Budějovice se vracejí k plánům na lodě v centru a hezčí břehy

  13:01aktualizováno  13:01
Vedení Českých Budějovic se vrací ke studii Město a voda. Chce podpořit turismus a přiblížit vodu obyvatelům i návštěvníkům. Materiál má řešit úpravy břehů řek, koupání či Jiráskův jez.

Pravidelná lodní linka jezdí ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu na Malši. | foto: David Peltán, MAFRA

Ten nápad je dodnes možné najít na městském webu a z Českých Budějovic nikdy úplně nezmizel. Naopak. O plavební komoře u Jiráskova jezu se v posledních letech mluví stále víc.

„Bude vstupním objektem z Vltavy do Lannova plavebního kanálu, který pomůže překonat spád hladin 3,7 metru,“ stojí na stránkách radnice k vizi s názvem Město a voda.

Dokument, jenž řeší mimo jiné to, jak dostat větší lodě do centra Českých Budějovic, je teď po letech zpět na stole. Původně vznikl v roce 2004 s cílem navrhnout nejrůznější opatření, jak využít potenciál Vltavské vodní cesty pro obyvatele i návštěvníky města. Některé projekty, mezi nimiž je třeba přístaviště u Lannovy loděnice, jsou už hotové. Jiné zůstaly jen na papíře.

Překonání Jiráskova jezu je jedním z nich. „Vodní cesta první třídy je nyní až nad jez, takže by nám studie měla odpovědět na to, nakolik má smysl budovat plavební komoru či v jaké podobě,“ sdělil náměstek primátora Viktor Vojtko (STAN).

Podle dohody s Atelierem 8000, jenž původní materiál tvořil a nyní ho má zaktualizovat, bude potřeba zvažovat různé varianty. Jednou je plavební komora, druhou například využití slepého ramene řeky Malše a Mlýnské stoky.
Akce by vyšla na stovky milionů korun.

„Je ale třeba upozornit, že na to půjdou státní peníze, které jsou připravené na investice do vodních cest. Ti, kteří tvrdí, že by se měli peníze dát do něčeho jiného, si musí uvědomit, že půjdou buď do řek, nebo nikam,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

Fotogalerie

Prodloužení přes Jiráskův jez do centra podporuje i Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR), protože na současném konci vodní cesty pod jezem není možné zajistit dostatečnou kapacitu pro stání lodí.

„Ministerstvo dopravy se v minulých měsících dohodlo s Jihočeským krajem, že kraj shromáždí ekonomické přínosy prodloužení vodní cesty a předloží ji ministerstvu, aby bylo možné ekonomicky obhájit návratnost poměrně vysokých nákladů na novou plavební komoru u jezu,“ popsal Jan Bukovský z ŘVC ČR.

Jakmile se tato návratnost obhájí a ministerstvo dopravy projekt schválí, začne ŘVC ČR s dalšími kroky. „Termín zprovoznění je velmi obtížné uvést, ale mohlo by to být do osmi až deset let,“ dodal.

Jiráskův jez ale není zdaleka jediným tématem, který bude studie řešit. „Další výzvou je využití řek pro různé účely z pohledu cestovního ruchu, ale především pro obyvatele města. Hodně se teď mluvilo o odřezání zábradlí u slepého ramene Malše, které vyvolalo diskusi a různé reakce. Je to první krok a ukazuje se, že přístup k vodě je třeba řešit systematicky, a to nejen v centru. Studie by měla vytipovat, co je dobré udělat a kde – i s ohledem na bezpečnost, například v souvislosti s povodněmi,“ vysvětlil Vojtko.

Ateliér 8000 by měl v dokumentu řešit mimo jiné využití vody i ve vztahu k okolí, ať už jde o sport, rekreaci, nebo odpočinek. Za úkol má hodnotit současný stav a přinést nové náměty.

„Řeky v Budějovicích mají co nabídnout“

„Z pohledu turistického ruchu je tady určitě velký potenciál. Uvnitř města je to například oživení břehů. Je ale potřeba se podívat na celé město a využít tahle místa pro různé aktivity. Řeky v Budějovicích mají co nabídnout,“ zmínil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

S turismem souvisí i úvahy nad tím, jak dostat do města vodáky, kde umístit houseboaty či přístaviště. Výsledek by měl být hotový na konci ledna příštího roku.

Podle Miroslava Vodáka, předsedy komise pro architekturu a územní rozvoj, dostanou Budějovice kvalitní materiál s úplně jiným rozsahem než doposud.

„Jde o to, aby město mělo na výběr z několika projektů, které budou navzájem zapadat do celkové koncepce. Pak je možné si vybírat ty, na nichž bude politická shoda, lidé je budou chtít a zároveň na ně budou peníze, například z dotací. Až bude hotovo, získá radnice ucelený dokument, ze kterého může vycházet. Platit bude třeba dvacet let a během té doby je možné vybírat jednotlivé věci a pracovat na nich,“ vysvětlil. Zakázka vyjde městskou kasu na zhruba 1,2 milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

U míče Michael Rabušic z Českých Budějovic, hledí si ho Jakub Brabec z Plzně.

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

Další z rubriky

Silnice z Dačic do Slavonic nestačí. Obce chtějí rozšíření

Úzká silnice mezi Albrechticemi a Týništěm vede mezi loukami, které každoročně...

Když na cestě mezi Dačicemi a Slavonicemi doženete nákladní auto, není to nic příjemného. Krajská silnice není v dobré...

Teplický podnikatel Třešňák chce stavět nákupní centrum v Budějovicích

Nedaleko oblíbeného parku ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích se má...

Druhý Kaufland v Českých Budějovicích vyroste ve čtvrti Čtyři Dvory nedaleko oblíbeného parku. Na svých pozemcích ho...

V Budějovicích zbrzdí řidiče další semafory, jsou na opravené Mánesově

Semafor u přechodu pro chodce přibyl na vyžádání některých rodičů dětí, které...

Od rána je opět průjezdná rušná Mánesova ulice v Budějovicích. Rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun se...

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz