Co bude s Radavou? Oblíbený kemp u Orlíka čeká na nového provozovatele

  16:11aktualizováno  16:11
Rekreanti v Radavě žijí v obavách a mají strach především o své karavany. Kemp u Orlické přehrady provozuje provizorně Povodí Vltavy. Dlouholetý nájemce skončil loni na podzim. Nového se do začátku sezony nepodařilo najít.

Radava u Orlické přehrady je jedním z nejoblíbenějších jihočeských kempů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kemp Radava u Chrástu na Písecku se těší oblibě už desítky let. Svědčí o tom fakt, že nyní je plná kapacita pro karavany. Těch je na Radavě zhruba 300. I ze samotného kempu dýchá pohodová letní atmosféra. Zahrádka dřevěné hospůdky je plná hostů, další lidé posedávají v partách u karavanů nebo se procházejí se psy.

Fotogalerie

Stačí ale otevřít téma současné situace Radavy a úsměv ze rtů jim mizí. Budoucnost oblíbeného místa se stala velkou neznámou poté, co dlouholetý provozovatel Jaroslav Zelenka vypověděl Povodí Vltavy k 1. říjnu nájemní smlouvu.

Povodí vypsalo výběrové řízení až v květnu s uzávěrkou nabídek v červnu. Hlavním kritériem byla výše nájemného, minimální částka byla stanovena na 649 306 korun bez DPH za rok. Nakonec ale soutěž zrušilo a rozhodlo, že kemp bude letos provozovat samo.

Byli bez elektřiny

Poté, co bývalý nájemce v květnu skončil, ocitl se kemp bez vody a elektřiny. „Elektřina už tu jde, ale když jsme přijeli, vrátili jsme se na chvíli do doby kamenné. Nechápeme, proč Povodí Vltavy nezajistilo nového provozovatele dřív. Je to fatální pochybení,“ říká jeden z rekreantů Miloš Černohorský z Kladna.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly ale společnost nic uspíšit nemohla.

„Kolegové s panem Zelenkou jednali o převzetí věcí a identifikaci majetku. Situace byla složitá, protože třeba sociální zařízení a vodovody byly sice historicky na našich pozemcích, ale patřily jemu. A protože podal výpověď ze zdravotních důvodů, komunikace nějakou dobu trvala. Chtěli jsme mít vysoutěženo do zahájení sezony. Výběrové řízení jsem pak zrušil osobně, protože předmět nájmu, nebyl ve stavu, abychom ho mohli řádně předat. Abychom rekreantům zajistili nerušenou dovolenou, rozhodli jsme se tak kemp teď provozovat sami,“ vysvětlil Kubala.

„Předchozí nájemce odhlásil elektroměry a my to vůbec nevěděli. Po velkém úsilí se nám díky vstřícnosti E.onu podařilo, že od minulého pondělí elektřina funguje. Zřídili jsme už i e-mailovou adresu, aby nám tam lidé psali své podněty,“ dodal Kubala.

Nepojízdné karavany

Jedním z problémů, které trápí povodí i kempaře, je mobilita karavanů. Většina zde stojí dlouhá léta a není pojízdná. I to chce Povodí změnit. „Nebudeme mít peníze na to, abychom karavany zprovoznili nebo si koupili nové. Mluvilo se o tom, že by měly být na značkách a mít technickou, to nemá skoro nikdo. Když byla povodeň, odstěhovali jsme je na kopec, ale to jsme s nimi nemuseli na silnici,“ shodují se kempaři.

Nejistotu vyvolává i případné další kolo výběrového řízení. V současné době lidé platí za pronájem rekreačního místa v době od července do září 1 700 korun měsíčně a obávají se, že nový provozovatel by mohl ceny zvednout. „Pokud by se ceny hodně zvedly, všichni odtud odejdou a kemp zůstane prázdný. Samozřejmě bychom tu byli rádi i nadále, vždyť sem jezdíme dvacet let,“ popsala Zuzana Stejskalová z Prahy.

Povodí Vltavy chce situaci řešit na podzim. Možná bude kemp provozovat dál. „Základem pro nás je, aby byl pořád ve stejných cenových relacích jako dosud,“ dodal Kubala.

O pronájem Radavy se zajímá také Kovářov. Částka za roční nájem ve výběrovém řízení byla ale pro obec vysoká. „Nyní bude probíhat měření využitelných ploch a já se domnívám, že by nájem nemusel šplhat tak vysoko. To ale závisí na majiteli, což je stát, a jeho provozovateli, Povodí Vltavy. Pro nás by byl finanční strop půl milionu ročně,“ řekl starosta Pavel Hroch. Dodal, že práci by tam nalezli až čtyři lidé a vydělané peníze by Kovářov použil třeba pro financování obecní policie.

Nejčtenější

Na Jindřichohradecku se pohybuje šelma, zřejmě puma americká

Roční samice pumy americké Princess při pravidelné vycházce na Malé Straně.

Mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná na Jindřichohradecku se podle policie pohybuje velká kočkovitá šelma, zřejmě puma...

Nepanikařte, radí lidem v největším keřovém labyrintu střední Evropy

Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12...

V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce mají největší keřový labyrint ve střední Evropě. Na návštěvníky čekají tři kilometry...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Nákladní vůz nedal přednost motorce, její řidič při střetu zemřel

Nákladní auto vyjíždělo u Vodňan z vedlejší silnice a zřejmě nedalo přednost...

Dva motorkáři zemřeli v úterý na silnicích v jižních Čechách. Jeden přišel o život na Strakonicku, když se střetl s...

Dvěma cyklistkám sraženým do příkopu zůstalo zrcátko z audi, řidič ujel

Ilustrační snímek

Neomalený řidič srazil na Strakonicku dvě cyklistky a ujel. Ženy, které jely na frekventované silnici spojující Písek s...

Další z rubriky

Na Orlíku obnovili zóny pro skútry, Hněvkovická přehrada ji má nově

Na dodržování předpisů na vodě a alkohol u vůdců plavidel dohlížejí smíšené...

Státní plavební správa opět vymezila na Orlíku zónu, ve které mohu řidiči vodních skútrů zkoušet skoky a akrobacii....

Žena žaluje nemocnici v Písku, po operaci dělohy má poškozený močovod

Ilustrační snímek

Českobudějovický krajský soud se začal zabývat případem dvaapadesátileté pacientky, která kvůli operaci dělohy z roku...

Brigádníci dostanou v létě přidáno. Někde až o 20 korun za hodinu

peníze, ilustrace

Skladník, servírka nebo posila do kuchyně. I pár dní před začátkem letních prázdnin mohou zájemci sehnat brigádu....

Najdete na iDNES.cz