České Budějovice opět zaplnili studenti, vysoké školy otevřely nové obory

  11:42aktualizováno  11:42
Do lavic na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích letos usedne přes devět tisíc studentů. Vysoká škola technická a ekonomická má nový magisterský program se specializací Ekonom výroby. Studenti mohou vyrazit i do Jižní Koreje a Číny.

Ilustrační foto. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Tříměsíční období prázdnin skončilo téměř všem vysokoškolákům a univerzitním studentům.

Na Jihočeské univerzitě začal oficiálně akademický rok v pondělí. Do lavic usedne přes devět tisíc studentů, mezi kterými je letos téměř tři a půl tisíce prváků.

Nejvíce novinek čeká na studenty ekonomické fakulty. „Otevíráme zde nové bakalářské programy Ekonomika a management, Management regionálního rozvoje a Analýza v ekonomické a finanční praxi. Kromě toho otevíráme na zdravotně sociální fakultě (ZSF) program zaměřený na vzdělávání dětských sester Pediatrické ošetřování a na přírodovědecké fakultě máme nový magisterský program Master’s Ecology,“ říká k zásadním změnám mluvčí univerzity Štěpán Kuděj.

Kromě studijních záležitostí postoupila univerzita i ve stavebních pracích. Přes léto nechala opravit silnice a chodníky v areálu kampusu.

„Kromě toho jsme výrazně pokročili také ve výstavbě Simulačního centra pro zdravotnické obory ZSF,“ dodává Kuděj. Pro studenty si univerzita připravila také slavnostní zahájení akademického roku.

„Bude 8. října v univerzitní aule a zúčastní se ho kromě velké části akademiků i významné osobnosti regionu. Večer navážeme v centru kampusu koncertem kapely Spirituál kvintet a v jednání máme i folkovou skupinu Epydemye,“ upřesňuje Kuděj s tím, že škola chystá několik podzimních akcí, které připomenou třicáté výročí sametové revoluce.

Celou řadu novinek připravila do nového akademického roku také Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE), kde začal akademický rok už před týdnem. Teprve v pondělí 30. září ale studenti začali naplno s výukou. Úplně poprvé v posluchárnách VŠTE usedne 1 150 nováčků. Je to podobné číslo jako v předchozích letech.

Nejvýraznější změnou na škole je pro letošní rok otevření magisterského programu Podniková ekonomika se specializací Ekonom výroby, kam nastoupilo 169 studentů. Škola počítá v budoucnu s tím, že v nejbližších letech se podaří stávající specializaci doplnit o obchod, marketing, finanční management nebo analýzu podnikových procesů, o níž je na jihočeském trhu velká poptávka.

Podle rektora školy Marka Vochozky je hlavním cílem zvýšit podíl zahraničních studentů v anglickém programu a posílit výzkumné projekty s jihočeskými firmami a institucemi. „Naprosto zásadní je ale kvalita programů a vzdělávání, čímž se stáváme náročnou školou. O to víc mě těší, že letos můžeme opět přivítat tolik nových studentů,“ vysvětluje Vochozka.

Studenti mohou vyrazit i do Číny

V současnosti se na škole studují tři magisterské obory – Podniková ekonomika, Logistické technologie a Konstrukce staveb. V případě bakalářských studií jsou to Strojírenství, Technologie a řízení dopravy a přepravy, Pozemní stavby, Konstrukce staveb a Ekonomika podniku.

Díky smlouvám s partnerskými univerzitami mohou její studenti mimo Erasmus vyrazit i do Číny, Jižní Koreje nebo Ruska.

Na nový akademický rok se přichystala také Vysoká škola evropských a regionálních studií (VŠERS) v Českých Budějovicích, kde se učí už od minulého týdne.

Letos do prvního ročníku bakalářských studijních programů nastoupilo 96 studentů, dohromady se na škole o diplom uchází 350 posluchačů, což je přibližně stejné číslo jako loni.

„Nyní máme v procesu akreditace nový profesní bakalářský studijní program Bezpečnostně právní činnost, který proti stávajícímu stejnojmennému programu nabídne vyšší propojení s praxí,“ přibližuje plánovanou novinku na škole její pověřený rektor Jiří Dušek s tím, že imatrikulace studentů prvního ročníku bude 18. října v Domu kultury Metropol.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Budějovice bojují za zklidnění dopravy, Česká ulice však zůstala průjezdná

Řidiči v Českých Budějovicích přišli na to, jak si zkrátit cestu přes centrum města. Ve špičce se tím mohou vyhnout...

Řidič s autem bez technické nezvládl zatáčku a skončil na jiném voze

Řidič za volantem auta s propadlou technickou kontrolou je zřejmě viníkem nehody na Jindřichohradecku. Nepřizpůsobil...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Rozhodování, zda začnu podnikat, mi trvalo 25 vteřin, říká živnostnice roku

Jihočeskou Živnostnicí roku je Alena Hadravová, která v Českých Budějovicích vede Dětskou akademii Madlenka. Ocenění...

Najdete na iDNES.cz