Opravená silnice u Lipna se má v noci zavírat kvůli zvěři, obce protestují

  14:52
Nově opravená část silnice z Nové Pece na hraniční přechod Zadní Zvonková - Schöneben má být kvůli ochraně zvěře od konce roku v noci zavřená. Starostové obcí proti tomu protestují.

Oprava silnice z Nové Pece k rakouským hranicím má stát téměř půl miliardy. Snímek je z března 2019, kdy se chystala rekonstrukce druhého úseku. | foto: Karel Hrdina, MF DNES

Lidé z Lipenska po ní jezdí za prací do sousedního Rakouska a čeští lyžaři do skiareálu Hochficht.

Kraj svoji úzkou příhraniční silnici třetí třídy z Nové Pece na hraniční přechod Zadní Zvonková – Schöneben postupně obnovuje, aby byla bezpečnější.

Oprava téměř 15kilometrové komunikace má vyjít na půl miliardy korun. Z pěti částí jsou zatím hotové dvě v délce osmi kilometrů a hraniční most. Jenže jeden z těchto úseků má být kvůli ochraně zvěře od 22 hodin do šesti ráno od konce roku zavřený.

O omezeném nočním provozu od Zvonkové přes hraniční přechod rozhodl v roce 2011 krajský odbor životního prostředí, vyplynulo to z procesu posouzení vlivu na životní prostředí EIA.

Obce z jižních Čech, Horního Rakouska a Dolního Bavorska proti tomu však protestují. Zatím je cesta průjezdná. Noční zákaz by měl platit v nově opravené části od bývalé roty Zvonková přes hraniční přechod, kde je nyní zkušební provoz. Úsekem mohou řidiči projíždět pomaleji než před opravou, místo 50 se tu jezdí 40 kilometrů v hodině.

Podle zástupců infrastrukturního spolku tří zemí by měly úřady předtím, než noční provoz zakážou, provést monitoring dopravy.

„Je to, jako by chirurg operoval bez předešlého vyšetření pacienta. Na této silnici je stejný provoz, jako byl před její opravou, to znamená, že tu k žádnému nárůstu dopravy nedošlo,“ uvedl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Po cestě, kterou se za socialismu proháněli jen pohraničníci, projelo při sčítání maximálně 220 aut za den, posudek EIA o vlivu stavby na životní prostředí stanovuje limit 300 vozidel za čtyřiadvacet hodin.

„Pokud bude tento limit překonán a měl by mít negativní vliv na zvěř v daném místě, pak se má teprve přijmout technické opatření, to znamená zákaz jízdy v noci. Ale žádné auto tam nikdy chráněnou zvěř nesrazilo, na rozdíl třeba od hraničního přechodu v Přední Výtoni,“ popsal Hůlka.

Připomínky do procesu EIA dával i národní park Šumava, protože část úseku silnice prochází po hranici parku.

„My jsme opravdu nikdy nevyžadovali, aby po této cestě v noci auta nejezdila. Podle našeho průzkumu je tam noční provoz minimální, ani neevidujeme srážky chráněných živočichů, jako jsou rys, vlk nebo los, s auty,“ potvrdil mluvčí šumavského parku Jan Dvořák s tím, že nejhorší zkušenosti mají z tohoto pohledu strážci parku se silnicí na hraniční přechod Strážný, kde letos zahynuli pod koly aut dva rysi.

Krajští politici dostali nesouhlasná stanoviska starostů, kteří upozorňují, že tímto krokem by došlo i k negativnímu ovlivnění turistiky a komplikacím při návratu Čechů ze zaměstnání.

Mnoho z nich pracuje v gastronomii, a proto se často vrací domů v noci. Pro svou cestu domů by pak museli využívat nepřiměřeně dlouhých objížděk přes hraniční přechody Strážný a Přední Výtoň. A dlouhé zajížďky by zatížily životní prostředí víc než noční provoz.

Kraj teď čeká na verdikt ministerstva dopravy

„Ta silnice má enormní význam pro celý region i pro propojení všech tří zemí. A není to jen spojení dopravní, ale i spojení mezi lidmi. Před třiceti lety padla železná opona, abychom k sobě měli blíže, a není možné, aby kvůli ekologickým aktivistům znovu nastala šikana na hranicích,“ upozornil předseda infrastrukturního spolku Walter Höllhuber.

Hejtmanství teď čeká na verdikt ministerstva dopravy, které má na stole odvolání proti stavebnímu povolení zahrnujícímu noční zákaz provozu po připravované kolaudaci, které podala jedna obyvatelka.

„Uvidíme, jak ministerstvo rozhodne. Za sebe můžu říct, že záměr zavřít na půl dne silnici, kterou kraj obnovuje za půl miliardy, je nesmysl,“ sdělil krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

Starostové podle Švece uvažují logicky, když požadují nejdřív provést monitoring provozu opravené příhraniční cesty.

„V roce 2011 někdo vyhotovil na tuto stavbu posudek EIA, pak nějaký úředník ve výkonu státní správy všechny podmínky přepsal a překlopil do stavebního povolení. Zřejmě si při tom moc hlavu nelámal a teď se s tím musíme vypořádat.“

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...