V Táboře snižují odlovem počet ryb v Jordánu, ploticemi krmí vlky v zoo

  • 0
Vědci z Biologického centra lovili ryby v táborském Jordánu. Je jich tam moc a kvůli tomu se zhoršuje kvalita vody v nádrži, kterou lidé v létě využívají ke koupání. Každý den odborníci vytáhli dvě tuny nežádoucích druhů, což jsou třeba plotice a ouklej. Část ryb končí v zoo, kde jimi krmí vlky či jeřáby.

Už několik let sledují kvalitu vody v táborské nádrži Jordán vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR. Z průzkumů vyplynulo, že je v ní příliš ryb a v nevhodném složení. Chybí třeba dravci.

V současnosti je v Jordánu přibližně 300 kilo ryb na hektar, to je asi 1 500 kusů na stejnou plochu. Pokud nemají zhoršovat čistotu vody, je podle hydrobiologů třeba snížit množství šestkrát.

Fotogalerie

Proto tam minulý týden probíhal odlov nežádoucích druhů, což jsou třeba plotice a ouklej. Akce trvala od pondělí do pátku a každý den vědci odvezli dvě tuny ryb. Některé z nich skončily v táborské zoo, kde si na nich pochutnali vlci či jeřábi.

„Vědci měli náčiní, které se používá zejména v mořském rybolovu, vlečné a zátahové sítě. Vlečné sítě jsou pod proudem, ale ryby nezabíjejí, pouze je omráčí,“ doplnila Daniela Procházková, mluvčí Biologického centrum Akademie věd ČR.

Nežádoucí druhy ryb v Jordánu výrazně převažují. Tři nejvýznamnější plotice, ouklej a okoun dosud tvoří více než 90 procent ze všech druhů.

Zářijovým odlovem akce vědců nekončí. Komplexní průzkum obsádky, který má upřesnit efektivitu provedeného odlovu, provedou v týdnu od 30. září do 4. října.

Českobudějovičtí hydrobiologové se výzkumu nádrží a přehrad věnují už bezmála půl století, právě díky nim je například Římov, který zásobuje pitnou vodou Českobudějovicko, nejlépe prozkoumanou nádrží v republice.