Spisovatel Klostermann zemřel před sto lety, podle historičky se čte víc než Jirásek

  17:59
Karel Klostermann vstoupil do dějin literatury zejména jako autor knih popisujících drsnou krásu Šumavy a tvrdý život horalů. Letos si připomínáme sto let od jeho skonu, zemřel 16. července 1923 ve Štěkni u Strakonic. Jeho odkaz na Šumavě ale stále přežívá, jsou po něm pojmenované chaty nebo rozhledna.

Karel Klostermann zemřel před sto lety. | foto: Archiv Muzeum Šumavy

Dílo tohoto šumavského barda je v mnohém aktuální a atraktivní, stále se vydává i půjčuje v knihovnách. Podle literárních historiků ho čtenáři dodnes považují za autoritu a s jeho popisem šumavských míst a událostí porovnávají některé současné situace.

K jeho nejznámějším prozaickým dílům patří román Ze světa lesních samot, kronika Mlhy na Blatech nebo povídkový soubor V srdci šumavských hvozdů.

„Klostermann je jedním z nejčtenějších autorů 19. století. To nám dokazují výpůjčky z knihoven a reedice knih. Je asi oblíbenější než třeba Alois Jirásek, který je vnucován jako povinná četba,“ domnívá se Veronika Faktorová, literární historička z Jihočeské univerzity.

Spisovatelovu popularitu lze podle ní přirovnat k Julesu Vernovi nebo Karlu Mayovi, kteří byli nejen Klostermannovými současníky, ale jejich díla kdysi vycházela i u stejného nakladatele a inzerovali je jako stejný literární žánr. Klostermann byl totiž ve své době považovaný za autora dobrodružné prózy pro masovou čtenářskou obec.

Podle Faktorové i dnes studenti zjišťují, že je pro ně Klostermann poutavým autorem. „Pořád ho mohou číst z aktuální perspektivy. Určitě tam rezonuje zobrazení Šumavy jako pustiny a divočiny. Je tam aspekt dobrodružnosti, dramatičnosti a to studenty láká,“ popisuje historička.

Připomíná, že Klostermann navíc žije nejen na stránkách knih, ale i v prostoru Šumavy. „Jeho jménem jsou označené turistické trasy, rozhledny, turistické chaty a taky pivo. Když se podíváte na turistické informační cedule, často je tam Klostermann citovaný. Jako kdyby se návštěvník měl na Šumavu dívat z pohledu jeho textů, přečíst si, co říká Klostermann jako nějaká autorita, a pak teprve si prožít ten prostor sám,“ dodává historička.

Začal psát v němčině

V polovině 80. let 19. století začal Klostermann publikovat v novinách články a fejetony. Jejich častým námětem byla právě Šumava, kterou autor dobře znal z dob svého dětství.

„Nadčasové je jeho tolerantní národní cítění. Zprvu psal německy, ale brzy se cítil být Čechem. Ale přál oběma etnikům, a tak je Klostermannova Šumava prostorem, kde se lidé existenčně neprosazují díky národnostní identitě, nýbrž díky charakterovým vlastnostem,“ vysvětluje David Franta z Pedagogické fakulty Západočeské univerzity.

K literárním kritikům své doby, kteří ho označovali za autora senzačních románů až krváků, si musel cestu proklestit. „Vytýkali mu, že jeho popisy krajiny jsou příliš turistické, že líčí šumavské horaly způsobem podobným tomu, jako by seznamoval s životním stylem Eskymáků a podobně,“ konstatuje Franta.

V Srní dokončují dům s expozicí

Na jubileum spisovatelova odchodu plánovala obec Srní na Šumavě otevřít Dům Karla Klostermanna, který vzniká v objektu bývalé fary. Stavební práce tam ale stále trvají. Budoucí expozice představí spisovatelův život i jeho dílo.

„Přestavba by měla být hotová v listopadu. Chceme se v Srní více orientovat na osobnost Karla Klostermannna a na šumavském Březníku na jeho román Ze světa lesních samot,“ upřesňuje předseda spolku Karel Klostermann – spisovatel Šumavy Václav Sklenář.

Výstavu věnovanou románu Ze světa lesních samot si mohou zájemci prozatím prohlédnout v informačním středisku na Kvildě. Do hájenky na Březníku, do jejíhož okolí spisovatel známý román zasadil, se výstava podle Sklenáře dosud nepřesunula kvůli nedostatku financí.

„Na výstavě si návštěvníci kromě jiného prohlédnou miniatury hájovny a dřevařských domků,“ popsal. Další expozici věnovanou šumavskému autorovi s názvem Klostermannova světnička připravilo Muzeum Šumavy v Kašperských Horách. Zájemci ji mohou navštívit každý den mimo pondělí mezi 9. a 17. hodinou. Ve Štěkni na zámku je od roku 2002 otevřený pokoj s jeho romány.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Popsané zdi a špína. Chatka byla odříznutá od města, o dětech v ní nikdo nevěděl

23. dubna 2024

Popsané zdi a napůl rozbitá okna, pár matrací na spaní a jedna malá kamna s hrncem na plotně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

25. dubna 2024  15:11

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech...

Lidé křičeli, ať nám naloží víc, vzpomínaly „máničky“ na masakr v Rudolfově

23. dubna 2024  5:38

V Českých Budějovicích uspořádali akci, která připomněla, že uplynulo 50 let od brutálního zásahu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Budějovice se samy poslaly na dno. Chyby dělají pořád stejní hráči, ví kouč

28. dubna 2024  18:09

Známý a už mnohokrát opakovaný scénář. Lehké chyby připravily českobudějovické fotbalisty o další...

Spisovatel Štifter v knize odhaluje utajená místa Novohradských hor

28. dubna 2024  9:24

Vměstnat na téměř 140 stran odlehlá a přesto zajímavá místa Novohradských hor? O to se pokusil...

Mostecké házenkářky v úvodním semifinále porazily Písek

27. dubna 2024  17:29

Mostecké házenkářky vstoupily do semifinále českého play off interligy vítězstvím. Úřadující...

Svlékl se a šel do vody. Hasič dostal cenu za záchranu řidiče z potopeného auta

27. dubna 2024  10:34

Petr Benda z Tábora získal druhé místo v anketě Hasič roku 2023. Každý den se otužuje, dbá na...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...