Nová lávka na Jiráskův jez připlula po vodě, jeřáb se na místo nedostal

  14:46
Unikátní instalaci nové lávky mohli dnes lidé sledovat u Jiráskova jezu v Českých Budějovicích. Místo běžného jeřábu museli dělníci Metrostavu vůbec poprvé na jihu Čech využít ponorné pontony. Neobvyklý postup byl nutný kvůli aleji stromů, kvůli níž se k jezu velký jeřáb nedostane.

Poslední kontroly dopadají skvěle a nic nebrání tomu, aby se téměř třicetimetrový kolos mohl po vodě vydat ke svému cíli. Tentokrát není řeč o výletním parníku, ale o jedné ze dvou částí kovové lávky usazené na pontonech. 

Ta co nevidět nahradí dosluhující mostek nad českobudějovickým Jiráskovým jezem na řece Vltavě. Stometrový úsek od místa smontování urazí přibližně za dvacet minut.

„Celá lávka měří 60 metrů, takže jsme ji sem dopravovali pomocí šesti kamionů. Montovali jsme ji na břehu a potom ji vcelku osazovali. Zvolili jsme pro tuto akci speciální technologii s využitím ponorných pontonů, která je na jihu Čech použita vůbec poprvé,“ vysvětluje Milan Hromádka, vedoucí výrobního úseku pro Jihočeský kraj společnosti Metrostav, která výměnu lávky po technické stránce zajišťuje.

Dělníci začali s montáží dvacetitunové konstrukce už v pondělí, kdy bylo třeba nejprve odstranit první polovinu staré a dosluhující lávky. Dnes je čekalo usazení chybějící části a v příštích dvou dnech stejným postupem nahradí i zbývající část.

„Nafukovací pontony využíváme kvůli tomu, že těžký jeřáb, který se běžně k podobné práci používá, se nevejde na úzkou komunikaci vedoucí k jezu,“ říká mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Zároveň dodává, že původní lávka pocházela ze 60. let minulého století a byla v celkově špatném stavu.

Technologicky zajímavá instalace železné konstrukce je součástí celkové opravy Jiráskova jezu, s níž Povodí Vltavy začalo letos v březnu.

„Zvýšíme tím významně životnost tohoto vodního díla a zajistí se tím, že bude plnit svůj hlavní účel, kterým je stabilizace a vzdutí vodního toku,“ podotýká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Podle mluvčího Roldána vychází celková rekonstrukce jezu dohromady na 23 milionů korun.

„Obnáší to celkovou rekonstrukci jezu včetně opravy vyspárování kyklopského zdiva, kterým jsou obložené pilíře. Dále pak kompletní výměna spárování, těsnění a elektroinstalace ovládání jezu,“ doplňuje Roldán s tím, že veškeré práce mají být hotové do října příštího roku.

Ocelová lávka v současnosti slouží pouze zaměstnancům Povodí Vltavy. Ti se po ní mohou dostat do útrob Jiráskova jezu vybudovaného v roce 1932, součástí jezu je také vodní elektrárna. Nic se na tom nezmění ani po rozsáhlých opravách.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Zkoumají nově popsané bakterie. Zatím nevědí, čím se živí a jak se rozmnožují

Vědkyně z Rumunska Cecilia Chiriac hledá podrobnosti o životě nově objevené skupiny bakterií. Její dosavadní vědeckou práci letos akademici ocenili prestižní Prémií Otto Wichterleho pro talentované...

21. července 2024  11:37

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...