočeský kraj rozdělil celou trasu horské silnice z Nové Pece na přechod Zadní Zvonková - Schöneben na pět etap. Společnost Swietelsky stavební ve veřejné soutěži získala dva, dohromady měří osm kilometrů, v ceně 106,6 milionu korun.

První z nich je tento tříkilometrový u hranice s mostem přes Pestřici a další pětikilometrový z Bližší Lhoty na křižovatku u Nové Pece. Tento úsek, jehož stavba začne příští rok v červenci, se už rozšíří na dva jízdní pruhy o celkové šířce 6,5 metru. Zbylé části této silnice kraj teprve připravuje k soutěži.

Hejtmanství počítá s tím, že náklady na její opravu a rozšíření uhradí s pomocí evropské dotace z přeshraničního programu Interreg. Celková částka stavby zatím není známá, protože některé úseky odborníci teprve projektují.

„Dvě etapy mají v současné době stavební povolení, tři jsou v projektových přípravách,“ potvrdila Jitka Liláková z krajského odboru veřejných zakázek a investic. Součástí silnice na Hochficht je i obchvat Bližší Lhoty.

Když se kraj loni ucházel o evropskou dotaci na modernizaci této příhraniční cesty, plánovali politici její vylepšení do pěti let. Ale protože ještě nemají všechna stavební povolení, o termínu dokončení nechtějí spekulovat.

Vylepšení nevyhovující cesty vítali i provozovatelé Hochfichtu. „V posledních letech jsme investovali půl miliardy korun, abychom vylepšili podmínky pro lyžaře. Postavili jsme kabinovou lanovku, rozšířili zasněžování i sjezdovky. To si naši čeští návštěvníci chválí, ale zároveň dodávají, že největší slabinou je stav silnice z Nové Pece k hranicím. Jakéhokoliv zlepšení cesty se pozitivně projeví na hodnocení hostů i navýšení jejich počtu,“ sdělil ředitel Hochfichtu Gerald Paschinger. Dodal, že minulou sezonu navštívilo skiareál 100 tisíc Čechů a většina z nich využila právě silnici z Nové Pece.

Opravovaný úsek vede z Přední Zvonkové k rakouským hranicím. Následovat budou další etapy.

Opravovaný úsek vede z Přední Zvonkové k rakouským hranicím. Následovat budou další etapy.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autoři: ,

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Rukypolíbení paní matince. Kniha mapuje pohlednice z doby monarchie

Dobová pohlednice z Hluboké nad Vltavou z roku 1897.

Pět set kusů dobových pohledů spolu se zajímavými popisy míst, odkud lístky pocházejí, najdou čtenáři v nové knize...

Budějovice po půl roce opět hledají firmu, která vytvoří územní plán

Podle informací MF DNES prohledávali policisté místnosti investičního odboru...

Vedení Českých Budějovic zrušilo veřejnou zakázku na zhotovitele nového územního plánu. Radnice chce upravit požadavky...

Řidič na Strakonicku vyjel ze silnice a narazil do stromu, na místě zemřel

Řidič vyjel u Bavorova ze silnice a narazil do stromu. Nehodu nepřežil.

Tragická nehoda se stala ráno na Strakonicku. Řidič osobního auta tam z dosud nezjištěných příčin narazil do stromu u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz