Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Režisér po mně chtěl chlupatý zvuk, vypráví hudební skladatel

  9:35
Jméno hudebního skladatele Jana Valtera z Tábora asi nikomu nic moc neřekne. Řada lidí ale jeho dílo bezpečně pozná z televize, komponuje totiž hudbu k reklamám, seriálům nebo počítačovým hrám.

Jan Valter skládá hudbu k reklamám, seriálům nebo počítačovým hrám. Aby měl šanci se k reklamě dostat, musel vzít první úkol zadarmo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Mezinárodní festival Fandíme divadlu má reklamu v televizi každý rok. Pokud jste viděli tu z roku 2016, možná se vám díky své originalitě vybaví. Herci Jaromír Dulava a Václav Neužil jako vyšetřovatelé naléhají na Lenku Krobotovou, aby jim prozradila, komu měla předat drogy. „Přimhouříme oko, když nám pěkně zazpíváš,“ říkají ironicky.

Krobotová si stoupne na stůl a spustí burlesku ze 40. let. Tu písničku byste hledali na starých gramodeskách marně. Složil ji Jan Valter z Tábora přímo pro tuto reklamu. Stejně jako ostatní hudební podkres, který na krátké ploše zazní.

„Tvorbě hudby k reklamám se věnuji deset let,“ bilancuje skladatel hned na začátku a s pohledem upřeným do počítače čte názvy firem, jejichž produktům vtiskl hudební podobu: „Microsoft, Renault, Porsche, Garnier, Fedex a mnoho dalších.“

Autor hudby však v reklamách nikdy není uvedený. I Valter šetří s termínem skladatel reklamní hudby. Na úvodní stránce svého webu má napsáno, že je producent, skladatel a zvukový designér. Zní to možná překvapivě, ale i zvuk může mít svůj design.

Jan Valter

(47 let)

Narodil se 3. února 1974 v Pardubicích. Ve svých šesti letech se s rodiči přestěhoval do Tábora, kde bydlí. Hru na housle se učil na lidové škole umění v Táboře, poté dva roky studoval na hudební konzervatoři v Českých Budějovicích a v Pardubicích hru na kontrabas. Následně byl zaměstnán v TVT Tábor a od roku 1998 pracuje ve vlastním studiu v Táboře. Věnuje se především skladatelské a producentské činnosti. Jeho žánrový rozsah zahrnuje pop, rock, blues, swing, dance music, etno, klasiku a scénickou hudbu. Více o něm na www.janvalter.com.

„Základy zvukového designu vytvořil americký zvukař Jack Foley koncem 20. let minulého století, když do té doby němý film získal zvukovou stopu,“ vysvětluje Jan Valter. 

„K dialogům a hudbě filmu bylo nutné dodat i odpovídající ruchy. Některé se dají nahrát mikrofonem z reálného prostředí, ale u některých je to technicky náročné. Třeba zvuk letícího holuba. Ten je jednodušší nasimulovat pomocí rekvizit. Foley stanovil způsoby, jak který ruch vytvořit mechanicky ve studiu.“ 

S tím by ale současní zvukoví designéři nevystačili. Film postupem času začal zobrazovat i zcela nereálná prostředí, hlavně v žánru sci-fi. Zvuk zde nemá připomínat nic, co je známé. Ke slovu přišly zvukové generátory, syntezátory a poté digitální technika. 

„Zadání režisérů jsou někdy hodně abstraktní. Například požadavek, abych vytvořil chlupatý zvuk,“ připojuje s úsměvem. „Chce to hodně představivosti, důmyslu i času. Například jediný výstřel ze sci-fi pistole jsem skládal čtyři dny ze čtyřiceti zvukových vrstev, aby zněl podle režisérových představ.“

Výroba zvuků a ruchů je taková alchymie, že nezasvěceného napadne otázka, kde se toto všechno dá naučit. 

„Nevím, jak dnes, ale v době, kdy jsem do této oblasti vstupoval, žádné specializované školy v Česku nebyly,“ odpovídá skladatel. „Člověk se ke zvukařině dostal buď přes studium elektrotechniky nebo díky hudební konzervatoři.“

Konzervatoř, to byla cesta Jana Valtera. Pochází z muzikantské rodiny, jeho otec je klasicky vzdělaný profesionální klarinetista. 

„V mých čtyřech letech rozhodl, že se jednou stanu hudebníkem z povolání. Jako nástroj mi určil housle, protože jsou z hráčského hlediska velmi obtížné a dobří houslisté vždycky práci najdou. Aby mě hned na začátku nevyděsil, zavedl mě za učitelem, o kterém mi řekl, že je to kouzelný dědeček a naučí mě kouzlit. A ten mi dal housle pod bradu.“

Přestože Jan vykazoval hudební vlohy, hrát na housle ho ze začátku nebavilo. Díky dobrému vedení v lidové škole umění dosáhl takové úrovně, že v 15 letech pro něho bylo jasnou volbou studium na konzervatoři.

 „Dozvěděl jsem se, že za rok budou otevírat konzervatoř v Českých Budějovicích, kam jsem chtěl raději než do Prahy. Ten rok jsem strávil na učňovském středisku v oboru opravář strojů a zařízení. Vypěstoval jsem si tam technické myšlení, které je pro mou současnou profesi důležité.“

A vysněná konzervatoř? Toužebný sen nabral podobu noční můry. Výborných houslistů se toho roku hlásilo mnoho, Janovi přidělili kontrabas, trápil se s ním dva roky a z konzervatoře odešel.

Nastoupil jako grafik a animátor do regionální televizní společnosti TVT Tábor. Potřebovali také složit hudbu k znělkám, zkusil to a hned uspěl.

