Je muž souzený za podvod příčetný? Jeden posudek říká ano, druhý ne

  14:02aktualizováno  14:02
Otázkou, zda obžalovaný trpí bludy, nebo ne, se zabývají už třetím rokem soudy. Na duševní poruchu totiž svádí své jednání bývalý podnikatel ve stavebnictví Karel S. z Vimperka souzený za podvod. Jeho firma zkrachovala a zůstaly po ní dluhy jedenáct milionů, za což muži hrozí až deset let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Budějovický krajský soud podnikatele v roce 2016 obžaloby zprostil pro nepříčetnost, ve čtvrtek se kauzou začal zabývat znovu. Původní rozsudek totiž zrušil Vrchní soud v Praze a nařídil nové dokazování.

Na začátku byla firma KStav CZ, která v 2013 zkrachovala a zanechala po sobě 11 milionů korun dluhů. Dvaačtyřicetiletý majitel firmy podle obžaloby přes nesolventnost, o které věděl, objednával zboží a práce, a faktury neplatil. Hrozí mu až deset let vězení.

Českobudějovický soud v roce 2016 vycházel při rozhodnutí o nepříčetnosti z posudků lékařů českobudějovické nemocnice, kteří označili obžalovaného za duševně nemocného paranoika trpícího bludy. Naproti tomu revizní posudek s jiným závěrem vypracovala letos v září Psychiatrická léčebna Bohnice.

Ta v posudku uvádí, že duševní chorobou ani bludy pacient netrpí. V době trestného činu byl za své jednání plně odpovědný. „Byl jsem překvapen, jak rychle mě v Bohnicích vyšetřili,“ kritizoval ve čtvrtek revizní posudek obžalovaný.

Po celou dobu procesu i vyšetřování se muž snaží dokázat, že je duševně nemocný. Tvrdí, že jeho dluhy jsou pomstou za to, že bojoval s konkurencí a přišel na stopu mafie obchodující s hnědou rtutí.

Líčil, jak se proti němu spikla zednářská lóže a snaží se ho dostat ostřelovači. Podle svých slov toto podezření osobně předal bývalému ministru vnitra Radku Johnovi.

Obhájce obžalovaného Jiří Písečka proto navrhuje vyslechnout další svědky z okruhu věřitelů, kteří jeho klienta vydírali. Jako důkaz o klientových bludech chce předvolat exministra Johna.

Za směrodatný bere posudek od primáře psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jana Tučka, na jehož základě má obžalovaný přiznaný invalidní důchod a je od letošního roku zbavený svéprávnosti.

Předseda senátu krajského soudu Michal Kubánek se ve čtvrtek zabýval také osobními poměry obžalovaného. Podle sdělení policie jim poslal Karel S. jen v letech 2009 až 2013 dvacet trestních oznámení na různé lidi. V posledních dvou letech navíc rozesílá rozsáhlé komentáře ke své kauze státní zástupkyni, policistům a soudu.

Předsedovi senátu Kubánkovi od něj přišel e-mail, na kterém je vyfocený se sklenicí piva, což doplnil dovětkem, že soudce je opilec.

Soud odmítl předvolávat na příští jednání Radka Johna i autory původních znaleckých posudků. Jednání odročil na 20. listopadu, kdy pravděpodobně padne už třetí rozsudek.

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obnovená nádrž bude podporovat perlorodku i udržení vody v krajině

Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily nádrž u řeky Blanice, která tak nyní bude podporovat výskyt perlorodky říční....

Koleje se vyhnou domům v Soběslavi, železnice bude kopírovat dálnici D3

Na Táborsku začala stavba dalších téměř devíti kilometrů nové železnice na trase České Budějovice - Praha. Vyjde na...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Kastelán zámku Hluboká pátral po stopách Adolfa Schwarzenberga až v Keni

Když se před lety Martin Slaba ženil na zámku v Hluboké, netušil, že tam jednou bude dělat kastelána. V Masných krámech...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz