Prázdné haly Jitexu v Bechyni nahradí obchodní zóna, část místních je proti

  9:07
V areálu bývalé pobočky Jitexu Písek v Bechyni na Táborsku má do dvou let vyrůst obchodní zóna s prodejnami, službami a parkovištěm. Projekt nového obchodního parku má podporu města, někteří místní s ním však nesouhlasí.

Retail park v ulici Generála Píky v Českých Budějovicích | foto: Petr Lundák, MF DNES

Takzvaný retail park na ploše 1,1 hektaru v centru města chce stavět pražská akciová společnost DMO Invest.

„Haly bývalého Jitexu byly od roku 2002 nevyužité. Obchodní středisko tu potřebujeme. Nedaleko je sídliště a nic podobného v Bechyni nemáme. Je dobře, že se nebude stavět na zeleném,“ upozornil starosta Pavel Houdek.

Projekt využije brownfield, což jsou zpravidla chátrající stavby nebo obchodní či průmyslové areály. Nezabírá tedy zemědělskou půdu, naopak zhodnocuje už zasíťované území.

„Máme na starosti projektovou přípravu. Budou tu nové dvoupodlažní budovy. Staré haly z osmdesátých let jsme demolovali, protože už nevyhovovaly,“ uvedl jednatel firmy KPCM Jaroslav Kredba, která zastupuje investora.

Okolní obyvatelé tyto plány přijímají rozdílně. Mnozí z nich nostalgicky vzpomínají na doby, kdy tu fungovala pobočka Jitexu Písek, jež zaměstnávala stovky žen. Závod dosloužil v roce 2002 a nechal po sobě prázdnou halu.

Kde se na jihu Čech plánují další obchodní zóny

Připravovaná obchodní zóna u Třeboně zabere hektar zemědělské půdy. Necelých 11 hektarů plochy určené pro zemědělství spotřebuje připravovaný retail park u Jindřichova Hradce. Podobný záměr dokončuje investor za českobudějovickým hřbitovem při ulici Generála Píky. Na výstavbu tohoto areálu je třeba 2,5 hektaru půdy.

„Podobné služby potřebujeme. Je dobře, že se areál zase oživí,“ zmínila nedaleko bydlící Jolana Siblíková.

Podle projektu bude na ploše deset vzájemně propojených obchodů s dominantním supermarketem. Nabízet mají široký sortiment zboží od potravin až po textil, obuv a elektro. Objekt ve tvaru písmene L doplní parkoviště pro 124 stání, cesty a chodníky.

Společnost chce začít stavět v tomto roce a v roce příštím vše dokončit. Čeká ji příprava včetně územního rozhodnutí a řízení k vlivu na životní prostředí. Vedení radnice očekává, že všechna povolení získá firma bez obtíží.

V současnosti pokračuje zjišťovací řízení, ke kterému se může vyjádřit veřejnost a instituce. Obchodní park bude napojený na ulice Na Libuši a U Vodárny.

Výstava připomíná výrobu

Ačkoliv radnice projekt schvaluje, ve městě jsou i obyvatelé, kteří hořce připomínají, že původní výrobu textilního zboží teď nahradí obchody, kde se bude prodávat například oblečení dovezené z Asie.

„Takový je bohužel vývoj. Jitex Písek se po privatizaci stále zmenšoval, pobočky závodu se rušily, odbyt vázl. Mám akorát obavy, aby se tu nové obchody uživily. Počet obyvatel města stále klesá a drobní živnostníci ve službách krachují,“ připomněl místní patriot a spisovatel Pavel Brandejs.

Muž vede spolek rodáků a přátel Bechyně a sepisuje příběhy starých domů. Sám byl dlouholetým zaměstnancem Jitexu.

Nadále vzpomíná, jak se nová hala podniku otevřela v roce 1980 a stala se příležitostí pro zaměstnávání hlavně místních žen. Ke 40. výročí zahájení výroby v nově postaveném pavilonu uspořádalo v minulém roce městské kulturní středisko výstavu dokumentů a dobových fotografií včetně přednášek pamětníků a historiků.

Dokumenty připomínají, že Jihočeský kraj v roce 2006 uvažoval o tom, že v opuštěném areálu vybuduje mezinárodní keramické centrum. Vznikla však nakonec pouze jeho projektová studie a nic dalšího už kraj neučinil.

Bechyně později doplatila nejen na konec textilní výroby, ale i na uzavření vojenského letiště a zrušení tamní posádky. Od roku 1990 ubyl počet obyvatel z původních šesti a půl tisíce na dnešních pět tisíc.

Aktuální projekt developera ve městě na Táborsku má podporu také u ministerstva pro místní rozvoj, které na využití brownfieldů vypisuje dotace.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Muž s dredem a australskou troubou čmáral po autech, napáchal škodu za 80 tisíc

Policie hledá muže, který v Táboře nadělal škodu za 80 tisíc korun. Černým lihovým fixem tam v noci čmáral po autech, fasádách domů a dalších objektech. Policie nyní vyzvala veřejnost o pomoc při...

24. července 2024  9:32

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...