Sedm hasičských jednotek s dvanácti cisternami zasahovalo vloni v létě při požáru biofarmy Slunečná na Lipensku. S plameny bojovaly celou noc. Vyšetřování události ukázalo, že stodolu zapálil jeden ze zaměstnanců.
Farmář Pavel Štěpánek přišel o zásoby na zimu, techniku i stáje. Svého snu se však nevzdal a požáru navzdory se snaží svou farmu obnovit. Pomáhají mu našetřené peníze i pomoc přátel a dalších podporovatelů.
„Přišli jsme o dvě třetiny stájí. Museli jsme zredukovat chov a pro zbytek zvířat postavit provizorní ustájení, aby byla na zimu v teple. Plameny zničily také zemědělskou techniku, fotovoltaiku i dříví připravené na zimu,“ popsal Štěpánek.
Ten farmu Slunečná buduje již od roku 1995, kdy v zaniklé obci na Lipensku koupil zchátralou stavbu. Tu předělal na rodinný dům s několika chlévy. Pak se registroval jako zemědělec a začal dokupovat další objekty. S postupem let získal a opravil celkem šest budov. Malou chátrající vesničku přestavěl na farmářský komplex s ubytováním, jatky, dojírnou, technickým zázemím i stájemi pro kozy, krávy a ovce.
„Jsem z Ostravy, ale žil a pracoval jsem jako fotograf po celém světě. Jednou jsem jel kolem Lipna, bylo krásné počasí a mě napadlo, že bych si mohl Šumavu trochu nafotit. Ta cesta mi změnila život. Hned jsem se zamiloval a rozhodl se, že se tady usadím,“ vzpomínal.
Jeho záliba ve farmaření začala jen jako zábava. Ta se však rychle změnila na ekologické hospodaření a na Slunečnou se jezdily dívat exkurze z Česka, Německa, Rakouska i Jihoafrické republiky.
Nejdřív vypouštěl vodu, pak zapálil stodolu
Idylický příběh změnil nástup problémového brigádníka. Ten si se Štěpánkem názorově neseděl, a začal proto farmáři záměrně škodit. Začalo to vcelku nevinným vypouštěním nashromážděné vody a vyvrcholilo zapálením jedné ze stodol na dříví.
„Byly s ním problémy. Pohrdal mnou a záměrně na farmě škodil. Nevěděl jsem to, ale ukázalo se, že je to radikální rasista, dokonce měl na jedné ruce vytetovaný symbol SS,“ uvedl Štěpánek.
Brigádníkův hněv podle něj pak mohlo znásobit i to, že sám Štěpánek byl vždy silným podporovatelem česko-izraelských vztahů a v objektu uspořádal i výstavu izraelského umělce. Na farmu pak jezdili také návštěvníci židovského původu.
Nyní je muž ve vazbě a čeká na další právní postup. Při šetření se farmář dozvěděl, že to není první podobný případ, kterého se jeho brigádník dopustil. Už dříve měl zapálit dům svých sousedů a byl za žhářství i soudně trestaný.
Po incidentu přišlo Štěpánkovi několik nabídek na odkup poničené farmy. Všechny však odmítl a pustil se do oprav. „Mohl bych odejít, celý život jsem žil jako nomád a klidně bych se k tomu vrátil. Svým dětem bych to ale udělat nemohl,“ řekl.
Do práce se pustil hned po požáru. Nyní už má opravenou jednu ze tří střech a tesaři se pustí do těch zbývajících. Problém byl se zajištěním krmiva pro zvířata, které také shořelo. S tím však farmáři pomohli jeho známí.
V současnosti má farmář také kampaň na Doniu, kde se snaží od příznivců vybrat 1,5 milionu korun. Peníze poslouží převážně na opravu shořelého majetku, případně na potřebnou techniku.