Ilustrátor Jindra Čapek pracuje na největší interiérové malbě v Čechách

  8:48
Světoznámého ilustrátora Jindru Čapka letos kromě práce na nových knihách zaměstnávala i obří freska pro zámek v Kestřanech na Písecku. V rozhovoru vypráví také o svých oblíbených knihách, dětství i o životě v turisticky vytíženém Českém Krumlově.
Světoznámý ilustrátor Jindra Čapek žije a tvoří v Českém Krumlově.

Světoznámý ilustrátor Jindra Čapek žije a tvoří v Českém Krumlově. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Na stole plném malířského náčiní je rozpracovaný obrázek. Jsou na něm dvě děti v jeskyni. Vedle knihovny, která je narvaná knihami s jeho ilustracemi, jsou dva metrové obrazy. Na jednom jsou zvířata poslouchající loutnistu, na druhém bůh Neptun a spousta vodních bytostí v moři.

„Pracuju na návrzích fresek pro přízemní sál na zámku v Kestřanech, který soukromý majitel kompletně obnovuje. Salla terena sloužila po dostavbě roku 1650 divadelním účelům a oslavám. V budoucnu tam zase budou koncerty, festivaly, svatby. Na mně je vyzdobit plochu o rozloze 380 metrů čtverečních. Na jedné stěně bude motiv Orfea, který hraje zvířatům. Na druhé pak moře s bohem Neptunem a bájnými příšerami. To byly oblíbené motivy v době baroka,“ líčí výtvarník Jindra Čapek, který před časem oslavil 65. narozeniny.

Jak budou výjevy velké?
Šířka sálu je deset metrů, výška šest metrů. Délka je dvacet metrů. Půlku tvoří okna, dveře a výklenky, které se musí zamalovat. Bude to největší současná novodobá interiérová malba v Čechách.

Kdy to má být hotové?
Letos už jsme měli začít malovat, ale na těchto starých stavbách jsou vždy nečekané komplikace a prodlevy. Na jaře snad konečně začneme.

Světoznámý ilustrátor Jindra Čapek žije a tvoří v Českém Krumlově. Na snímku je s návrhem fresky pro zámek v Kestřanech.

Budete jako Michelangelo v Sixtinské kapli...
Budu na to mít pomocníky. Umí malovat a pracují ve výškách. Já tam nechci lézt jako Spider-Man. Budeme to dělat ve třech lidech asi dva roky. Když má člověk připravené návrhy, tak to jde rychle. Už nemusíte nic vymýšlet. Bude to jen reprodukce návrhů. Na zdech už se nesmí experimentovat. Na stropě budou desítky ptáků, bájné bytosti, draci, všechno možné z mytologie. Budou tam i dvě obří mobilní klece, kde budou živí exotičtí ptáci, kteří krásně zpívají.

Na vašem návrhu je i zvláštní nosorožec.
V baroku lidé nevěděli, jak přesně vypadá. Byl známý jen jediný nosorožec, kterého poslal sultán z Jávy kolem roku 1500 portugalskému králi do Lisabonu. Tam pobýval obchodní zástupce z Německa, jeho partner v Norimberku se přátelil s Albrechtem Dürerem. Poslal mu popis toho zvířete a Dürer udělal rekonstrukci. On se domníval, že má pancíř jako brouk. Potom všichni jeho kresbu přebírali. Další nosorožec se v Evropě objevil až kolem roku 1750 v Benátkách. Až od té doby ho malovali s tlustou převislou kůží. Já tam mám schválně toho starého, abych zachoval dobový styl.

Na jaké knize teď pracujete?
Právě jsem dokončil ilustrace knihy Zmizení Edwina Lindy od Davida Jana Žáka. Léta spolupracuju s Albatrosem, je to můj první nakladatel, se kterým jsem začal dělat po návratu do Čech. Myslím, že kniha bude trhák. Je to trochu ve stylu Foglara, ale zasazené do dnešní doby i s aktuálními problémy, jako je šikana nebo ničení přírody v zájmu mamonu. Dělám alternativní tajemnou obálku. Je to scéna, která se odehrává ve starých štolách.

Vaše jméno je čerstvě i v knize Dům v Rugolu od Marky Míkové.
Mám v ní černobílé ilustrace. V emigraci jsem začínal ilustrovat v nakladatelství Bohem Press v Curychu, které založili čeští emigranti Otakar Božejovský a Štěpán Zavřel. To byl významný ilustrátor na Západě. Žil v pohádkovém domě na severu Itálie. Já jsem tam často pobýval, třeba i tři měsíce, když jsem dělal knihu. Byl to strýc Marky Míkové, původem herečky a muzikantky, která o něm napsala knihu Dům v Rugolu.

Kolikátá je to vaše kniha?
Je jich už přes sedmdesát.

A která je pro vás srdcová?
Asi Zlatý kořenář od E. T. A. Hoffmanna. To je pohádka pro dospělé, fantastický realismus. Dělalo to nakladatelství, které vydávalo Michaela Endeho, jehož všichni znají díky Nekonečnému příběhu. Já měl štěstí, že jsem s ním mohl udělat v roce 1991 jeho poslední knihu Tajemství Lenky. Byla nejúspěšnější ze všech, co jsem ilustroval. Vyšla asi ve 20 jazycích. Španělsky, hebrejsky, korejsky, japonsky... Pro každého autora je velká pocta, když může s někým takovým spolupracovat. Já ale jinak dnes moc rád spolupracuji s mladšími autory. Inspirují mě, nabíjejí mě. Čím je člověk starší, tak žije víc ve své minulosti.

Na stole máte otevřenou knihu o Ferdinandu Runkovi, dvorním malíři Schwarzenbergů, který žil v Krumlově. Spojuje vás podobný osud, že?
Já jsem už dříve udělal pohled na Krumlov ve stylu Runka. Je to taková legrace. On takový pohled totiž reálně neexistuje. Přemýšlím, že bych udělal ještě pohádkový zimní. Já jsem léta žil ve Freiburgu, žijí tam i moje děti z prvního manželství a vnoučata. Ferdinand Runk odtud pocházel, bydlel v ulici, kde jsem nakupoval olejové tuby. Pak se přesunul do Krumlova jako dvorní malíř Schwarzenbergů. Je to krásná náhoda.

Proč jste si vlastně k žití vybral Český Krumlov?
Znal jsem ho dobře z dětství. Táta byl nadšenec do historie. Dělal redaktora muzejního časopisu, napsal asi 250 odborných článků o jižních Čechách. Jezdili jsme často na zámek v Krumlově. Vybavuje se mi scéna, jak sedíme s tátou v bufetu na náměstí, kde bývalo autobusové nádraží, a já jím vídeňský řízek s bramborovým salátem. Fascinovala mě skála uprostřed města, na které je monstrózní zámek. V něm jsem viděl obrazy starých mistrů, to mě hodně ovlivnilo.

Letos jste tu přesně dvacet let, zažil jste tu ještě 90. léta...
Ta byla úžasná, celé noci se pařilo. Byly tu hospody, které už neexistují, všude se hrálo. Bylo to takové Sin City.

Světoznámý ilustrátor Jindra Čapek žije a tvoří v Českém Krumlově. Na snímku je při práci ve svém ateliéru.

A jak se vám tu žije teď?
Český Krumlov jsem přejmenoval na China Town. V bytě to necítím, i když jsem na terase, tak turisty nevnímám. Slyším hlasy, ale ne auta. Motory mi vadí víc, hlasy ne. Když ale jdu po ulici a míří proti mně davy Číňanů, je to šílené. Oni chodí ve stádu, neberou žádné ohledy, mají zvláštní chování. Dřívější turisté z Hongkongu nebo Tchaj-wanu byli kultivovaní. Toto je opak kvalitního turismu, tak by to nemělo vypadat. Kam až to půjde, to nevím. Tak to je ve všech městech po Evropě, které jsou zapsané v UNESCO. Je to jejich prokletí. Proto bych byl pro regulaci a zpoplatnění vstupu do centra. Ti lidé tu skoro nic neutratí a zanechají po sobě jen nepořádek. Město se musí bránit. V centru žije jen 200 lidí. Ve dne potkáte davy, večer dva lidi na ulici.

Vraťme se do vašeho dětství na předměstí v Českých Budějovicích. Vybavíte si svůj první obrázek?
Otec byl archivářský typ a všechny mé kresby schovával. Já jsem kreslil už na nočníku. Tenkrát se prodávaly trojúhelníčky tavených sýrů a byla na nich Kleť. Já jsem je rád obkresloval. V pěti letech už jsem kreslil perspektivně. Například parní lokomotivu s kolejemi, které se zužují do dálky. Nejvíc mě fascinovaly ty mechaniky na vlacích. Celé hodiny jsem na to koukal na nádraží.

V rodině jste měli malíře?
Můj otec pěkně maloval a kreslil. Byl přijatý na architekturu, ale v 50. letech ho vyhodili. Vojnu strávil u černých baronů na Zelené hoře u Nepomuku. Dělal obrazy pro lampasáky a za to dostával opušťáky. Díky tomu jsem se narodil já. Byl jsem pravděpodobně počat na opušťáku po Vánocích na začátku roku 1953. A děda z matčiny strany byl i se svým dvojčetem naivní malíř. Byl vyučený kovář. Za války maloval šeříky a kočky. Takové kýče, jihočeské břízky, namastil toho hodně, ale dostával za to pro rodinu jídlo.

Jaký ilustrátor vás ovlivnil?
V 60. letech u nás vycházely krásné knihy. Žral jsem chlapecké příběhy s ilustracemi Buriana, to byl pro nás bůh. Fascinoval mě Trnka, to bylo víc umělecké. V dětství jsem miloval i Sekorovy věci.

Ve dvanácti letech jste dostal od otce olejové barvy...
Vzal jsem si paletu, stojan, rozložil jsem to v parku v Budějovicích u Staroměstského hřbitova a hrál jsem si na malíře. Maloval jsem stromy. Najednou šel kolem takový dekorativní stařec v klobouku s obrovský motejlem. Neskutečný elegán s bílými vlasy. Byl to místní slavný malíř Rafael Schuster. Najednou stál za mnou a ptal se, co maluju. Věděl jsem, kdo to je. Byl jsem hrdý. Pozval mě domů, abych mu přinesl ukázat výsledek. Jeho byt vypadal jako v roce 1900. Byl jsem tam jako v ráji. Začal jsem tam chodil pravidelně, Schuster mi dával rady. V Lidové škole umění jsem to ale raději neříkal.

Jako kluk jste prý také dělal hororové ilustrace?
Dokonce jsem začal i psát jeden hororový román. Miloval jsem Foglarova Stínadla. Protože jsem bydlel na předměstí, kde byly staré domy a zahrady, tak jsem si vymýšlel příběhy ze sklepení. Vymyslel jsem si fantoma, který se ve sklepích pohybuje. Ale napsal jsem jen pár stránek, brzy jsem zjistil, jak těžké je napsat knihu.

Autor:
  • Nejčtenější

Plzeň schytala debakl a je poslední. Sparta vyzrála na lídra, slaví i Pardubice

Základní část hokejové extraligy vstoupila už do 10. kola. Největší pozornost se soustředila na šlágr v Litvínově, kde vedoucí tým soutěže prohrál se Spartou 2:4. Nečekaně jednoznačně dopadlo...

11. října 2024  17:20,  aktualizováno  21:57

Policisté honili migranty po Šumavě. Pod smrkem je vyčenichal služební pes

Osm Syřanů se snažil převézt do Německa dvaačtyřicetiletý Pákistánec. Zřejmě by se mu to povedlo, ale kousek od hranic v šumavských lesích autu zablokoval cestu tahač s dřívím. Policisté na místě...

10. října 2024  13:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odrazovali ho, lékař i tak založil vinohrad. V oblasti, kde nikdy žádný nebyl

Premium

Na Třeboňsku, v kraji rybníků, pražský doktor Jiří Firla před 15 roky založil vinohrad. Místní si ťukali na čelo, ale jeho to jen povzbudilo. Dnes víno paličatého lékaře sbírá ocenění doma i ve...

10. října 2024

Na prodavačku tasil nůž a chtěl peníze. Když se vrátil pro další, už nepochodil

Lupič v pondělí večer dvakrát ohrožoval nožem prodavačku v jednom obchodě v Písku. Poprvé peníze dostal, podruhé už ne, tak se spokojil s cigaretami. Policisté ho díky kamerovému záznamu chytili...

10. října 2024  10:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Večer velkých obratů: Písek udržel neporazitelnost, Děčín šokoval Opavu

Neporazitelnost píseckých basketbalistů v Kooperativa NBL trvá i po sedmém kole. Tentokrát Jihočeši čistý štít udrželi až po prodloužení, v hale Olomoucka zvítězili 107:103, poté co v zápase minuli...

12. října 2024  18:36,  aktualizováno  21:51

Budějovický manažer Novotný: Nevěřil jsem vlastním očím. Přijdou hráčské změny

Až ostudný výkon českobudějovických hokejistů v Hradci Králové přinese změny. Sportovní manažer Jiří Novotný po prohře 1:4 a hlavně mizerném představení předposledního celku tabulky plánuje hráčské...

14. října 2024  13:03

Zájem o rekvalifikaci roste, všímají si na úřadu práce. Firmy to nepociťují

Lidé stále častěji chodí na kurzy, aby zvýšili své šance na kvalitní práci. Nejčastější je informatika, oblíbené jsou i ženské profese jako kosmetička nebo kadeřnice. Oslovené firmy ale zkušenost...

14. října 2024  9:31

Táborský parkovací dům jako zelený ostrov, rostliny se budou pnout po lankách

Nekonečné kroužení ulicemi ve snaze najít volné místo k zaparkování zažívá denně spousta řidičů. Obyvatelé táborského sídliště Nad Lužnicí si brzy uleví díky novému parkovacímu domu pro 241 vozidel,...

13. října 2024  11:03

Náš nejhorší výkon, zní z Písku. Lídr udolal Olomoucko v prodloužení

Pořádnou zápletku mělo sobotní střetnutí mezi basketbalisty Olomoucka a Písku. Zatímco Hanáci vyhráli z předchozích šesti zápasů jen dvakrát, Sršni se hřejí na čele Národní basketbalové ligy beze...

13. října 2024  6:38

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...