Činoherní soubor připravuje pět premiérových představení. „V hlavním sále uvedeme českou klasiku Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, což je velice chytrá zábava pro široké spektrum publika. Na Půdě uvedeme klasickou inscenaci Cyrano z Bergeracu v úpravě současného britského autora Martina Crimpa. Zachovává příběh i postavy, ale zbavuje hru pozdně romantického nádechu. Je to trochu ostřejší,“ popsala šéfka činohry Martina Schlegelová, která od nového roku v divadle převezme ředitelský post po Lukáši Průdkovi.
Unikátní autorskou hru s názvem Velká vodní loupež napsala Tereza Verecká. „Rozhodla se přijít s jihočeským tématem a věnuje se fenoménu Budvaru. Je to příběh z alternativní současnosti, kde parta štamgastů musí zachránit národní pivovar, kterému dochází voda. Ukradnou ji plzeňskému pivovaru,“ představila Schlegelová.
PremiéryČinohra Balet Opera Malé divadlo |
Činoherní soubor odehraje představení přímo v prostorách patřících Budvaru – v prvním patře Malého pivovaru. Kvůli jeho plánované rekonstrukci tam ale divadelníci mohou být jen do jara. „Bude to možná limitovaná edice pro tuto sezonu. Nevíme, jak dlouho budeme mít sál k dispozici,“ doplnila Schlegelová.
Opera odstartuje sezonu 30. října premiérou Nevýchovného koncertu pro žáky nižšího stupně. Dále připravuje slavnostní uvedení Lazebníka sevillského, autorské opery Komenský či Dvořákova Jakobína.
„Budeme hrát tradiční druhou verzi Jakobína, ale v závěru ji doplníme o scénu z první verze opery. Jak víme, tato pětiminutová scéna se 140 let nikde nehrála, takže to bude její novodobá světová premiéra,“ popsal šéf opery Tomáš Ondřej Pilař.
Deník přání, jedna z novinek baletního souboru, je dalším počinem vytvořeným divadlu na zakázku. Mozaikový celek tvoří jednoaktové menší příběhy s originálním hudebním doprovodem.
Malé divadlo zaměřující se na dětské publikum má do ledna vyprodaná všechna školní představení. Neobvyklý zážitek čeká účastníky Jihočeské odysey, která rodinám nabídne plavbu parníkem po Vltavě z Budějovic do Purkarce. Na přípravě hry se podílel nový kmenový režisér Štěpán Gajdoš či budoucí umělecký šéf David Košťák.
Na točně zrušili jen jeden večer
Jihočeské divadlo v příštím roce odstartuje nultý ročník mezinárodního divadelního festivalu při projektu Evropského hlavního města kultury 2028.
„Tato unikátní událost se v Budějovicích a širším okolí bude konat každé dva roky a do budoucna má ambici přilákat návštěvníky z celé střední Evropy,“ avizovala nastupující ředitelka divadla Schlegelová, která rovněž režíruje Rozum a Cit připravovaný pro scénu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.
V uplynulé letní sezoně navštívilo 81 představení před točnou v zámeckém parku téměř 50 tisíc diváků, což je podobně jako loni. Tržby stouply o 3,3 milionu korun na 46,9 milionu. „Sezona na otáčivém hledišti se vydařila. Navíc nám přálo počasí a ze všech představení jsme zrušili jen jedno jediné,“ poznamenal končící ředitel divadla Lukáš Průdek.
Za jedinou vadu označil zranění herce Petra Rychlého, hlavní hvězdy komedie Ženy Jindřicha VIII., který při zkoušce spadl a zranil si nohu. V roli krále ho nahradil Tomáš Drápela. „Naštěstí se Petru Rychlému nestalo nic tak vážného, z čeho by měl následky. Už se na něj těšíme příští rok,“ dodal Průdek.