 „Zjistil jsem, že mě hodně baví vytvářet hudbu k obrazové složce. Od té doby jsem přemýšlel, jak se co nejvíc dostat k psaní hudby pro hraný nebo animovaný děj.“

Televizní společnost po roce ukončila činnost a Jan začal postupně budovat svůj nový sen – domácí studio se zaměřením na skladatelskou produkci, a hlavně zvukový design. K tomu je třeba mít kvalitní zvukové knihovny jednotlivých nástrojů. Díky nim skladatel sám u kláves a počítače pořídí i orchestrální nahrávku, která zní stejně, jako by ji nahráli živí hudebníci.

„V roce 1998 jsem plně rozvinul skladatelské a producentské aktivity. Dělal jsem všechno možné, co souvisí se skládáním a vytvářením zvuků – aranžoval jsem orchestrální party, nahrával kapely, produkoval alba zpěvačkám, vytvářel hudební podkresy pro weby firem. Marně jsem se snažil dostat také k reklamě,“ podotýká.

Pomohl až rozmach Facebooku. V roce 2011 se přes něj seznámil s grafičkou a animátorkou, která mu nabídla první zakázku. Ale zadarmo. 

„A já to vzal. Kamkoliv totiž v oblasti reklamy přijdete jako skladatel, chtějí po vás předložit ukázky a portfolio vašich realizovaných prací. Tenhle zadavatel sice potom vybral hudbu někoho jiného, ale já už měl co představovat dalším producentům. A jim se moje tvorba líbila.“

„Alfréd Strejček je noblesní pán“

První reklama, na niž ho přijali jako honorovaného skladatele, propagovala psí krmivo. Pak už to šlo ráz na ráz – zakázky pro tuzemské firmy i nadnárodní společnosti. 

„Skladatel nemusí za každou zahraniční firmou jezdit do jejího sídla. Hudba se v reklamách nejčastěji dělá až po kompletaci obrazového materiálu, proto je dobré být v kontaktu s režiséry a producenty, kteří vás doporučí na ozvučení svého díla. Oni pracují třeba v New Yorku a já v Táboře. Hudba ke krátké stopáži se dá poslat přes internet.“

Ačkoli jsou poměry v mediálním světě tvrdé, stále platí, že kdo má za sebou dobré výsledky, dostane další zakázky. A nejenom reklamní.

„Komponuji hudbu také k seriálům, k počítačovým hrám a teaserům, což jsou krátké upoutávky na film nebo seriál. Například jsem vytvořil hudební track k teaseru známého amerického TV seriálu Takoví normální Američané.“

Pracuje především s výrazovou zkratkou. A proto si čas od času rád odskočí k rozsáhlejším a klidným projektům audioknih s duchovní tematikou. 

„Nejzajímavější zakázkou, na které jsem zatím pracoval, byla třídílná zvuková podoba knih s názvem Modlitby od spisovatele Jana Konfršta. K trilogii jsem zkomponoval rozsáhlý soundtrack orchestrální hudby. A především jsem poznal při práci recitátora Alfréda Strejčka, který měl na starosti umělecký přednes díla.“

Alfréd Strejček přijížděl do domácího studia vždy dokonale připravený, s texty plnými vlastnoručních poznámek. „Je to velice příjemný noblesní pán, takového člověka jsem nikdy předtím nepotkal.“

Snad i díky tomuto zážitku si Valter vytyčil další tvůrčí cestu. Chtěl by se více věnovat rozsáhlejším dílům. „V plánu je práce na filmech a na samostatných skladbách s živým koncertním provedením. Rád bych se také zaměřil na tvorbu pro děti,“ prozrazuje skladatel.

Autor:
  • Nejčtenější

Syny mlátil, dcery znásilňoval. Po zabití tyranského mlynáře nikdo neuronil slzu

26. května 2024

Premium Mlynářský syn už nemohl vydržet kruté zacházení svého otce s mladšími sourozenci a po krátké...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Prodavač si ve stánku zapojil svůj terminál, řeznictví okradl o sedm milionů

21. května 2024  14:29

Mezi milionáře se svojí zlodějskou pílí vypracoval muž z Tachova, který podle policie...

Boháčům z Budějovicka prodávali kadeřníci kokain ve velkém, vozili ho z Prahy

20. května 2024  14:56

Kriminalisté zadrželi tři muže, kteří distribuovali kokain z Prahy do Českých Budějovic, kde ho...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hudba na plný život. Odešel známý dýdžej a moderátor Vladimír Kosťa Kostínek

22. května 2024  16:43

Jen málokdo, kdo žil v 90. letech na jihu Čech, nezná Vladimíra Kosťu Kostínka. Jeho poslechový...

Lukášovi uvařím svíčkovou, hlásí Eva Sedláková, maminka hokejového šampiona

27. května 2024  17:22

Hned tři hráči mistrovského týmu českých hokejistů pocházejí z jihu Čech. V neděli před půlnocí...

V Jindřichově Hradci vyoperovali ženě devatenáctikilový nádor, rostl u ledviny

27. května 2024  13:33

Lékaři v jindřichohradecké nemocnici vyoperovali šestasedmdesátileté pacientce...

Bez obyčejných lidí v obci bychom neuspěli, říká k titulu vesnice roku starosta

27. května 2024  11:28

Jihočeskou vesnicí roku 2024 se stal Vacov na Prachaticku. Starosta František Čtvrtník už se těší,...

Koncerty, kongresy i sport. To je vize nové haly u budějovického výstaviště

27. května 2024  9:03

Centrum míčových sportů má stát v Českých Budějovicích v roce 2028. Tribuny pojmou pět tisíc...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...